TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy kierunek na PWr. Studiuj odnawialne źródła energii!

Data: 07.05.2020 Kategoria: rekrutacja, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Odnawialne źródła energii to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju na całym świecie. Inżynierowie z wiedzą i umiejętnościami na temat pozyskiwania energii z OZE, projektowania i budowania instalacji, a także magazynowania, przesyłania i wykorzystywania energii już teraz są poszukiwani. Od października będą się tego uczyć studenci nowego kierunku na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

oze_zdjecie_ilustracyjne1.jpgWedług ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w 2018 r. na całym świecie w sektorze odnawialnych źródeł energii pracowało aż 11 mln specjalistów. Rok wcześniej było ich 10,3 mln, a zatem zapotrzebowanie na nich rośnie – i to dynamicznie, także w Polsce.

Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje tempo rozwoju branży OZE w naszym kraju na poziomie 15-17 proc. rocznie. Specjalizująca się w rekrutacji inżynierów firma Bergman Engineering szacuje nawet, że planowane inwestycje w OZE spowodują wzrost zatrudnienia inżynierów na poziomie około pięciu-siedmiu tysięcy pracowników w kilku najbliższych latach.

Aktualna wiedza, nowoczesne rozwiązania

Takich absolwentów będzie kształcić Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej. W październiku naukę zaczną tu studenci kierunku odnawialne źródła energii. Do tej pory zagadnienia wykorzystania OZE były omawiane na kierunku energetyka i na studiach podyplomowych. Nowo otwierany kierunek pozwala na znaczne rozszerzenie tych zagadnień.

- Będziemy kłaść nacisk na przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej technologii i światowych trendów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Stąd w programie studiów dużo miejsca poświęcamy na kwestie dotyczące m.in. magazynowania energii oraz integracji systemów automatyki, bo to zagadnienia, które obecnie są intensywnie rozwijane i pozwalają na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – podkreśla dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni – współtworząca program studiów, badaczka i stypendystka programu „Polskie Powroty”* (przez 15 lat pracowała w Solar Energy Research Center w hiszpańskiej Almerii) specjalizująca się m.in. w wielofunkcyjnych instalacjach energetyki solarnej.

newsletter-promo.png

w9_oze1.jpgProf. Rosiek-Pawłowska tłumaczy, że obecnie wszystkie instytucje zajmujące się odnawialnymi źródłami energii koncentrują się na zintegrowaniu dotychczas istniejących systemów, tworząc poligeneracyjne rozwiązania. W naszym klimacie możemy np. korzystać z energii słonecznej, wiatrowej czy biogazowni.

- Wykorzystując technologie magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, będziemy za pomocą odpowiednich systemów sterowania i kontroli przełączać się z jednego źródła do drugiego. Wszystko po to, by mając wiedzę o kosztach generacji energii z różnych źródeł oraz korzystając z informacji o cenie energii elektrycznej w sieci, móc decydować w każdym momencie, kiedy z jakiego źródła pobierzemy tę energię, by wybrać tę bardziej opłacalną – tłumaczy prof. Rosiek-Pawłowska.

Właśnie m.in. o takich rozwiązaniach będą uczyć się studenci odnawialnych źródeł energii. Czekają już na nich wydziałowe laboratoria – m.in. laboratorium konwersji energii czy laboratorium chłodnictwa i pomp ciepła, a także powstające obecnie laboratorium energetyki odnawialnej. Studenci będą też mogli zapoznać się z nowoczesnymi instalacjami OZE wykorzystywanymi m.in. w Hiszpanii, Włoszech czy krajach Ameryki Południowej.

Zajęcia ze specjalistami z różnych dziedzin

Kierunek będzie im oferował dwie specjalności. Pierwsza: odnawialne źródła energii w budownictwie skupi się instalacjach OZE mniejszej skali – przeznaczonych dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i osiedli. W programie studiów znajdą się więc kursy dotyczące m.in. certyfikacji energetycznej, instalacji pomp ciepła, inteligentnych budynków, systemów magazynowania energii elektrycznej i termicznej w budownictwie, systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.

grafika_oze_w_budownictwie.jpgDruga specjalność – przemysłowe instalacje OZE – przygotuje studentów do pracy z dużymi systemami takimi jak np. farmy wiatrowe, instalacje geotermalne czy fotowoltaiczne. Studenci będą się więc uczyć m.in. o helioelektrowniach, technologiach wykorzystania biomasy, przemysłowych systemach magazynowania energii, odzysku energii odpadowej czy predykcji cen i produkcji energii.

grafika_oze_w_budownictwie2.jpg

- Kierunek powstanie we współpracy z naukowcami z niemal wszystkich wydziałów naszej uczelni – podkreśla dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – Będzie opierał się o specjalistów w swoich dziedzinach, którzy przekażą studentom wiedzę, bazując na swoich badaniach i doświadczeniach zawodowych. Chcemy, by absolwenci zyskali szeroką i komplementarną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, jak najbardziej aktualną i przekazywaną przez naukowców, którzy zajmują się tym w bieżącej pracy badawczej.

oze_zdjecie_ilustracyjne2.jpgDlatego w programie studiów znajdą się zajęcia np. z architektką dr hab. Anną Bać, prof. uczelni, specjalizującą się w architekturze zrównoważonej i budownictwie proekologicznym. Na kursie OZE w architekturze opowie studentom o najnowszych trendach związanych m.in. z projektowaniem budynków niemal zeroenergetycznych i będzie tłumaczyła, w jaki sposób integrować architekturę z odnawialnymi źródłami energii, a nie tylko doposażać ją w instalacje. Profesor poprowadzi także kurs Smart City, podczas którego omówi nowoczesne technologie służące do stworzenia miasta lepiej zarządzanego oraz bardziej ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom.

- Do tego naukowcy z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego poprowadzą kurs z podstaw budownictwa i fizyki budowli. O nowoczesnych materiałach wykorzystywanych w budowie OZE opowiedzą specjaliści z Wydziału Mechanicznego, a tematyką geologii i techniki odwiertów geotermalnych zajmą się naukowcy z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – dodaje dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetyczny. – A to tylko kilka przykładów. Warto zajrzeć do siatki zajęć, by przekonać się, jak bardzo interdyscyplinarne będą te studia.

sport

Jaka praca po studiach?

w9_oze2.jpgJak podkreśla prof. Rosiek-Pawłowska, kierunek odnawialne źródła energii będzie bardzo skoncentrowany na upraktycznieniu zajęć i zdobywaniu przez studentów doświadczenia. Stąd wiele zajęć laboratoryjnych. Kursy będą prowadzone nie tylko przez dydaktyków, ale i przez badaczy. W planach są także wyjazdy i wizyty studyjne do działających instalacji OZE.

Absolwenci będą mogli pracować np. w firmach zajmujących się budową i eksploatacją systemów OZE, nowoczesnych przedsiębiorstwach z działami B+R rozwijających technologie odnawialnych źródeł energii czy jednostkach samorządu terytorialnego związanych z energetyką odnawialną. Będą mogli także rozwijać karierę naukową – jako że badania OZE są obecnie tematyką podejmowaną przez ośrodki naukowe na całym świecie.

* Kierownik (stypendystka) projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Polskie Powroty 2018”.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję