TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kreatywni na Politechnice Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Portal wroclaw.pl już po raz czwarty ogłosił ranking 30 kreatywnych wrocławian, czyli osób, które dzięki swoim talentom i pasjom osiągają międzynarodowe sukcesy. Wśród laureatów znaleźli się także naukowcy, absolwenci i studenci Politechniki Wrocławskiej

2018-09-04_30_kreatywnych_1.jpg

Lista wyróżnionych powstała na podstawie kandydatur zgłaszanych przez czytelników miejskiego portalu. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: społeczeństwo/miasto, kultura/sztuka/dizajn, nauka oraz biznes.

W tegorocznym rankingu mamy również osoby związane z Politechniką Wrocławską. Są to:

Prof. Marcin Drąg – naukowiec z Zakładu Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym specjalizujący się w chemii biologicznej i medycznej. Jest on wielokrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zrealizował wiele grantów badawczych, m.in. z budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz polskich i zagranicznych uczelni, instytucji i organizacji, finansujących zaawansowane technologie naukowe. Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii. Współpracuje także z amerykańską firmą Genentech, która uchodzi za jedną z najbardziej innowacyjnych firm farmaceutycznych na świecie.

Prof. Marcin Drąg zajmuje się badaniem enzymów proteolitycznych (proteaz). Odpowiadają one za rozwój praktycznie wszystkich chorób cywilizacyjnych. Wrocławski zespół pracuje nad narzędziami, które pozwolą te choroby zdiagnozować w dużo wcześniejszej fazie niż obecnie. Specjalnością laboratorium prof. Drąga są nienaturalne aminokwasy, czyli takie, które nie występują w naturze. To przy ich pomocy i technologii stworzonej w swoim laboratorium jest w stanie tworzyć wysoce selektywne markery. Więcej o badaniach na stronie.

Akademicki Klub Lotniczy PWr – grupa 40 studentów z Politechniki Wrocławskiej, która od lat przywozi medale i wyróżnienia z prestiżowych zawodów konstruktorów lotniczych m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. Koło naukowe zrzesza studentów m.in. z wydziałów Mechaniczno-Energetycznego, Mechanicznego, Elektroniki oraz Informatyki i Zarządzania.

W ostatnich, rozegranych wiosną w USA zawodach SAE Aero Design West 2018 udział wzięło ponad 70 drużyn z całego świata. Nasi studenci zdobyli sześć medali – pięć srebrnych i jeden brązowy. Więcej o zawodach na stronie.

Jesienią młodzi konstruktorzy wybierają się na zawody do Australii. Prace nad konstrukcjami trwają wiele miesięcy, wymagają wielu eksperymentów, obliczeń, testów. To zadania dla specjalistów różnych dziedzin: mechaników, elektroników, programistów. 

BUCK.STUDIO – pracownia projektowa założona przez Dominikę Buck, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i dr. inż. arch. Pawła Bucka, wykładowcę Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy specjalizują się w tworzeniu przestrzeni publicznych, przeznaczonych dla przedsięwzięć gastronomicznych, handlowych i usługowych. 

Wśród projektów zrealizowanych w pracowni BUCK.STUDIO są m.in. wnętrza cukierni NANAN (projekt otrzymał nagrodę w konkursie Restaurant & Bar Design Awards 2017), piwiarni Bernard oraz restauracji CAMPO, za które otrzymali nagrodę w międzynarodowym konkursie WIN Awards 2017 w Londynie. Projektanci zostali także docenieni w USA otrzymując Wave of the Future Award 2017 w Waszyngtonie i Hospitality Design Awards 2017 w Nowym Jorku. W Polsce zaś zostali nominowani m.in. do nagrody Design Alive w kategorii Kreator, 2017.

Dodatkowo w gronie laureatów znalazł się Adam Stankiewicz – absolwent Politechniki Wrocławskiej, który wspólnie z Kamilem Nicieją i Natalią Świrską założył Startup Ada. Stworzyli oni chatbota, który przy pomocy sztucznej inteligencji pomoże wynająć mieszkanie. Obecnie Ada analizuje na bieżąco około 20 tys. ofert miesięcznie, z ogłoszeń w aplikacji skorzystało już ponad 200 tys. osób. Wystarczy napisać, na jakim mieszkaniu nam zależy, a urządzenie zaproponuje odpowiedni lokal i umówi na spotkanie. Poda też całkowitą cenę wynajmu, z wliczonymi już opłatami dodatkowymi.

Ada sztucznej inteligencji używa na każdym etapie procesu wynajmu: od znalezienia mieszkania czy pokoju, przez porównywanie najlepszych ofert, koordynowanie terminów spotkań, aż po negocjacje warunków najmu. Wiosną firma wypuściła na rynek nową wersję swojej aplikacji. Po raz pierwszy pozwala ona wyszukiwać mieszkania bezpośrednio na firmowej stronie internetowej, jest także pierwszą aplikacją dla agencji nieruchomości napędzaną sztuczną inteligencją.

Uroczysta gala, na której wszyscy laureaci otrzymają statuetki i dyplomy, odbędzie się 13 września w Kinie Nowe Horyzonty. W trakcie spotkania na sali pojawią się również laureaci z trzech poprzednich edycji.

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję