Co robimy dla naukowców w ramach ESN

Na Politechnice Wrocławskiej:

• realizujemy transparentny system zatrudniania pracowników naukowych.
  • przestrzegamy zasad równości i przeciwdziałamy dyskryminacji podczas rekrutacji na stanowiska naukowe.

Prowadzimy otwartą politykę zatrudniania (Polityka Otwartej, Merytorycznej i Przejrzystej Rekrutacji - OTM-R), która gwarantuje m.in.:

• procedury konkursowe dostosowane do rodzaju oferowanego stanowiska,
  • powoływanie komisji konkursowych reprezentujących różnorodne doświadczenia i kwalifikacje,
  • informowanie kandydatki/kandydata po zakończeniu procesu rekrutacji o jego mocnych i słabych stronach [patrz: Formularz informacji zwrotnej].

Wspieramy pracowników naukowych na każdym etapie kariery naukowej:

• Tworzymy stymulujące środowisko badań i szkoleń dla naukowców.
  • Zapewniamy badaczom elastyczne warunki pracy (dostosowane do potrzeb godziny pracy, telepracę, urlop naukowy).
  • Zachęcamy naukowców do mobilności zawodowej: wyjazdów zagranicznych, staży, szkoleń, współpracy z innymi jednostkami naukowo-badawczymi. Uznajemy wartość mobilności w systemach oceny i rozwoju zawodowego naukowców.
  • Motywujemy naukowców do samorozwoju: uruchomiliśmy systemy motywacyjne Primus, Secundus i Tertius, w których realnie nagradzamy najaktywniejszych zawodowo, poprzez m.in. wsparcie finansowe czy obniżenie pensum dydaktycznego.
  • Otaczamy opieką młodych naukowców i doceniamy ich wkład w rozwój uczelni. Z myślą o nich powołaliśmy Academię Iuvenum – gremium dla wybitnych badawczy świeżo po doktoracie.
  • Stwarzamy naukowcom dogodne warunki do pracy dydaktycznej m.in. czas poświęcony dyplomantom/doktorantom jest uwzględniony w pensum dydaktycznym; obowiązuje też limit doktorantów pod patronatem jednego promotora.
  • Pomagamy naukowcom w ich rozwoju zawodowym– organizując szkolenia, warsztaty, konferencje i kursy on-line, konsultacje z doradcą zawodowym, dofinansowując studia podyplomowe czy kursy językowe.
  • Wdrażamy przepisy dotyczące praw własności intelektualnej  - Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej
  • Zapewniamy dostęp o informacji o aktualnie prowadzonych projektach międzynarodowych i grantach [Patrz: Baza projektów]
  • Uruchomiliśmy Centrum Konsultacji Psychologicznej i Mediacji, gdzie pracownik może uzyskać wsparcie np. w sytuacji konfliktowej na zajęciach bądź w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej
  • Prowadzimy Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, w ramach którego organizowane są szkolenia podnoszące kompetencje pracowników