TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Eksperyment DREAM poleciał w kosmos [ZDJĘCIA]

Data: 15.03.2017 Kategoria: aktywność studencka, nauka/badania/innowacje

Z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie w środowe przedpołudnie wystartowała rakieta REXUS z czterema eksperymentami studentów z kilku krajów Europy. Wśród nich była „kosmiczna wiertarka” zbudowana przez zespół DREAM, tworzony przez studentów i absolwentów PWr

dream_wiertlo.jpg


Pierwotnie start rakiety planowano już na wtorek, 14 marca, ale warunki pogodowe spowodowały konieczność jego przełożenia. REXUS poleciała więc na wysokość 86 km w środę, punktualnie o godz. 11.43.

prinscreen_esrange.jpg

Pierwszy taki eksperyment

Na jej pokładzie znajdowała się m.in. „kosmiczna wiertarka”, czyli eksperyment przygotowany przez członków zespołu DREAM (z ang. DRilling Experiment for Asteroid Mining). Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej chcą sprawdzić, jak wygląda proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji. Taką analizę przeprowadzają jako pierwsi na świecie.

Gdy rakieta osiągnęła swój najwyższy pułap, wiertarka włączyła się i zaczęła przewiercać kostkę gipsu. Nagrania z kamer umieszczonych wewnątrz oraz dane z zainstalowanych tam czujników studenci dostali, gdy rakieta opadła na Ziemię. Teraz czekają ich tygodnie szczegółowych analiz tych materiałów. 

Więcej na temat założeń eksperymentu w naszym tekście o zespole DREAM.

- Dzięki jednej z kamer widzieliśmy moment, w którym zaczęliśmy wiercić w próbce i wzdychaliśmy z zachwytu, kiedy urobek odlatywał z wywierconego otworu. Wyraźnie widoczne było to, że mamy stan mikrograwitacji na pokładzie – opisywała zaraz po starcie rakiety Dorota Budzyń. – Nie wiemy oczywiście, co nagrała druga kamera, bo na żywo mieliśmy obraz z tylko jednej. Dziś mamy odzyskać nasz eksperyment i wtedy zobaczymy dokładnie jeszcze raz wszystkie nagrania. Już teraz mogę jednak powiedzieć, że wyniki są bardzo obiecujące. Jako pierwsi obserwowaliśmy proces wiercenia w mikrograwitacji i już wiemy, że mamy wszystko nagrane i gotowe do dalszej analizy.

Półtora roku prac

dsc_2345.jpgDo udziału w inicjatywie REXUS/BEXUS studenci PWr zakwalifikowali się jesienią 2015 r. Program dla akademickich zespołów organizują wspólnie ESA, czyli Europejska Agencja Kosmicznej, SNSB - Szwedzka Krajowa Rada ds. Przestrzeni Kosmicznej i DLR - Niemiecka Agencja Kosmiczna.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Politechniki Wrocławskiej oraz sponsorów i partnerów: Scanway, Fundacja Manus, ABM Space, Satland Prototype, Wimarol, 3dl.tech, Diehl Controls, Kell Ideas, Igus, Koło Naukowe
Rapid Troopers, Improved Paweł Woźniak i Cos Medico. Członkom zespołu pomogli także internauci, którzy poprzez portal OdpalProjekt.pl dofinansowali ich wyjazd i pobyt w Szwecji. 

W zespole działa siedmioro studentów i absolwentów PWr. Liderką jest Dorota Budzyń, absolwentka Wydziału Mechanicznego. Grupę tworzą także Artur Błaszczyk, student Wydziału Elektrycznego, Jędrzej Kowalewski i Mikołaj Podgórski, absolwenci uczelni, Konrad Pleban i Kamil Sieciński, studenci Wydziału Elektroniki oraz Maksymilian Żurman, student Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Opiekunem grupy jest dr inż. Piotr Kowalewski z Wydziału Mechanicznego PWr, a mentorem oddelegowanym do tego zadania przez ESA Koen De Beule.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję