TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

100 tys. zł dla laureata nagrody im. Stanisława Lema

lemprize_banerywww_1500x900.jpg

Już po raz czwarty Politechnika Wrocławska nagrodzi badaczkę lub badacza, których odkrycia mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji. Na osobę, która otrzyma tegoroczną Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema (Lem Prize), czeka 100 tysięcy złotych. Na zgłoszenia kandydatur czekamy do 30 września.

Stanisław Lem to postać wyjątkowa. Wizjoner, futurysta łączący technikę z rozwojem cywilizacji. Jego twórczość wpływa także na osoby odpowiedzialne za tworzenie nowych technologii.

Dlatego na Politechnice Wrocławskiej ustanowiliśmy w 2021 r. specjalną nagrodę dla upamiętnienia 100. urodzin tego wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Nagroda imienia Stanisława Lema jest skierowana do młodych naukowców, poniżej 40. roku życia, których odkrycia mogą w przyszłości zmienić świat. Powinni oni studiować lub prowadzić badania w Unii Europejskiej lub krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa.

Zgłoszenie kandydata lub kandydatki, zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji oraz listy polecające, należy przesłać do 30 września na adres lemprize@pwr.edu.pl.

Nazwisko zwycięzcy Lem Prize 2024 poznamy 15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej.

Wyboru dokona kapituła nagrody, pod przewodnictwem prof. Macieja Lewensteina (ICFO – The Institute of Photonic Sciences, Barcelona). Brane pod uwagę są niedawne odkrycia kandydatów i kandydatek lub ich znaczące osiągnięcia w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwszym laureatem Lem Prize został w 2021 r. prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, z Politechniki Federalnej w Zurychu. W 2022 r. nagrodę otrzymał prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. Z kolei w 2023 r. zwyciężył prof. Ido Kaminer, fizyk eksperymentalny z Technion Israel Institute of Technology.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję