TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa obrazów multichromowych Agaty di Masternak

Data: 07.11.2024
Miejsce wydarzenia: hol, bud. A-1

Agata di Masternak to jedna z nielicznych artystek wykorzystujących w swojej sztuce dynamiczne procesy multichromowe. Od 7 do 12 listopada w holu gmachu głównego można oglądać jej wystawę „Histology of the soul” („Histologia duszy”). Przygotowała ją specjalnie dla Politechniki Wrocławskiej przy wsparciu pracowników i studentów Wydziału Chemicznego PWr.

To pierwsza tego typu wystawa w naszym kraju. Obrazy zostały stworzone w technice multichromowej, czyli zmiany barw pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak światło czy temperatura. Inspiracją do stworzenia obrazów były mikroskopowe zdjęcia tkanek ciała i komórek. Agata di Masternak nazywa swoje prace portalami do innych wymiarów, które przenoszą do naszego świata tajemnicze, gęste i pełne wibracji mikroprzestrzenie.  

Malarka, rzeźbiarka, artystka multimedialna

Agata di Masternak to absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Central Saint Martins College w Londynie. Swoje prace wystawiała m.in. w Zabludowicz Collection, TriBeCa New York Gallery, Burgh House and Hampstead. Jej twórczość była omawiana w magazynach ArtPlugged, Boomer, Al-Thiba. 

Od 20 lat walczy ze śmiertelną chorobą, a siłę do walki daje jej obcowanie ze stworzona przez siebie taką forma wyrazu. Miała zaledwie 16 lat, kiedy dowiedziała się, że w ciągu najdalej dwóch lat umrze. Przyczyną śmierci miał być naczyniako-tętniak, guz, który umiejscowił się w okolicach policzka i szczęki. Od czasu diagnozy minęło ponad dwadzieścia lat. Agata żyje, ale przeszła dziesiątki operacji w obrębie twarzy i wiele razy doświadczyła bliskości śmierci. Jej historię dokumentuje film nagrodzony na wielu festiwalach film „Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery. 

Wystawie obrazów towarzyszyć będzie pokaz filmu „Twarze Agaty”, a po nim dyskusja o znaczeniu profilaktyki, sprawnej diagnostyki i profesjonalnej terapii.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję