TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wydział Mechaniczno-Energetyczny będzie współpracował z Kogeneracją i PGE Energią Odnawialną

Władze wydziału zawarły umowy o współpracy z dwiema spółkami z grupy PGE – Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz PGE Energia Odnawialna Oddział Zespołu Elektrowni Wodnych Dychów. W planach są m.in. wspólne programy praktyk studenckich i badania rozwojowe.

Dziekan wydziału i prezes Kogeneracji w czasie podpisywania umowy o współpracyWspólnie z Kogeneracją – należącą do PGE Energia Ciepła Wydział Mechaniczno-Energetyczny chce m.in. tworzyć programy praktyk studenckich, organizować zajęcia na terenie elektrociepłowni i wycieczki naukowo-dydaktyczne.

Dzięki porozumieniu o współpracy studenci będą mogli uczestniczyć w prowadzonych przez Kogenerację projektach promujących ciepło sieciowe i zmierzających do likwidacji zjawiska smogu w mieście.

Pracownicy spółki będą też mieli możliwość prowadzenia wykładów i zajęć dydaktycznych na uczelni oraz realizowania programu doktoratów wdrożeniowych. Obie strony będą mogły także wspólnie wykonywać ekspertyzy i analizy techniczne.

Transformacja ciepłownictwa

- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja jest jednym z naszych najbliższych partnerów gospodarczych – podkreśla prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. – Wielu naszych absolwentów związało swoje życie zawodowe z Kogeneracją. Od lat wspólnie pochylamy się nad problemami nowoczesnej energetyki. Jestem przekonany, że podpisanie nowej umowy wzmocni współpracę badawczo-rozwojową i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Wydział Mechaniczno-EnergetycznyAndrzej Jedut, prezes zarządu Kogeneracji dodaje: – Bardzo zależy nam na tym, by młodzi ludzie – w przyszłości pracownicy branży energetycznej – już dziś mieli możliwość uczestniczenia w działaniach prowadzonych w ramach transformacji sektora wytwarzania. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę elektrociepłowni gazowo-parowej w Siechnicach, która wpisuje się w strategię Grupy PGE zakładającej dekarbonizację obszaru ciepłownictwa. Ta inwestycja jest bardzo dobrym przykładem projektu z ogromnym potencjałem, z którego będą mogli czerpać studenci wrocławskiej uczelni.

Szczegóły na temat projektu budowy Nowej Elektrociepłowni Czechnica na stronie internetowej Kogeneracji.

Praktyki i badania

Z kolei porozumienie z PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Dychów umożliwi prowadzenie badań rozwojowych i uruchomienie praktyk dla studentów, a docelowo dostosowanie programów nauczania wydziału do potrzeb rynku pracy.

Wydział Mechaniczno-EnergetycznyWspółpraca ma także ułatwić obu stronom staranie się o granty i zewnętrzne finansowanie prac badawczo-rozwojowych.

- Jestem przekonany, że dzięki współpracy z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej będziemy mogli wprowadzić w naszej elektrowni szczytowo-pompowej innowacyjne rozwiązania mające wpływ na efektywność produkcji i optymalizacje procesów technologicznych. Z drugiej strony liczę na propozycję działań związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska, hydrologią i hydroenergetyką – komentował Sławomir Szostak, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Dychów.

Elektrownia w Dychowie (woj. lubuskie) to najstarsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową pracuje w systemie hydrowęzła dychowskiego. W przypadku wystąpienia w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym awarii katastrofalnej, obiekt w Dychowie – pełniąc rolę elektrowni rozruchowej – może zapewnić dostawę mocy rozruchowej przez co najmniej 5 godzin przy średnim obciążeniu około 17 MW.

Natomiast spółka PGE Energia Odnawialna (należąca do grupy kapitałowej PGE) jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich jej obiektów wynosi 2331,25 MW.

newsletter

O W9

Wydział Mechaniczno-Energetyczny prowadzi badania i kształci studentów w dyscyplinach związanych z energetyką, mechaniką, oraz budową i eksploatacją maszyn. Od dwóch lat kształci studentów na kierunku odnawialne źródła energii, a niedługo otworzy świetnie wyposażone Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Naukowcy wydziału prowadzą wiele projektów badawczych związanych zarówno z energetyką konwencjonalną, jak i OZE, w tym tak duże i prestiżowe jak rozpoczęty niedawno COOLSPACES 4 LIFE, finansowany przez Komisję Europejską.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję