TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wizyta słynnego japońskiego architekta. Shigeru Ban z wykładem na ISN

Data: 27.09.2022
Miejsce wydarzenia: Centrum Kongresowe PWr
Godzina: 17:00
Organizator: Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe
Kontakt: isn@pwr.edu.pl

Pierwszym po wakacyjnej przerwie wykładowcą Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr będzie Shigeru Ban – światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera. Na Politechnice Wrocławskiej opowie m.in. o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen.

Shigeru Ban, słynny japoński architektWykład pt. „Works and Humanitarian Activities” odbędzie się 27 września w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godz. 17.

Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem Evenea.

Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom  poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen.

W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Pritzkera – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

Opracowany przez niego system papierowych przegród zastosowano m.in. po trzęsieniu ziemi w Niigacie (Japonia) czy na Haitti. Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i we Wrocławiu z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy.

Światowej sławy architekt we wrześniu będzie gościł w Polsce i na Ukrainie w związku z planowaną produkcją domów dla Ukraińców. Współorganizatorem jego pobytu jest firma Geberit.

We Wrocławiu Shigeru Ban wygłosi wykład w ramach ISN, ale także spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.

Więcej o projektach zrealizowanych przez Shigeru Bana można poczytać na stronie internetowej: shigerubanarchitects.com

logo_seminarium.jpg

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran - Honorowy Konsul Generalny RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz czy ceniony matematyk z University College Dublin – prof. Frédéric Dias.

W czasie pandemii ISN odbywał się w formie zdalnej. Wykłady online wygłosili: prof. Joseph Weiler, który opowiadał o sekretnym życiu pszczół oraz prof. Małgorzata Kossowska specjalizująca się w badaniu różnych procesów zachodzących w społeczeństwie.

Na PWr gościliśmy też prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, który specjalizuje się w chemii polimerów, prof. Adama Bodnara z Uniwersytetu SWPS w Warszawie czy Artura Chmielewskiego – konstruktora sond kosmicznych NASA.


Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję