TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Członkowie DREAM pomogą studentom, którzy marzą o własnym projekcie kosmicznym

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Najpierw  w balonie BEXUS dokonali pomiarów w stratosferze. Dwa lata później swój eksperyment wysłali w kosmos na pokładzie rakiety REXUS. Teraz chcą podzielić się doświadczeniem i pomóc młodszym kolegom, którzy tak jak oni marzą o kosmicznych projektach. Członkowie inicjatywy DREAM rozpoczęli nabór do programu Rocket/Balloon.pl 

Każdego roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z SNSB - Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej i DLR - Niemiecką Agencją Kosmiczną organizuje konkurs dla europejskich studentów. Muszą oni wysłać do ESA opisy projektów naukowych, jakie chcieliby przeprowadzić w ziemskiej stratosferze – w gondoli balonu BEXUS lub na pokładzie rakiety REXUS

Najlepszych ESA zaprasza do kosmodromu w szwedzkiej Kirunie. Wcześniej muszą jednak zbudować swoją aparaturę, czemu poświęcają kilka miesięcy prac. Szkolą się też na warsztatach organizowanych przez agencję.

Chcą zintegrować polskie środowisko kosmiczne

balon3_frede.jpgCzłonkowie projektu DREAM mają doświadczenie startów i w BEXUS-ie, i na pokładzie REXUS-a. Część z nich tworzyła bowiem zespół FREDE, który w 2015 r. badał rozpad związków freonu w stratosferze. Dwa lata później wysłali natomiast na wysokość około 90 km swoją „kosmiczną wiertarkę”.

Teraz chcą pomóc młodszym kolegom, proponując im udział w bezpłatnym programie mentoringowym. – Wiemy, jakiego ogromu pracy wymaga przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej projektu kosmicznego i ile zaangażowania trzeba włożyć w organizację wszystkich jego elementów – mówi Mikołaj Podgórski, członek DREAM, absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. –  Chcemy podzielić się doświadczeniem, bo dzięki temu skorzystamy wszyscy –i studenci, którzy będą mieli szansę zrealizować swój eksperyment w kosmosie, i my sami, bo dream_zespol_po_konfie.jpgliczymy na to, że w ten sposób poszerzymy grono inżynierów zaangażowanych w rozwój wrocławskiego przemysłu kosmicznego.

To część szerszej inicjatywy członków DREAM (działających obecnie jako start-up Scanway). Wspólnie z dwiema wrocławskimi firmami z branży kosmicznej (założonymi przez absolwentów i studentów naszej uczelni) powołali grupę Delta-V. Zamierzają w ten sposób integrować wrocławskie środowisko inżynierów i naukowców przemysłu kosmicznego, a przede wszystkim wspólnie tworzyć innowacyjne systemy robotyczne i pomiarowe oraz planować, symulować i realizować misje kosmiczne. Ich nadrzędnym celem jest sprowadzenie na Ziemię jednego kilograma pozaziemskiego surowca, co zamierzają zrobić do 2040 r. Więcej o tych planach w naszym tekście

Angażując się w pomoc studentom, członkowie inicjatywy liczą więc na to, że osoby, które teraz wesprą, w przyszłości zaangażują się w tworzenie polskiej branży kosmicznej.

Na co mogą liczyć studenci?

W ramach programu mentoringowego Rocket/Balloon.pl absolwenci i doświadczeni studenci Politechniki Wrocławskiej oferują swoim młodszym kolegom pomóc w stworzeniu zgłoszenia do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz wsparcie w kolejnych etapach pracy nad projektem, czyli przygotowaniu dokumentacji, organizacji zespołu, finansów i testów, a także w kontaktach z agencją i pozyskiwaniu sponsorów.

Zainteresowani – zarówno studenckie grupy, jak i pojedyncze osoby – mają czas do 15 czerwca, by zgłosić się do Rocket/Balloon.pl. W formularzu zgłoszeniowym muszą opisać m.in., jaki projekt chcą zrealizować i jaki ma być jego cel naukowy.

Autorów najciekawszych pomysłów organizatorzy zaproszą 22 czerwca do Wrocławskiego Parku Technologicznego na prezentacje ich projektów. Po nich wybiorą dwóch laureatów (po jednym do REXUS-a i BEXUS-a), którzy jesienią wyślą swoje zgłoszenia do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej informacji tutaj.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję