TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.03.2022 Kategoria: aktywność studencka
Niewielką hodowlę owadów, popularnie nazywanych murarkami, studenci PWr umieścili na terenach zielonych przy budynkach kampusu. „Pszczeli starter” pomoże w rozmnażaniu się tych niegroźnych dla człowieka, bardzo pożytecznych zapylaczy.
Murarki zwykle zakładają gniazda m.in. w ziemi, pustych łodygach roślin albo opuszczonych muszlach ślimaków. Są bardzo pracowite, intensywnie zapylając kwiaty, drzewa i krzewy owocowe – nawet te, które produkują niewielkie ilości nektaru.
Pod wieloma względami murarki ogrodowe uważane są za lepsze zapylacze od pszczół miodnych. Do tego są łagodne i nie żądlą, bo nie bronią swoich gniazd jak pszczoły miodne. W przeciwieństwie do nich nie budują dużych kolonii i nie wyznaczają ich obrońców. Murarki są zajęte dbaniem o wychów swojej rodziny, każdemu więc schodzą z drogi, skupione na dostarczaniu pożywienia dla swojego potomstwa. Przy tym wszystkim szybko adaptują się do nowych warunków środowiskowych i wiosną mogą zmieniać lokalizację zamieszkania np. ze względu na dostępność pokarmu.
Pod koniec marca studenci gospodarki przestrzennej na Wydziale Architektury i studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska pomagali jako edukatorzy w czasie warsztatów dla dzieci z czyszczenia gniazd murarek – współorganizowanych przez dr. Konrada Lewackiego z W1. Wcześniej mieli już okazję dowiedzieć się sporo o tych owadach, uczestnicząc w kilku innych szkoleniach.
- Spotkaliśmy się, żeby wspólnie wydobyć kokony murarki ogrodowej z trzcin i następnie mieliśmy je umieścić w hotelach dla owadów we Wrocławiu – opowiada dr Lewacki. – Ponieważ z warsztatów zostały jeszcze trzciny gniazdowe z niewyjętymi kokonami oraz gotowe mikrodomki startowe, studenci postanowili się nimi zaopiekować i oprócz podrzucenia kokonów do już istniejących hoteli dla owadów, zainstalować domki wraz z trzciną gniazdową w różnych lokalizacjach. Chcieli więc założyć własną hodowlę murarek. Tymczasem okazało się, że pierwsze murarki poczuły wiosnę i zaczęły się wygryzać z kokonów. Nie mogliśmy więc zwlekać ze znalezieniem im idealnych miejsc do bytowania.
Studenci zdecydowali o rozmieszczeniu domków dla murarek i trzcin w okolicach budynków swoich wydziałów – czym zajęli się w weekend, zakładając tym samym niewielką hodowlę tych owadów. Część murarek pojechała też do Poznania, Legnicy, Kotliny Kłodzkiej i na Śląsk.
Gdy murarki wygryzą się z kokonów, poszukają dogodnego miejsca, gdzie złożą pyłek, nektar i jajka. Z nich wyklują się larwy, które zjedzą pyłek i oprzędą się kokonem.
Studenci mają teraz w planach przygotowanie mapy z lokalizacją pszczół i hoteli we Wrocławiu, w oparciu o którą będą wykonywać analizy GIS – np. analizę rozmieszczenia hoteli dla owadów w naszym mieście, stanu hoteli czy bazy pokarmowej dla pszczół w okolicy hoteli.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »