TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badacz z W3 z grantem od MIT

Zdjęcie ilustracyjne dr. Andrzeja Żaka i prof. Frances M. Ross w laboratorium

Dr hab. inż. Andrzej Żak, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego otrzymał na swoje badania nad nową metodą kontroli wzrostu i syntezy cienkowarstwowych materiałów 2D/3D grant MIT-Poland Lockheed-Martin Seed Funds. Będzie go prowadził na MIT razem z prof. Frances M. Ross.

Program MIT-Poland Lockheed-Martin Seed Funds jest finansowany w ramach inicjatywy MISTI Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wspiera ona współpracę pomiędzy amerykańską uczelnią, a grupami badawczymi z różnych stron świata, w tym przypadku z Polski.

Grant w wysokości 23 tys. dolarów pozwoli na sfinansowanie wzajemnych staży badawczych dla osób z PWr i MIT, niezbędnych do realizacji projektu „Light-induced engineering of nanomaterials”. – Starałem się o niego razem z prof. Frances M. Ross z MIT, a obejmuje on prace nad nową metodą kontroli wzrostu i syntezy cienkowarstwowych materiałów 2D/3D. Będzie to przydatne w rozwoju metod wytwarzania nowoczesnych półprzewodników i sensorów – mówi prof. Andrzej Żak z Wydziału Chemicznego.

Projekt jest rozszerzeniem działań, które w przyszłym roku akademickim badacz z PWr będzie realizował na MIT podczas swojego stażu finansowanego z Fullbright Senior Award.

Współpraca, która procentuje

Zdjęcie dr. Andrzeja Żaka na MIT

Podczas pobytu naszego naukowca w USA odwiedzą go jego studenci i doktoranci z PWr. – Będą pomagać w przeprowadzaniu eksperymentów dotyczących depozycji materiałów w ultrawysokiej próżni – wyjaśnia prof. Andrzej Żak.

Natomiast w kolejnym roku akademickim, już po powrocie naukowca na PWr, naszą uczelnię odwiedzi dwoje doktorantów z grupy prof. Ross. Będą badać materiały stworzone za oceanem za pomocą unikalnego transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM), który znajduje się na Wydziale Chemicznym.

– Bardzo się cieszę, że udało się mi poukładać w całość kilka puzzli naukowych, co pozwoliło na wnioskowanie o tak ciekawy i inspirujący projekt – wyjaśnia prof. Andrzej Żak. – Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia władz uczelni, pracowników administracji i społeczności Wydziału Chemicznego.

Naukowcy z Wydziału Chemicznego PWr od dłuższego czasu blisko współpracują z grupą prof. Frances M. Ross. W 2022 r. dr hab. Andrzej Żak odbył w USA staż finansowany przez Fundację Kościuszkowską, a dzięki wsparciu z programu InterDocSchool z naszej Szkoły Doktorskiej badania do swojej pracy doktorskiej realizowała tam też jego doktorantka Olga Kaczmarczyk. – O grant MISTI staraliśmy się wspólnie po raz drugi i to kolejny dowód, że w branży naukowej nie warto się poddawać, a wytrwałość procentuje – podsumowuje prof. Andrzej Żak.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję