Politechnika wspiera młodych. Elitarna Academia Iuvenum to program dla nich

– Stwarzamy młodym naukowcom warunki, które zachęcą ich zarówno do dalszego rozwoju, jak i związania swojej przyszłości z Politechniką – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. Takim wsparciem ma być nowo powstała Academia Iuvenum (AI).

Jest to kolejny program – po Primus, Secundus, Tertius oraz Professor magnus – tworzący nowy system doskonałości na naszej uczelni. Akademia ma być także platformą do interdyscyplinarnej wymiany intelektualnej.

– Nie przypadkiem ogłaszamy powstanie Akademii niejako na końcu – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Jest to bowiem najbardziej innowacyjny z tych programów. Potrzebowaliśmy najwięcej czasu, by go opracować, ale muszę przyznać też, że z niego jestem najbardziej dumny i w nim pokładam największe nadzieje odnośnie zmian na uczelni.

Szkoła młodych liderów

Do członkostwa w Academii Iuvenum zaproszeni są naukowcy z różnych dyscyplin, którzy nie ukończyli 35 lat i są niedługo po doktoracie (co najmniej rok). Gremium ma liczyć docelowo 48 osób. Co roku wybieranych będzie 24 nowych reprezentantów, na kadencję trwającą 2 lata akademickie. Kandydaci zostaną wyłonieni na podstawie oceny dorobku i planu naukowego na najbliższe lata.

Academia Iuvenum na PWr– Okres między doktoratem a habilitacją jest dla młodych ludzi bardzo trudny z wielu względów. Mam na myśli takie kwestie jak wynagrodzenie, obciążenie zajęciami dydaktycznymi, pewna niesamodzielność naukowa czy trudność w mobilizacji do dalszego rozwoju zawodowego – przyznaje prof. Arkadiusz Wójs.

– Wtedy też wielu młodych ludzi podejmuje kluczowe decyzje, czy w ogóle chce przyszłość wiązać z uczelnią. Nam bardzo zależy, żeby ci wybitni i ambitni chcieli z nami zostać, bo dobrze wiemy, nasz region jest niezwykle atrakcyjny dla dobrze wykształconych technicznie młodych ludzi – dodaje rektor.

Dzięki AI uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na uczelni atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice.

Dlatego członkowie Akademii mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej. Uzyskają dodatkowe 50% pensji adiunkta i pensum dydaktyczne będą mieli zredukowane do poziomu 120 godzin. Ponadto zostaną oni objęci programem specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień - m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

– Chciałbym, żeby Akademia była też swego rodzaju głosem adiunktów na uczelni. Zależy mi na tym, aby młodzi doktorzy mieli swoją reprezentację na PWr i mogli opiniować pewne kwestie, zgłaszać swoje uwagi, mieć realny wpływ na teraźniejszość i przyszłość uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs.

newsletter-promo.png

Twórcza wymiana myśli

To pierwsze na Politechnice gremium, w którym młodzi pracownicy naukowi będą mogli wymieniać się ze swoimi rówieśnikami nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale też czerpać inspirację do prowadzenia własnych badań.

– Stawiamy na interdyscyplinarność i doskonałość. Młodzi ludzie sami doskonale wiedzą, że teraz nauki nie robi się w pojedynkę, więc warto szukać wokół ludzi, którzy także mają otwarte umysły w różnych dziedzinach – uważa prof. Arkadiusz Wójs, który jest przekonany, że właśnie Akademia stworzy taką przestrzeń do twórczej i swobodnej wymiany intelektualnej oraz pozwoli zacierać podziały między reprezentantami poszczególnych dziedzin.

– Dziś pokazujemy adiunktom, jak bardzo dla nas, dla Politechniki, są oni ważni, jak ich kariera jest ważna. Powstanie Academii Iuvenum jest tego namacalnym dowodem – dodaje prof. Wójs.

Kalendarium – co, kiedy i jak?

Obecnie trwa zgłaszanie kandydatów do pierwszego składu AI. Wszystkich zainteresowanych już dzisiaj zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Ożyharem, prorektorem ds. nauki, który postara się odpowiedzieć na pytania, rozwiać wątpliwości i zachęcić do składania wniosków do Akademii.

Spotkanie odbędzie się w 15 kwietnia, od godz. 13, na platformie Zoom. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: dzial.nauki@pwr.edu.pl.

academia_iuvenum_kalendarium.jpg

Do 21 maja rady dyscyplin mają wyłonić swoich reprezentantów, a następnie Rektorska Komisja ds. Nagród Naukowych wybierze spośród nich członków Academii, których rektor powoła w czerwcu.

Swoją pierwszą kadencję Academia Iuvenum rozpocznie 1 października 2021 r.

Regulamin nowego gremium oraz formularz dla kandydatów znajdują się na stronie Działu Nauki.

ISZ, ACH