TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wsparcie od NAWA na polsko-niemieckie badania

granty_nawa_niemcy_plaskie.jpg

Dwaj nasi naukowcy znaleźli się wśród jedenastu laureatów programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na wspólne projekty badawcze pomiędzy Polską a Niemcami. Współpracować będą z partnerami z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus-Senftenberg (BTU).

Dr inż. Grzegorz Ziółkowski z Wydziału Mechanicznego będzie polskim koordynatorem projektu  „Zastosowanie funkcjonalnej wysokorozdzielczej tomografii komputerowej w symulacjach numerycznych i badaniach mechanicznych wytwarzanych przyrostowo stopów aluminium”.

grzegorz_ziolkowki_pwr.jpgWspólnie z zespołem prof. Matthiasa Ziegenhorna z BTU zajmą się integracją metod trójwymiarowego obrazowania zjawisk fizycznych zachodzących w czasie oddziaływania przyłożonych sił z metodami numerycznymi w obszarze technologii przyrostowych.

– Chcemy poszerzyć naszą wiedzę na temat wpływu procesów wytwórczych na niezawodność konstrukcji i zachowanie obiektów pod wpływem obciążeń występujących w warunkach eksploatacyjnych – wyjaśnia dr Ziółkowski.

Badacze z PWr i BTU stawiają przed sobą trzy główne cele:

  • wytworzenie i kontrolę próbek testowych ze stopów aluminium z wykorzystaniem technologii Laser Powder Bed Fusion (LPBF),
  • zastosowanie i adaptację badań nieniszczących z wykorzystaniem technicznej tomografii komputerowej (XCT), w tym opracowanie dedykowanych badań funkcjonalnych w celu oceny zjawisk zachodzących w warunkach in-situ i ex-situ;
  • symulacje numeryczne obejmujące badania statyczne i dynamiczne z uwzględnieniem rzeczywistych i uproszczonych modeli geometrycznych i wybranych modeli matematycznych oraz z uwzględnieniem modeli wielkoskalowych (w meso, mikro i nano skali) uzyskanych między innymi w wyniku rekonstrukcji XCT.

Całość potrwa dwa lata, a kwota dofinansowania dla naszego zespołu wyniosła 24 350 zł.

750x96_v2.png

„Badania kluczowych właściwości cienkowarstwowych półprzewodników tlenkowych przeznaczonych do zastosowań w detekcji gazów” to drugi z wyróżnionych projektów, którym na PWr kieruje prof. Jarosław Domaradzki z Zespołu Technologii Cienkowarstwowych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

jaroslaw_domaradzki_pwr.jpgDzięki wsparciu NAWA nasi badacze razem z naukowcami z Katedry Fizyki Stosowanej i Spektroskopii Półprzewodników BTU zajmą się doskonaleniem swoich umiejętności i podnoszeniem kompetencji w obszarze technologii oraz metod diagnostyki związanych z wytwarzaniem zaawansowanych struktur mikroelektronicznych na bazie tlenków półprzewodnikowych, przeznaczonych do zastosowań sensorowych.

– Zależy nam na wykorzystaniu unikatowych zapleczy technologicznych obu zespołów, dlatego planujemy wspólne badania i w Polsce i w Niemczech, ze znaczącym udziałem młodych naukowców i doktorantów – mówi prof. Domaradzki. –  Zajmiemy się także badaniem powstałych w wyniku współpracy innowacyjnych struktur sensorowych, przeznaczonych do wykrywania różnych gazów oraz par lotnych związków organicznych.

Projekt potrwa 24 miesiące, a kwota dofinansowania dla badaczy z PWr to 24 700 zł.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję