TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.09.2023 Kategoria: projekty międzyuczelniane, Wydział Chemiczny
Kolejnych 21 osób z różnych krajów świata rozpoczęło w tym tygodniu naukę na unikalnym kierunku Chemical Nano-Engineering, który prowadzimy razem z uniwersytetami z Francji i Włoch. Z kolei w czwartek, podczas specjalnej sesji, 15 absolwentów obroniło swoje prace magisterskie.
Współpraca Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Aix-Marseille University (Francja) oraz Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie (Włochy) w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree trwa już pięć lat.
Trzy uczelnie wspólnie kształcą studentów i studentki z całego świata na studiach magisterskich w prężnie rozwijającej się dziedzinie nanoinżynierii chemicznej. – Jest to kierunek interdyscyplinarny, zawierający elementy fizyki, chemii, inżynierii chemicznej, elektroniki molekularnej i inżynierii materiałowej – mówi dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr, koordynatorka kierunku na naszej uczelni. – Wszyscy absolwenci uzyskają szerokie kompetencje w pracy z obiektami i układami o skali nano. Zarówno eksperymentalne w syntezie i charakteryzacji fizykochemicznej, jak i teoretyczne i numeryczne niezbędne w ich projektowaniu.
Pierwsze trzy semestry są wspólne dla wszystkich studentów i studentek - spędzą je kolejno w Marsylii, Wrocławiu i Rzymie. Ostatni semestr studiów jest przeznaczony na realizację pracy magisterskiej w jednej z uczelni partnerskich bądź instytucji stowarzyszonej.
- Dodatkowo, po zakończeniu pierwszego roku, uczestnicy programu biorą udział w Szkole Letniej organizowanej w Pałacu Krobielowice, a także realizują wakacyjne staże naukowe w ośrodkach badawczych lub badawczo-rozwojowych - dodaje prof. Zienkiewicz.
Na wszystkich studentów i studentki czekają stypendia programu Erasmus Mundus oraz rządu francuskiego.
Podczas zorganizowanej w tym tygodni w Marsylii inauguracji dla kolejnego rocznika naukę rozpoczęło 21 osób z 16 krajów świata, w tym jedna Polka - Marcelina Karasek. Jest ona absolwentką kierunku inżyniera biomedyczna (specjalność Informatyka Medyczna) na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. – Moje zainteresowania obejmują uprawę roślin ozdobnych oraz programowaniem aplikacji mobilnych – mówi absolwentka PWr.
Naukę będzie kontynuować w bardzo międzynarodowym towarzystwie. Wśród jej nowych koleżanek i kolegów są reprezentanci takich, krajów jak: Azerbejdżan, Bangladesz, Chiny, Egipt, Etiopia, Filipiny, Indie, Kenia, Liban, Meksyk, Pakistan, Rumunia, Sri Lanka, Sudan i Uganda. Za nimi już tradycyjny tydzień wstępny. – Zostali przywitani przez przedstawicieli wszystkich uniwersytetów, każdy z nas zaprezentował swoją uczelnię, i opowiedział o tym, co jest im potrzebne, żeby łatwiej rozpocząć nowy etap w ich życiu – mówi dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, drugi koordynator kierunku z PWr.
Podczas wydarzenia inaugurującego nowy rok nauki 15 studentów i studentek, które rozpoczęły kształcenie w 2021 r., odebrały dyplomy ukończenia studiów. Publiczna prezentacja pracy magisterskiej i egzamin dyplomowy przeprowadzone zostały kilka dni wcześniej.
Jedną z absolwentek jest pochodząca z Palestyny Lamia Abuawwad. W swojej pracy „Covalent-Organic Frameworks (COF) with Redox Active Moieties”, którą przygotowała na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Lamia Abuawwad syntezowała i badała właściwości COF, które obecnie są jednymi z najważniejszych i najbardziej intensywnie badanych składników porowatych materiałów organicznych.
– Ze względu na właściwości COF, takie jak duża powierzchnia, ogromne możliwości modyfikacji struktury, łatwa modyfikacja powierzchni i wysoka stabilność chemiczna, są one szeroko stosowane w katalizie; czujnikach; magazynowaniu gazu, a wiele innych zastosowań jest dopiero na etapie badań – wyjaśnia prof. Elżbieta Zienkiewicz.
Naszą uczelnię reprezentowali w komisji prof. Szczepan Roszak, dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni oraz dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni (wszyscy Wydział Chemiczny PWr).
Kolejny nabór na ten unikatowy kierunek wystartuje w połowie listopada. Na najlepszych 17 kandydatów czekają specjalne stypendia europejskie.
Osoby zainteresowane tymi studiami zapraszamy do kontaktu:
Dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni
Dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »