Zmarł prof. Jan Koch

Data: 07.12.2023 Kategoria: ludzie politechniki, wspomnienia, Wydział Mechaniczny

W wieku 92 lat zmarł prof. Jan Koch, były prorektor naszej uczelni, uznany absolwent, naukowiec i dziekan Wydziału Mechanicznego oraz wieloletni dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii PWr.

Prof. Jan Koch: Brak działania jest dla mnie gorszy niż najcięższa praca [ROZMOWA]

jan_koch.jpgUrodził się w 1931 roku w Kobylnicy. Tytuł magistra inżyniera otrzymał w 1956 roku, a doktora nauk technicznych w 1964 roku. W 1972 roku obronił pracę habilitacyjną, a cztery lata później został profesorem nadzwyczajnym. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1990 roku.

Był kierownikiem Zakładu Obrabiarek, Automatyzacji i Organizacji w latach 1965-2002. Piastował stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu w latach 1971-81. Był członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej (1981-2002), prorektorem (1985-87), dyrektorem Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji (1987-93), dziekanem Wydziału Mechanicznego (1993-99).

W 1995 r. profesor Jan Koch współtworzył Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, którym kierował od początku jego istnienia do momentu przejścia na emeryturę. Od 1997 r. przewodniczył też Radzie Nadzorczej Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A.

Jest współtwórcą kierunków studiów automatyka i robotyka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji zarówno na Politechnice Wrocławskiej, jak i w całym kraju.

Był członkiem Komitetu Budowy Maszyn PAN, Rady Programowej czasopisma PAN „Postępy Technologii” i czasopisma „Mechanik”. Od 1992 roku działał w Zespole Ekspertów MEN, a w latach 1990-1993 był członkiem Rady Głównej MEN. Należał też do Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1997-2000). W 1998 roku, w uznaniu zasług jednoczących środowisko mechaników na uczelniach wyższych, otrzymał tytuł Dziekana Dziekanów Wydziałów Mechanicznych.

Przez prawie dwie dekady – w latach 1979-1997 – był konsultantem w Fabryce Automatów Tokarskich we Wrocławiu. Tworzył Szkołę Naukową: Systemów Produkcyjnych i Automatyzacji, był także twórcą Centrum Systemów Produkcyjnych w ITM i uznanego przez Komisję UE jako „Centrum Doskonałości”.

Wypromował 23 doktorów nauk technicznych, wśród wychowanków ma czterech profesorów. Jest autorem około 200 publikacji, trzech książek oraz 140 opracowań dla przemysłu. Był wykładowcą Uniwersytetu w Dreźnie (1971-91) oraz Uniwersytetu w Stuttgarcie (1985-2005).

Prof. Koch został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Zasłużony dla PWr. W 2002 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Szczecińskiej. Został też odznaczony Złotym Medalem Uniwersytetu w Stuttgarcie (2005 r.).

Prof. Jan Koch był wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez polskie i zagraniczne instytucje państwowe i naukowe. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Nauki, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotą Odznakę PWr, Medal Wybitnie Zasłużonego dla Politechniki Wrocławskiej i Medal 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu 1910-2010.

W 2002 r. nadano mu tytuł doktora honoris causa Politechniki Szczecińskiej. Został też odznaczony Medalem Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i Honorowym Złotym Medalem Uniwersytetu w Stuttgarcie. Otrzymał Dolnośląskiego Gryfa za osiągnięcia w promowaniu akademickiej innowacyjności i przedsiębiorczości oraz Iglicę - Nagrodę Dolnośląskiej Loży BCC,