TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Grant FNP dla naukowca z Wydziału Chemicznego

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła konkurs w programie TEAM, w którym dofinansowane są przełomowe projekty badawcze. Wśród laureatów znalazł się prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego PWr, który na swoje badania otrzyma blisko 3,5 mln zł

W sumie do konkursu zgłoszono 47 wniosków, a finansowanie – w łącznej wysokości prawie 37 mln zł otrzyma jedenaście projektów. Nagrodzeni badacze będą prowadzić swoje projekty we współpracy z 23 naukowymi partnerami zagranicznymi, sześcioma polskimi partnerami naukowymi oraz trzeba partnerami gospodarczymi z Polski.

Dodatkowo przekazane środki pozwolą na sfinansowanie 50 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz ponad 50 stypendiów dla młodych naukowców (studentów i doktorantów) zaangażowanych w realizację prac badawczych.

prof_marcin_drag.jpgProf. Marcin Drąg otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 3,5 mln zł na program badawczy pt. „Wyzwania w projektowaniu selektywnych markerów do obrazowania enzymów proteolitycznych”. 

Enzymy proteolityczne (proteazy, peptydazy) to wyspecjalizowane białka, które rozkładają wiązania peptydowe. Dzięki temu potrafią „pociąć” inne białka na prostsze elementy - peptydy i aminokwasy.

U ludzi proteazy stanowią grupę około 700 enzymów i biorą udział w trawieniu oraz procesach degradacji szkodliwych białek w komórce. Ich nieprawidłowe działanie prowadzi do powstania w organizmie stanów patologicznych. Wśród następstw są na przykład choroby cywilizacyjne takie jak nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Badanie aktywności proteaz ma bardzo duże znaczenie zarówno w pracy naukowej, jak i leczeniu pacjentów – dlatego naukowcy starają się znaleźć jak najczulsze i możliwie specyficzne markery.

To nie pierwsze tego typu wyróżnienie dla naszego naukowca. Jest on m.in. laureatem programów START oraz FOCUS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz konkursów Harmonia i Opus organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki.

Prof. Marcin Drąg od 1999 r. związany jest z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W latach 2005-2008 przebywał na stażu w grupie prof. G.S. Salvesena w The Burnham Institute for Medical Research (Kalifornia, USA). Po powrocie rozpoczął samodzielne badania w zakresie chemii biologicznej z wykorzystaniem chemii kombinatorycznej przy użyciu nienaturalnych aminokwasów w badaniu enzymów proteolitycznych.

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję