Wizyta słynnego japońskiego architekta. Shigeru Ban z wykładem na ISN

Miejsce wydarzenia: Centrum Kongresowe PWr
Organizator: Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe
Kontakt: isn@pwr.edu.pl

Pierwszym po wakacyjnej przerwie wykładowcą Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr będzie Shigeru Ban – światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera. Na Politechnice Wrocławskiej opowie m.in. o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen.

Shigeru Ban, słynny japoński architektWykład pt. „Works and Humanitarian Activities” odbędzie się 27 września w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godz. 17.

Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem Evenea.

Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom  poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen.

W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Pritzkera – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

Opracowany przez niego system papierowych przegród zastosowano m.in. po trzęsieniu ziemi w Niigacie (Japonia) czy na Haitti. Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i we Wrocławiu z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy.

Światowej sławy architekt we wrześniu będzie gościł w Polsce i na Ukrainie w związku z planowaną produkcją domów dla Ukraińców. Współorganizatorem jego pobytu jest firma Geberit.

We Wrocławiu Shigeru Ban wygłosi wykład w ramach ISN, ale także spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.

Więcej o projektach zrealizowanych przez Shigeru Bana można poczytać na stronie internetowej: shigerubanarchitects.com

logo_seminarium.jpg

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran - Honorowy Konsul Generalny RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz czy ceniony matematyk z University College Dublin – prof. Frédéric Dias.

W czasie pandemii ISN odbywał się w formie zdalnej. Wykłady online wygłosili: prof. Joseph Weiler, który opowiadał o sekretnym życiu pszczół oraz prof. Małgorzata Kossowska specjalizująca się w badaniu różnych procesów zachodzących w społeczeństwie.

Na PWr gościliśmy też prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, który specjalizuje się w chemii polimerów, prof. Adama Bodnara z Uniwersytetu SWPS w Warszawie czy Artura Chmielewskiego – konstruktora sond kosmicznych NASA.