Dolnośląski Klucz Sukcesu 2023 dla naszych studentów i studentek

Zdjęcie prezentujące koło naukowe z Politechniki Wrocławskiej z Dolnośląskim Kluczem Sukcesu za rok 2023

Koło Naukowe Off-Road z wyróżnieniem specjalnym podczas gali Dolnośląski Klucz Sukcesu 2023. Naszych studentów i studentki doceniono za tegoroczne sukcesy na arenie międzynarodowej oraz ich działalność popularyzującą naukę.

Uroczystą galę, na której wręczono wyróżnienia, zorganizowano w tym roku w Strzelińskim Ośrodku Kultury. W gronie wyróżnionych Dolnośląskim Kluczem Sukcesu za działalność w 2023 roku znaleźli się członkowie KN Off-Road, które działa przy Wydziale Mechanicznym.

Łazik marsjański i nagroda Dolnośląski Klucz Sukcesu

Kapituła konkursu doceniła ich wyniki w zawodach łazików marsjańskich Rover Challenge w Australii, USA i Turcji, a także fakt, że prowadząc prelekcje i pokazy oraz biorą udział w konferencjach popularyzują naukę i dzielą się swoją wiedzą i pasją z innymi.

Obecnie KN Off-Road tworzy ponad 40 osób z dziesięciu wydziałów PWr, a także jedna osoba z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracują w pięciu działach: Mechanika, Elektronika, Software, Science i Marketing. Opiekunem koła jest dr inż. Mariusz Kosobudzki z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Układów Mechatronicznych na Wydziale Mechanicznym PWr.

Koło jest szczególnie znane z Projektu Scorpio, w ramach którego studenci budują kolejne wersje łazika marsjańskiego. Ich Scorpio regularnie przywożą nagrody z najważniejszych międzynarodowych studenckich zawodów na całym świecie. Najnowszy model - Scorpio Infinity - został zaprezentowany w listopadzie, a już zakwalifikowano go do najlepszej dziesiątki, która weźmie udział w przyszłorocznych zawodach Australian Rover Challenge 2024.

Studentów i studentki z koła wspierają sponsorzy – firmy TIMSymbaseHamamatsuTechnology AppliedSchaefflerSygnisDPSigusLange ŁukaszuktespolAZ Broker i Rampa.

***

Dolnośląski Klucz Sukcesu został ustanowiony w 1996 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Podczas tegorocznego finału kapituła wręczyła nagrody w siedmiu kategoriach.

W 2012 r. Politechnika Wrocławska została wyróżniona w kategorii „Najlepsza inicjatywa edukacyjna”. W 2018 r. wyróżnienie „za wybitne osiągniecia w pracy naukowej i dydaktycznej” odebrał prof. Andrzej Wiszniewski, b. rektor Politechniki Wrocławskiej i b. minister nauki w latach 1990-1996, w 2019 r. nagrodę przyznano prof. Aleksandrowi Weronowi z Wydziału Matematyki, w 2021 r. prof. Tadeuszowi Więckowskiemu z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, a w 2022 r. prof. Marcinowi Drągowi z Wydziału Chemicznego.