TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wittigowo na nowo? Jak mogłoby się zmienić studenckie osiedle?

Data: 26.10.2023 Kategoria: Wydział Architektury

Studenci w czasie pracy podczas warsztatów

Zdjęcia z warsztatów wykonał Sebastian Randak

Przez kilka dni studenci architektury PWr – pod okiem tutorów i prof. Keesa Christiaanse’a z pracowni KCAP i ETH Zurich – przyglądali się funkcjonowaniu studenckiego osiedla Wittigowo i zastanawiali nad zmianami, które mogłyby poprawić jakość jego funkcjonowania. Stworzyli cztery projekty dużych metamorfoz akademików i ich otoczenia.

Studenckie koncepcje powstały w ramach warsztatów „Wittigowo Campus Life. Designing a Smart Student Hub” zorganizowanych przez koło naukowe Habitat NOW.

Studenci w czasie pracy nad projektamiIch uczestnicy mogli liczyć na pomoc tutorów – dydaktyków z Wydziału Architektury PWr i architektów współpracujących z wydziałem, a przede wszystkim rady od prof. Keesa Christiaanse’a, wybitnego urbanisty i specjalisty od projektowania kampusów akademickich.

Podczas warsztatów architekci mieli stworzyć projekty studenckiego habitatu, który łączy potrzebę komfortu, prywatności i bezpieczeństwa z aktywnym uczestnictwem w wspólnocie, a także integrującego różne funkcje przestrzeni. Miałby też tworzyć najlepsze warunki dla nauki, wypoczynku i interakcji społecznych oraz zapewniać „synergiczne współdziałanie” między kampusem a miastem, tworząc harmonijne środowisko życia dla studentów i mieszkańców.

– Wittigowo to ważny ośrodek życia studenckiego, dom dla wielu pokoleń studentów, miejsce popularnych wydarzeń kulturalnych (Wittigalia) – mówi organizator warsztatów dr Wojciech Januszewski z Wydziału Architektury, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Habitat NOW. – Jest atrakcyjnie zlokalizowany zespołem, świetnie skomunikowanym z głównym kampusem Politechniki. Można tu jednak wskazać wiele problemów: brak miejsc do spędzania czasu na zewnątrz, brak odpowiednich przestrzeni wspólnych w budynkach Organizatorzy warsztatów z prof. Christianeese(np. małe, niedoświetlone kuchnie), brak odpowiedniej gastronomii, sklepów i innych usług. Do tego dochodzi nierozwiązany problem parkowania samochodów, kwestie bezpieczeństwa i inne. Razem ze studentami z naszego koła postanowiliśmy zająć się tym tematem. Nowe koncepcje zagospodarowania, które powstaną na warsztatach, mogą posłużyć administratorom „Teków” w podejmowaniu decyzji o przyszłości kompleksu. To nasz wkład dla społeczności akademickiej.

Projekty studentów są oczywiście koncepcjami, w których nie musieli ograniczać się budżetowo. Ich pomysły mogą stanowić inspirację dla uczelni, a nie gotowe projekty do wdrożenia.

Piesza kładka i wielka struktura łącząca akademiki

Fragment projektu Science CityPierwsza z grup zaproponowała koncepcję „Wittigowo Science City” – czyli miasteczka naukowego łączącego domy studenckie (z dodatkowymi funkcjami i przestrzeniami) z obiektem Czasoprzestrzeni.

Projekt stworzyli: Aleksandra Menzfeld, Karolina Janda, Katarzyna Bartela, Agata Wdowiak, Krystian Cięciwa i Paweł Grzelak. Opiekunami zespołu byli: dr inż. arch. Jerzy Łątka, ​mgr inż. arch. Marcelina Trelak i ​mgr inż. arch. Agata Jasiołek.

Grupa wyszła z założenia, że obecnie kampus studencki przytłacza swoją architekturą i brakuje mu ludzkiej skali, a zarazem przestrzenie wokół akademików są „ziemią niczyją”, nie zachęcając do spędzania tam czasu. Dlatego zaproponowała strukturę na kolumnach, o płynnej formie, która połączyłaby ze sobą poszczególne budynki, oraz dodanie kilku nowych obiektów. Opierała się przy tym na założeniu modułowości (zaproponowanym przez architekta Wittigowa – Leszka Zdeka) z modułami o wymiarach 6 na 6 metrów.

Fragment projektu Science CityStruktura, którą zaprojektowali studenci, pozwalałaby nie tylko na zagęszczenie zabudowy na Wittigowie, ale także sprawiałaby, że użyteczne byłyby zarówno poziom parteru, jak i pierwszego piętra (żeby dostać się do akademików, trzeba pokonać schody do wejścia usytuowanego na poziomie pierwszego piętra; pierwotnie parter miał być zagospodarowany, ale nigdy nie zrealizowano tych założeń). Struktura przechodziłaby w formę pieszej kładki rozciągniętej nad ul. Wróblewskiego, łącząc kampus z Czasoprzestrzenią (w projekcie studentów PWr wynajmuje halę w Czasoprzestrzeni na cele naukowe).

Wittigowo – w tej koncepcji – wzbogaciłoby się m.in. o przestrzenie warsztatowe, bibliotekę z multimediami, miejsca do coworkingu, a także lokale gastronomiczne, kafejki, supermarket i sklep nano, punkt ksero i aptekę.

Studenci zaproponowali także dobudowanie całego pionu do południowej elewacji akademików – taki zabieg konstrukcyjny pozwoliłby nie tylko na zwiększenie liczby miejsc noclegowych dla mieszkańców akademików, ale przede wszystkim zapewnił im przestrzenie wspólne, dodatkowe kuchnie oraz jadalnie.

Agora w sercu kampusu

Fragment projektu „From the basaar to the Agora story”Druga z grup stworzyła projekt „From the basaar to the Agora story”. Sercem jej projektu jest właśnie agora – miejsce spotkań, wyznaczone w centrum osiedla studenckiego. Tworzyłaby je struktura w formie pergoli okrążającej plac. Mieściłyby się w niej stacja naprawy rowerów, przestrzenie coworkingowe, miejsce do grillowania, całodobowy sklep, a także przestrzenie do relaksu, bookcrossingu i kino na świeżym powietrzu.

Aby połączyć Wittigowo z osiedlem WUWA i Czasoprzestrzenią, studenci zaproponowali wytyczenie ulicy (tzw. living street) dla pieszych, która przecinałaby ul. Wróblewskiego (a tym samym wprowadzała na niej spowolnienie ruchu).

W koncepcji tej grupy akademiki zyskałyby także dwa dodatkowe piętra z mieszkaniami dla studentów – na dachu budynków oraz okna wykuszowe w wybranych częściach elewacji domów studenckich. Doświetlałyby one nowy układ przestrzeni na części pięter z otwartym planem – z kuchniami, klatką schodową i pomieszczeniem wspólnym z wysokim sufitem.

Fragment projektu „From the basaar to the Agora story”Studenci zaproponowali też otwarcie parterów akademików, poprzez wyburzenie jednej ze ścian i zastąpienie jej filarami i przeszkleniami, cofniętymi względem fasady. Miałoby to stworzyć rodzaj strefy wejściowej w parterze – z przestrzenią wspólną, miejscami na rowery, pomieszczeniami na śmietniki i biurem oraz – według potrzeb: przestrzenią coworkingową, kafejką, siłownią, klubem muzycznym lub inną funkcjonalnością.

Grupę tworzyli Karolina Malicka, Kinga Ciupińska, Wit Brzozowski, Paulina Sołowiej, Gabriela Ziarko i Patrycja Burda. Opiekunem zespoł był dr hab. inż. arch. Łukasz Wojciechowski.

newsletter

Nowy akademik na Wittigowie

W projekcie „Wittigowo GROWTH” autorzy postanowili podnieść jakość życia w akademikach – poprzez znaczne zmiany w ich wnętrzach. Dlatego zredukowali liczbę pokoi w istniejących domach studenckich, a uzyskane w ten sposób lokale proponują zamienić na przestrzenie wspólne.

Chcieliby także przekształcić układ pokoi, by ich mieszkańcom lepiej się w nich funkcjonowało. Takie zmiany spowodowałyby zmniejszenie liczby miejsc dla studentów o około 200, dlatego autorzy projektu zaproponowali też wybudowanie kolejnego akademika – w północnej części Wittigowa, tak aby wraz z otaczającymi go obiektami stworzył „bramę” łączącą osiedle z Czasoprzestrzenią.

Fragment projektu „Wittigowo GROWTH”

Zaprojektowali też system pawilonów o rozmiarach spójnych z rozmiarem modułów pokojowych w akademikach. Struktury byłyby stacjonarne, ale miałyby możliwość otwierania się w każdą stronę. Studenci „uporządkowali je” na siatce, która połączyłaby wszystkie budynki Wittigowa. Ich ustawienie miałoby przypominać organizm z akademikami pełniącymi rolę trzonów drzew, a Fragment projektu „Wittigowo GROWTH” pawilony miałyby być korzeniami. W ich wnętrzach działałyby restauracje, miejsca spotkań, garaże i wiaty śmietnikowe. Mogłyby także służyć do przechowywania mebli.

Moduły te miałyby stanowić „drugą skórę”, maskując elewację domów studenckich. Mogłyby posłużyć także jako miejsce integracji studentów i ich wspólnych ogrodów. Autorzy projektu przewidzieli też przestrzeń na doświetlenie pokoi lokatorów akademików.

W projekcie zapewniono także dużo zieleni, miejsca do grillowania i plenerową siłownię.

Projekt stworzyli Magdalena Cieślak, Katarzyna Kuczaj, Lidia Kosztołowicz, Mikołaj Wrzeszcz, Kamil Krawiec i Krzysztof Dobrowolski. Ich tutorami byli dr inż. arch. Bartosz Adamiczka i mgr inż. arch. Tomasz Broma.

Zielona „obudowa” domów studenckich

Z kolei grupa, która opracowała projekt „Teki Parasite”, chcąc stworzyć dodatkowe przestrzenie i zarazem nadać akademikom bardziej nowoczesny wygląd, wymyśliła obudowanie ich strukturą, która tworzyłaby m.in. wypełnione zielenią tarasy, dodatkowe lokale przy elewacji budynków i na ich dachach. Jak wyliczyły autorki projektu, taka struktura gwarantowałaby 470 dodatkowych unitów-lokali (w tym kuchni i przestrzenie wspólne) i w sumie miejsca dla 360 dodatkowych studentów.

Fragment projektu "Wittigowo Parasite"

Zespół zaproponował także wykopanie dwóch niewielkich stawów w centrum osiedla, które otaczałaby przestrzeń do spędzania w niej wolnego czasu, oraz budowę skate parku i instalacji sportowych, wyznaczenie ścieżek do biegania wokół osiedla, terenu do Fragment projektu "Wittigowo Parasite"grillowania i ogrodów społecznych, a także parkingu kiss and go, budowy pawilonu do wystaw mieszczącego także cafeterię, parku naukowego oraz obiektu dla studentów, służącego jako miejsce spotkań.

Grupa podkreślała także konieczność wykorzystania nowoczesnych instalacji – np. do podlewania wodą zielonych tarasów czy paneli fotowoltaicznych jako źródła zasilania.

Ten projekt stworzyły Natalia Dziudzik, Gabriela Tutka, Julia Jura, Zuzanna Stein, Magdalena Całus i Marta Ciesielska. Ich opiekunami byli prof. Joanna Jabłońska, mgr inż. arch. Marcin Kolanus, dr inż. arch. Anna Berbesz, mgr inż. arch. Józefina Furmańczyk i Jagoda Sabaj.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję