TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.06.2022 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale, nauka/badania/innowacje, Wydział Inżynierii Środowiska
Dorota Szypulska, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska PWr zdobyła I miejsce w XIX edycji konkursu Wrocławska Magnolia. Nagradzane są w nim prace magisterskie, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców Wrocławia.
Wrocławska Magnolia to konkurs adresowany do absolwentów wrocławskich uczelni publicznych i niepublicznych, którzy w swoich pracach magisterskich podejmują tematykę dotyczącą m.in. ochrony środowiska naturalnego – w tym głównie redukcji emisji dwutlenku węgla – jak również ochrony życia i zdrowia człowieka oraz zagospodarowania terenów zielonych w mieście.
– Prace magisterskie, które ocenialiśmy w tym roku, są bardzo ważne dla autorów i dla Wrocławia. Zawsze spoglądamy na nie z punktu widzenia tego, jakie mogą mieć znaczenie dla naszego miasta, jeśli tylko znajdą się odpowiednie instytucje, które tymi badaniami się zainteresują – mówi dr inż. Jacek Ossowski, współprzewodniczący komisji konkursowej. – Co ważne, niektóre z tych prac zrobiły także karierę ogólnopolską, choćby ta dotycząca ocieplania budynków zabytkowych. Okazało się, że zaproponowane tam rozwiązania dla wrocławskich zabytków można też z powodzeniem stosować w innych miastach – dodał.
W tym roku komisja konkursowa oceniała 24 prace, przyznając ostatecznie cztery nagrody główne oraz dwa wyróżnienia. Łączna kwota nagród wyniosła 40 tys. zł.
Wśród sześciu najwyżej ocenionych prac I nagrodę otrzymała Dorota Szypulska, aktualnie doktorantka na Wydziale Inżynierii Środowiska. Doceniono ją za pracę magisterską „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”, którą napisała pod kierunkiem dr. inż. Stanisława Miodońskiego.
– Praca dotyczy usuwania kożucha powstającego w procesie oczyszczania ścieków, który jest niepożądanym produktem okresowo pojawiającym się na powierzchni nawet cały reaktorów biologicznych – wyjaśnia Dorota Szypulska. – Utrudnia on cały proces oczyszczania, może powodować przedostawanie się większej ilości zanieczyszczeń do odbiornika, czyli w naszym wypadku do Odry – dodaje.
Metoda zaproponowana przez nasza laureatkę polega na wykorzystaniu kwasu azotowego (III) do dezintegracji piany, a następnie do fermentacji. Dzięki temu możliwe jest usuwanie kożucha z powierzchni reaktorów biologicznych I przetważanie razem z osadem. Jednocześnie zastosowanie metody dezintegracji umożliwia zabezpieczenie przed wzmożonym wypienieniem się osadu w reaktorach fermentacyjnych.
– Przed kilkoma miesiącami zakończyliśmy projekt realizowany wspólnie z wrocławskim MPWiK związany z wykorzystaniem kwasu azotowego (III) w różnych aspektach oczyszczania ścieków. Moja praca jest właśnie jednym z jego elementów – wyjaśnia Dorota Szypulska, który swój doktorat realizuje w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska.
W swoich badaniach zajmuje się osadem przefermentowanym, w którym nadal pozostaje istotna, potencjalnie biodegradowalna, ilość masy organicznej.
– W większości są to związki ligniny i lignocelulozy, które nie są degradowane w procesie fermentacji metanowej. Chcę wykorzystać grzyby białej zgnilizny, które produkują charakterystyczne enzymy zewnątrzkomórkowe, będące najbardziej efektywnym i naturalnym mechanizmem degradacji ligniny – tłumaczy doktorantka.
Pracę przygotowuje pod kierunkiem prof. Małgorzaty Kabsch-Korbutowicz, a promotorem pomocniczym jest dr inż. Kamil Janiak.
Konkurs Wrocławska Magnolia jest organizowany przez prezydenta Wrocławia za pośrednictwem Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi wrocławskiego Urzędu Miejskiego.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »