TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Joanna Wyżgoł

Data: 19.08.2021

Absolwentka architektury na PWr na specjalności architektura i ochrona zabytków, uczestniczka misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. 

Joanna Wyżgoł„Do Sudanu po raz pierwszy przyleciałam w środku zimy, tuż po obronie pracy magisterskiej. Z mroźnej, zaśnieżonej Polski trafiłam do skąpanego słońcem Sudanu. 

Zanim – razem z dwiema koleżankami – zdecydowałyśmy o dołączeniu do prac na stanowisku w Al Ghazali, kierownik misji ostrzegał, że warunki socjalne są trudne, noce zimne, a do tego pracujemy na pustyni w pełnym słońcu i silnym wietrze. Nie przesadzał – nigdzie nie zmarzłam tak jak w Sudanie. Ale walory kraju zdecydowanie przeważają wszystkie niedogodności – klimat, spokój i tamtejsi ludzie wiele rekompensują.

Pierwszy wyjazd miał być jednorazową przygodą. Tymczasem od 5 lat jestem członkiem misji archeologicznych w Sudanie jako architekt-dokumentalista. Najpierw na stanowisku w Al Ghazali, teraz w projekcie UMMA realizowanym w Starej Dongoli. W interdyscyplinarnym zespole pracujemy nad poznaniem życia dawnej stolicy Makurii po upadku chrześcijaństwa. Moim zadaniem jest tworzenie planów miasta na cytadeli położonej nad Nilem i otoczonej potężnymi murami.

Chcielibyśmy aby dziedzictwo Dongoli było coraz bardziej dostępne, dlatego m.in. zaprojektowałam pawilon wystawowy dla turystów obejmujący relikty części stanowiska, który mam nadzieję wkrótce ułatwi ich zwiedzanie. Tymczasem nie wychodząc z domu, sami możecie zobaczyć tamtejszy klasztor. W ramach projektu »Wirtualna Nubii« stworzyliśmy portal, na którym każdy może wybrać się na zwiedzanie w wersji online.

W Sudanie spędzałam nawet 1/3 roku, więc z czasem zaczęłam o nim myśleć jak o drugim domu. Mieszkańcy wioski Al Ghaddar, gdzie mieszkamy, także traktują nas już jako część swojej społeczności. Dlatego chcemy zaangażować się na miejscu nie tylko w pokazywanie dziedzictwa Dongoli. Wspólnie z Panem od historii (@panodhistoriiwarsztaty) zaczynamy projekt »Dzielą nas tylko kilometry«. Chcemy wyremontować jeden z budynków lokalnej szkoły i zaangażować wolontariuszy w prowadzenie tam zajęć”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję