TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wielki finał 26. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki [ZDJĘCIA]

Data: 23.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Gala finałowa DFN - zdjęcie

Ponad 300 pokazów, wykładów i warsztatów czekało na uczestników 26. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Gościem specjalnym uroczystej gali finałowej, którą zorganizowano w auli naszej uczelni, był ekonomista prof. Witold Orłowski.

prof. Elżbieta Wojaczyńska - zdjęcie– Nasza uczelnia od początku współtworzy festiwal, który tą edycją rozpoczął drugie ćwierćwiecze. W tym roku spotykamy się pod hasłem „Nauka porusza!”. Nawiązuje ono oczywiście do Mikołaja Kopernika, jako że obchodzimy właśnie 550. rocznicę jego urodzin – mówiła podczas gali w auli PWr prof. Elżbieta Wojaczyńska, pełnomocniczka rektora ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. – O Koperniku mówimy, że wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię, ale to było coś więcej niż zwykle odkrycie astronomiczne. To była fundamentalna zmiana spojrzenia na świat, miejsce człowieka w tym świcie. Prawdziwa rewolucja naukowa – dodała.

Do 2 października, również w ramach DFN, na placu Solnym we Wrocławiu można oglądać popularnonaukową wystawę „Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu”. Ekspozycję upamiętniającą 550. rocznicę urodzin astronoma przygotowali wspólnie prof. Elżbieta Wojaczyńska i inż. Rafał Różycki z Wydziału Chemicznego. Na dwunastu planszach zaprezentowano (również w języku angielskim) biografię, osiągnięcia oraz wpływ słynnego polskiego uczonego na rozwój nauki.

Pokazy w Centrum Festiwalowym - zdjęcieW trakcie festiwalu na Politechnice Wrocławskiej oprócz wykładów, warszatów i spotkań zorganizowano również Centrum Festiwalowe. W budynku C-13 można było m.in. zobaczyć pokaz łazika marsjańskiego i wziąć udział w wydarzeniu „To nie czarna magia! To fizyka!”, na którym zaprezentowano widowiskowe eksperymenty. Chętni mogli się także dowiedzieć, jak tworzyć i zrozumieć arkana fizycznych sztuk tajemnych.

Tradycyjnie nasza uczelnia zorganizowała także jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna – w tym roku naszymi gośćmi byli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie.

Tym razem licealiści spierali się w temacie „Nauka pod kluczem: czy potrzebna jest ingerencja w badania naukowe?”. Ostatecznie Rada Mędrców, w skład której weszli przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury, ogłosiła zwycięstwo uczniów z Wrocławia.

– „Nauka porusza!” to hasło, które można rozumieć w sensie dosłownym. Od wynalazku koła poczynając aż po loty kosmiczne, coraz szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się w przestrzeni jest możliwe dzięki odkryciom naukowym. Nauka napędza rozwój technologii, sprawia, że nie stoimy w miejscu, ale zmieniamy świat wokół nas. Czy zawsze na lepsze? O to można się spierać, właśnie tak, jak spierali się uczniowie podczas debaty oksfordzkiej – mówiła prof. Elżbieta Wojaczyńska.

prof. Witold Orłowski - zdjęcieStacjonarną edycję Dolnośląski Festiwal Nauki zakończyła w piątek uroczysta gala na Politechnice. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Witold Orłowski, komentator ekonomiczny i felietonista. Podczas uroczystości statuetkę „Spiritus movens” otrzymała prof. Maria Wesołowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za zaangażowanie w stworzenie pierwszego miasteczka naukowego. Wręczono również nagrody uczestnikom Dyktanda Wrocławskiego.

– Dziękuję wszystkim, których energia, wiedza, kultura osobista i zaangażowanie umożliwiają przeprowadzenie setek interesujących spotkań i wydarzeń. Dziękuję też wszystkim uczestnikom festiwalu, których obecność nadaje sens naszej pracy – podkreśliła prof. Elżbieta Wojaczyńska.

Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję