TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Witold Papierniak

Data: 17.08.2023

Witold Papierniak - absolwent PWr, pracownik inżynieryjno-techniczny na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Przewodnik sudecki I klasy i zdobywca II miejsca w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku.

wp_1_1.jpg„Panorama Sudetów według mojego opisu wisi w schronisku na Śnieżniku. To jedno z miejsc, w które najchętniej zabierałem turystów. Od wielu lat najbardziej fascynują mnie m.in. Zalesie pod Bystrzycą Kłodzką, Kamieńczyk czy Rybnica Leśna i tamtejsze piękne, mało znane kościoły. Zabieram tam innych przewodników, a dla młodych adeptów ze Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu wygłosiłem nawet prelekcję na temat sudeckich zapomnianych drewnianych kościołów. Lubię też Krzeszów.

Przewodnik górski musi mieć wszechstronną wiedzę m.in. o geologii, architekturze czy przyrodzie. Zgłębianie tych tematów i moja pasja zaczęły się w latach 80., gdy byłem na drugim roku studiów na ówczesnym Wydziale Elektroniki. Z czasem zdobyłem uprawnienia organizatora turystyki, przewodnika sudeckiego po Wrocławiu, Dolnym Śląsku i Jaskini Niedźwiedziej.

Od kilku lat nie mogę już często oprowadzać grup zorganizowanych, za to uczę i egzaminuję kandydatów na przewodników oraz dzielę się wiedzą przez publikacje. Recenzent mojej pracy magisterskiej, dr inż. Jerzy Huchla pracował kiedyś na stacjach RTV. Zainspirowany jego opowieściami napisałem książkę »Stacje radiowo-telewizyjne na Dolnym Śląsku« wydaną w 1998 r. To ona pozwoliła mi zdobyć pierwszą, najwyższą klasę uprawnień przewodnickich.

W zeszłym roku syn namówił mnie, żebym sprawdził swoje umiejętności i wystartował w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku. W ramach przygotowań szukałem ciekawostek o ludziach urodzonych w naszym regionie. Czy wiecie, że w Świebodzicach urodził się Emil Krebs, samouk, który mówił biegle 68 językami?

Podczas finału, który rozegrano w sali Sejmiku Wojewódzkiego, walczyłem o pierwsze miejsce z innym wrocławskim przewodnikiem – Markiem Kuchciakiem. Potrzebne były aż dwie dogrywki, żeby wyłonić zwycięzcę. Gdybym sam układał pytania do konkursu, dodałbym więcej zagadnień z ochrony przyrody, np. gdzie znajduje się rezerwat Głazy Krasnoludków?”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję