TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Najlepsze dyplomy na świecie z architektury powstały na PWr

Herbarium - projekt

Międzynarodowy portal UNI ogłosił wyniki swojej czwartej edycji konkursu na najlepsze projektowe prace dyplomowe. Absolwenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli w nim pierwsze miejsce i wyróżnienie.

Do konkursu można było zgłaszać prace magisterskie, licencjackie i inżynierskie obronione w ostatnich trzech latach przez studentów architektury, architektury krajobrazu, planowania przestrzennego i urbanistyki z uczelni na całym świecie.

Nagrody dla ikon, które nie powstaną

UnIATA (Unfuse International Architecture Thesis Award) ma promować wyjątkowe projekty – by nie zostały zapomniane w szufladach tuż po obronie. Organizator konkursu – międzynarodowa platforma UNI, zrzeszająca 150 tys. architektów i projektantów z całego świata – podkreśla, że „każdy wyjątkowy budynek staje się ikoną nie tylko ze względu na swoją wartość wizualną, ale także ilość analiz, na które trzeba poświęcić czas przed jego zaprojektowaniem. Nie wszystkie świetne pomysły mają szansę zostać zrealizowane, ale nie oznacza to, że brakuje im głębi lub nie są równie wspaniałe” – przekonuje UNI i dlatego te najlepsze nagradza w swoim konkursie.

Budynek, który zmieniłby Wrocław

W tegorocznej edycji przyznano dwie pierwsze nagrody. Laureatką jednej z nich jest  absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Adriana Sowa, autorka projektu „Widzieć: Herbarium we Wrocławiu”. Swoją pracę przygotowała pod opieką promotora dr. inż. arch. Tomasza Głowackiego z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych.

Jej dyplom był też nominowany w prestiżowym konkursie Young Talent Architecture Award (organizowanym przez Fundację Miesa van der Rohe) i zdobył wyróżnienie pierwszego stopnia w ogólnopolskim konkursie na najlepsze prace dyplomowe organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku).

Herbarium - projekt

Zaprojektowane przez Adrianę Sowę Herbarium miałoby powstać na wrocławskim osiedlu Nowe Żerniki. Byłoby połączeniem łąki jako żywego zielnika, aeroponicznych upraw we wnętrzu obiektu i herbaciarni.

Herbarium - projektObiekt stanowiłby centrum badawcze z uprawą surowca zielarskiego. Jak tłumaczy autorka projektu, obecnie zioła pozyskiwane są ze stanowisk naturalnych i z niewielkich gospodarstw rolnych. Rodzi to wiele problemów związanych z kontrolą stężeń zanieczyszczeń w powietrzu i jakości gleby. Uprawę utrudniają też coraz bardziej skrajne warunki klimatyczne i niemożność stosowania chemicznych substancji ochronnych.

Zamknięte środowisko, jakie stworzyłyby wnętrza herbarium, dawałoby roślinom idealne warunki do wzrostu, przy mniejszym nakładzie wody i bez konieczności reagowania na choroby czy pasożyty (do poszczególnych pomieszczeń prowadziłyby śluzy, zapobiegające ich przenoszeniu).

Z kolei na łące – będącej częścią założenia – powstałoby repozytorium – katalog roślin leczniczych. Poszczególne okazy byłyby tam przeszczepiane z miejskich terenów przeznaczonych pod kolejne inwestycje budowlane.

Do tego budynek miałby herbaciarnię, gdzie odbywałaby się sprzedaż wyhodowanych i ususzonych roślin. Byłoby to też miejsce, do którego można przyjść, by odpocząć, pijąc przygotowane na miejscu napary.

Budynek miałby kształt pierścienia z pawilonem herbaciarni w obniżeniu, pośrodku łąki. Szczegółowo o projekcie pisaliśmy TUTAJ

Baner rekrutacyjny

Wyspa kina w budynkach dawnego lazaretu

Wyspa kina - projektWśród wyróżnionych dyplomów jest także praca „Lazzaretto Vecchio – wyspa kina na Lagunie Weneckiej” Szymona Ciupińskiego, również absolwenta Wydziału Architektury PWr. Swój projekt przygotował pod opieką promotora dr. inż. arch. Marka Lambera z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska.

Ten dyplom zdobył też nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Architektura Betonowa (organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i Stowarzyszenie Producentów Cementu).

Autor koncepcji zaproponował, by jedna z wysp Laguny Weneckiej – w przeszłości będąca jednym pierwszych na świecie lazaretów leczących pacjentów z chorobami zakaźnymi – zyskała nowe życie, stając się „przedłużeniem” terenów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W istniejącą zabudowę wpisał powstanie nowych budynków – a całość mieściłaby salę kinową, Muzeum Kinematografii, Archiwum Nośników Filmowych oraz Wenecką Szkołę Filmową.

Projekt opisaliśmy szczegółowo TUTAJ

Wszystkie nagrodzone projekty można obejrzeć tutaj

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję