TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.05.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, projekty kosmiczne, Wydział Mechaniczny
Najpierw w balonie BEXUS dokonali pomiarów w stratosferze. Dwa lata później swój eksperyment wysłali w kosmos na pokładzie rakiety REXUS. Teraz chcą podzielić się doświadczeniem i pomóc młodszym kolegom, którzy tak jak oni marzą o kosmicznych projektach. Członkowie inicjatywy DREAM rozpoczęli nabór do programu Rocket/Balloon.pl
Każdego roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z SNSB - Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej i DLR - Niemiecką Agencją Kosmiczną organizuje konkurs dla europejskich studentów. Muszą oni wysłać do ESA opisy projektów naukowych, jakie chcieliby przeprowadzić w ziemskiej stratosferze – w gondoli balonu BEXUS lub na pokładzie rakiety REXUS.
Najlepszych ESA zaprasza do kosmodromu w szwedzkiej Kirunie. Wcześniej muszą jednak zbudować swoją aparaturę, czemu poświęcają kilka miesięcy prac. Szkolą się też na warsztatach organizowanych przez agencję.
Członkowie projektu DREAM mają doświadczenie startów i w BEXUS-ie, i na pokładzie REXUS-a. Część z nich tworzyła bowiem zespół FREDE, który w 2015 r. badał rozpad związków freonu w stratosferze. Dwa lata później wysłali natomiast na wysokość około 90 km swoją „kosmiczną wiertarkę”.
Teraz chcą pomóc młodszym kolegom, proponując im udział w bezpłatnym programie mentoringowym. – Wiemy, jakiego ogromu pracy wymaga przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej projektu kosmicznego i ile zaangażowania trzeba włożyć w organizację wszystkich jego elementów – mówi Mikołaj Podgórski, członek DREAM, absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. – Chcemy podzielić się doświadczeniem, bo dzięki temu skorzystamy wszyscy –i studenci, którzy będą mieli szansę zrealizować swój eksperyment w kosmosie, i my sami, bo liczymy na to, że w ten sposób poszerzymy grono inżynierów zaangażowanych w rozwój wrocławskiego przemysłu kosmicznego.
To część szerszej inicjatywy członków DREAM (działających obecnie jako start-up Scanway). Wspólnie z dwiema wrocławskimi firmami z branży kosmicznej (założonymi przez absolwentów i studentów naszej uczelni) powołali grupę Delta-V. Zamierzają w ten sposób integrować wrocławskie środowisko inżynierów i naukowców przemysłu kosmicznego, a przede wszystkim wspólnie tworzyć innowacyjne systemy robotyczne i pomiarowe oraz planować, symulować i realizować misje kosmiczne. Ich nadrzędnym celem jest sprowadzenie na Ziemię jednego kilograma pozaziemskiego surowca, co zamierzają zrobić do 2040 r. Więcej o tych planach w naszym tekście.
Angażując się w pomoc studentom, członkowie inicjatywy liczą więc na to, że osoby, które teraz wesprą, w przyszłości zaangażują się w tworzenie polskiej branży kosmicznej.
W ramach programu mentoringowego Rocket/Balloon.pl absolwenci i doświadczeni studenci Politechniki Wrocławskiej oferują swoim młodszym kolegom pomóc w stworzeniu zgłoszenia do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz wsparcie w kolejnych etapach pracy nad projektem, czyli przygotowaniu dokumentacji, organizacji zespołu, finansów i testów, a także w kontaktach z agencją i pozyskiwaniu sponsorów.
Zainteresowani – zarówno studenckie grupy, jak i pojedyncze osoby – mają czas do 15 czerwca, by zgłosić się do Rocket/Balloon.pl. W formularzu zgłoszeniowym muszą opisać m.in., jaki projekt chcą zrealizować i jaki ma być jego cel naukowy.
Autorów najciekawszych pomysłów organizatorzy zaproszą 22 czerwca do Wrocławskiego Parku Technologicznego na prezentacje ich projektów. Po nich wybiorą dwóch laureatów (po jednym do REXUS-a i BEXUS-a), którzy jesienią wyślą swoje zgłoszenia do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Więcej informacji tutaj.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »