Wrocławska Magnolia dla absolwentki W7

Laureaci konkursu Wrocławska Magnolia - zdjęcie

Dorota Szypulska, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska PWr zdobyła I miejsce w XIX edycji konkursu Wrocławska Magnolia. Nagradzane są w nim prace magisterskie, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców Wrocławia.

Wrocławska Magnolia to konkurs adresowany do absolwentów wrocławskich uczelni publicznych i niepublicznych, którzy w swoich pracach magisterskich podejmują tematykę dotyczącą m.in. ochrony środowiska naturalnego – w tym głównie redukcji emisji dwutlenku węgla – jak również ochrony życia i zdrowia człowieka oraz zagospodarowania terenów zielonych w mieście.

Dorota Szypulska odbiera nagrodę - zdjęcie– Prace magisterskie, które ocenialiśmy w tym roku, są bardzo ważne dla autorów i dla Wrocławia. Zawsze spoglądamy na nie z punktu widzenia tego, jakie mogą mieć znaczenie dla naszego miasta, jeśli tylko znajdą się odpowiednie instytucje, które tymi badaniami się zainteresują – mówi dr inż. Jacek Ossowski, współprzewodniczący komisji konkursowej. – Co ważne, niektóre z tych prac zrobiły także karierę ogólnopolską, choćby ta dotycząca ocieplania budynków zabytkowych. Okazało się, że zaproponowane tam rozwiązania dla wrocławskich zabytków można też z powodzeniem stosować w innych miastach – dodał.

W tym roku komisja konkursowa oceniała 24 prace, przyznając ostatecznie cztery nagrody główne oraz dwa wyróżnienia. Łączna kwota nagród wyniosła 40 tys. zł.

Wśród sześciu najwyżej ocenionych prac I nagrodę otrzymała Dorota Szypulska, aktualnie doktorantka na Wydziale Inżynierii Środowiska. Doceniono ją za pracę magisterską „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”, którą napisała pod kierunkiem dr. inż. Stanisława Miodońskiego.

Dorota Szypulska z promotorem - zdjęcie– Praca dotyczy usuwania kożucha powstającego w procesie oczyszczania ścieków, który jest niepożądanym produktem okresowo pojawiającym się na powierzchni nawet cały reaktorów biologicznych – wyjaśnia Dorota Szypulska. – Utrudnia on cały proces oczyszczania, może powodować przedostawanie się większej ilości zanieczyszczeń do odbiornika, czyli w naszym wypadku do Odry – dodaje.

Metoda zaproponowana przez nasza laureatkę polega na wykorzystaniu kwasu azotowego (III) do dezintegracji piany, a następnie do fermentacji. Dzięki temu możliwe jest usuwanie kożucha z powierzchni reaktorów biologicznych I przetważanie razem z osadem. Jednocześnie zastosowanie metody dezintegracji umożliwia zabezpieczenie przed wzmożonym wypienieniem się osadu w reaktorach fermentacyjnych.

– Przed kilkoma miesiącami zakończyliśmy projekt realizowany wspólnie z wrocławskim MPWiK związany z wykorzystaniem kwasu azotowego (III) w różnych aspektach oczyszczania ścieków. Moja praca jest właśnie jednym z jego elementów – wyjaśnia Dorota Szypulska, który swój doktorat realizuje w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska.

W swoich badaniach zajmuje się osadem przefermentowanym, w którym nadal pozostaje istotna, potencjalnie biodegradowalna, ilość masy organicznej.

– W większości są to związki ligniny i lignocelulozy, które nie są degradowane w procesie fermentacji metanowej. Chcę wykorzystać grzyby białej zgnilizny, które produkują charakterystyczne enzymy zewnątrzkomórkowe, będące najbardziej efektywnym i naturalnym mechanizmem degradacji ligniny – tłumaczy doktorantka.

Pracę przygotowuje pod kierunkiem prof. Małgorzaty Kabsch-Korbutowicz, a promotorem pomocniczym jest dr inż. Kamil Janiak.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Konkurs Wrocławska Magnolia jest organizowany przez prezydenta Wrocławia za pośrednictwem Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi wrocławskiego Urzędu Miejskiego.

Laureaci XIX edycji konkursu Wrocławska Magnolia:

• I miejsce: Dorota Szypulska (Politechnika Wrocławska)
  • II miejsce: Katarzyna Pilna (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
  • III miejsce: Michalina Dorochowicz (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu) i Patrycja Szczepańska (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)
  • Wyróżnienia: Wojciech Jarosz, Marta Kirpa (Dolnośląska Szkoła Wyższa)

mic