TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Cztery KOKOS-y dla naszych studentów

Laureaci konkursu KOKOS - zdjęcie

Studenci Politechniki Wrocławskiej nie mieli sobie równych podczas gali wręczenia nagród w ramach Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS. Opracowane przez nich pojazdy i wynalazki zwyciężyły w czterech z siedmiu kategorii.  

Konkurs Konstrukcji Studenckich organizuje od 2014 r. Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jego głównym założeniem jest propagowanie idei innowacyjności wśród młodych ludzi. W tym roku organizacja wyłoniła najlepszych konstruktorów spośród polskich studentów polskich uczelni technicznych w siedmiu kategoriach – Vehicle, Smart Robots, Railway, Ecology, Life upgrade, Water i Joker. 

W finale nie zabrakło oczywiście studentów z Politechniki Wrocławskiej, a 10. edycja była dla nich bardzo udana.  

Motocykl LEM Tachyon - zdjęcieW kategorii Vehicle zwyciężył motocykl LEM Tachyon zbudowany przez Koło Naukowe LEM Wrocław Motorsport. Elektryczny pojazd klasy moto3 swoją premierę miał we wrześniu 2023 r. i powstał specjalnie na zawody MotoStudent. Nasi studenci zaprojektowali wszystkie elementy poza kołami, przednim zawieszeniem i silnikiem. W wykonaniu niektórych podzespołów pomagali im partnerzy technologiczni, ale znaczną ich cześć wykonali w swoim warsztacie. W zawodach, które odbyły się w Hiszpanii, studenci zajęli wysokie, szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.  

Łazik Scorpio Infinity - zdjęcieW kategorii Smart Robots triumfowali nasi młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego Off-Road ze swoim łazikiem marsjańskim Scorpio Infinity. Pojazd waży ok. 40kg i może rozwijać prędkość do 10 km/h. Najważniejsze są jednak jego umiejętności – potrafi m.in. badać skład gleby, mapować przestrzeń wokół siebie i autonomicznie wyznaczać trasę czy pomagać „astronautom”, np. transportując różne przedmioty czy dokonując napraw za pomocą manipulatora (czyli mechanicznej „ręki”). Części łazika, które są najbardziej obciążone i odpowiadające za jego stabilność, są wykonane głównie z aluminium. Maszty powstały z włókna węglowego, a elementy łączące studenci stworzyli w drukarkach 3D. W marcu 2024 r. Scorpio Infinity okazał się najlepszy na zawodach Australian Rover Challenge, a pod koniec maja studenci rozpoczną rywalizację na turnieju w USA. 

System produkcji filamentu do druku 3D Hefajstos - zdjęciaW kategorii Ecology najwyżej oceniono system produkcji filamentu do druku 3D Hefajstos opracowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków KoNaR. Konstrukcja składa się z kilku wyspecjalizowanych urządzeń m.in. pieca mieszającego, nawijaka, kruszarki wolnoobrotowej i komory osuszającej. Piec mieszający oraz nawijak są ze sobą ściśle połączone, podczas gdy reszta to osobne urządzenia, uruchamiane według zapotrzebowania. W standardowym cyklu produkcyjnym użytkownik rozdrabnia odpad polimerowy na kruszarce, a następnie wsypuje go do zasobnika pieca mieszającego. Zestaw pieca i nawijaka zaczyna pracę, wytwarzając filament i informuje użytkownika, o zakończeniu procesu. Wtedy użytkownik odbiera z nawijaka gotowy filament, który może założyć na drukarkę 3D i zacząć drukować lub zmagazynować powstałą szpulę w komorze osuszającej. 

Adam Wąs odbierający nagrodę - zdjęcieW kategorii Life upgrade triumfował Adam Wąs, student z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który stworzył Włócznię Elektro-Szokową (WESz) przeznaczoną do odstraszania dzikich zwierząt. Została zaprojektowana jako poręczna pomoc dla osób starszych, a wykonano ją z cienkościennej rury aluminiowej, w której środku znajdują się komponenty elektroniczne. Sam moduł szokowy jest odizolowany od metalu trzymanego przez użytkownika grubą warstwą kleju i ukształtowany tak, aby łuk elektryczny przeskakiwał wyłącznie pomiędzy pierścieniami oraz łbem śruby na końcu. Aby użyć modułu szokowego, należy urządzenie odbezpieczyć przełącznikiem kołyskowym, po czym wcisnąć drugą ręką przycisk monostabilny, pełniący rolę spustu. Przyciski zostały rozmieszczone w taki sposób, że użytkownik nie jest w stanie chwycić za elementy, gdzie generowane jest napięcie, jednocześnie naciskając spust. 

Zwycięzcy pozostałych kategorii: 

  • Railway – System diagnostyczny układu napędowego lokomotywy studenckiej PUTrain, Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego, Politechnika Poznańska,
  • Water – Autonomiczna łódź solarna Barka, AGH Solar Boat Team, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Joker – Rura: modułowy samolot bezzałogowy, AGH Solar Plane, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Nagrody specjalne otrzymali: 

  • Mistrz Innowacji – Turbulencja, AGH Space Systems, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Heros Konstrukcji – SkanMaster, Antoni Bryłka oraz Witold Sierocki z sekcji R4H Studenckiego Koła Naukowego SKANER, Politechnika Łódzka.

Więcej informacji na stronie konkursu.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję