TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.11.2024
Prof. Krzysztof J. Opieliński – akustyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, lektor, spiker radiowy, autor tekstów piosenek, współtwórca Akademickiego Radia LUZ.
„Działam z dźwiękiem od dawna – i zawodowo, i przez swoje pasje, jako lektor, muzyk, realizator i producent. Naukowo pracuję nad praktycznymi zastosowaniami ultradźwięków w medycynie i przemyśle.
Na PWr ukończyłem akustykę, a pierwsze szlify radiowe zdobywałem w radiowęźle nieistniejącego już akademika Fosik. Przez wiele lat działałem w Akademickim Radiu Wrocław, ucząc się dziennikarstwa i realizacji dźwięku. Tworzyłem też słuchowiska. W jedno ze świątecznych nagrań zaangażowałem nawet swoje dzieci. Najciekawsze były dla mnie konkursowe impresje – oparte na samych dźwiękach bez słów.
Muzycznie spełniałem się zarówno w realizacji, jak i z gitarą i śpiewem przed mikrofonem – w kapeli punkrockowej, z poezją śpiewaną i piosenkami kabaretowymi własnego autorstwa czy w zespole grającym na imprezach.
W Klubie Studenckim Bajer pomagałem w nagłaśnianiu imprez i jako DJ. To były inne czasy… Do dziś przeżywam juwenalia, na które zaprosiliśmy zespół Dżem. Mieliśmy wtedy bardzo skromny sprzęt. Kiedy Rysiek Riedel go zobaczył, odmówił wyjścia na scenę. Na szczęście zespół pracował wtedy nad płytą instrumentalną, więc zagrali koncert bez wokalisty.
W latach 90., kiedy wybuchł popyt na reklamy, założyliśmy z kolegami studio. Pisałem scenariusze, angażowałem aktorów z PWST, a często też sam czytałem. Raz, zamiast dograć poprawkę żeńskich chórków, nagrałem swój wokal, zwielokrotniłem i przetworzyłem go w postprodukcji. Nikt się nie zorientował. ;)
To była też okazja, żeby podglądać przy pracy młodych aktorów, np. Małgorzatę Kożuchowską. Jestem lektorem, a nie aktorem dubbingowym, ale chętnie spróbowałbym kiedyś pracy bardziej interpretacyjnej.
Od 2006 r. co czwartek prowadzę audycję Związku Banków Polskich – Bankomat, tygodniowy przegląd finansowy. Mobilne mini-studio zabieram ze sobą wszędzie, także na urlopy. Czytam też artykuły dla Miesięcznika Finansowego Bank.
Jako wykładowca, wspólnie z Mirosławem Miazgą i zaangażowanymi studentami spełniliśmy marzenie o politechnicznym radiu. Radio LUZ współtworzyłem przez 15 lat, od początku”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »