TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.09.2023 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, popularyzacja nauki
Ponad 300 pokazów, wykładów i warsztatów czekało na uczestników 26. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Gościem specjalnym uroczystej gali finałowej, którą zorganizowano w auli naszej uczelni, był ekonomista prof. Witold Orłowski.
– Nasza uczelnia od początku współtworzy festiwal, który tą edycją rozpoczął drugie ćwierćwiecze. W tym roku spotykamy się pod hasłem „Nauka porusza!”. Nawiązuje ono oczywiście do Mikołaja Kopernika, jako że obchodzimy właśnie 550. rocznicę jego urodzin – mówiła podczas gali w auli PWr prof. Elżbieta Wojaczyńska, pełnomocniczka rektora ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. – O Koperniku mówimy, że wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię, ale to było coś więcej niż zwykle odkrycie astronomiczne. To była fundamentalna zmiana spojrzenia na świat, miejsce człowieka w tym świcie. Prawdziwa rewolucja naukowa – dodała.
Do 2 października, również w ramach DFN, na placu Solnym we Wrocławiu można oglądać popularnonaukową wystawę „Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu”. Ekspozycję upamiętniającą 550. rocznicę urodzin astronoma przygotowali wspólnie prof. Elżbieta Wojaczyńska i inż. Rafał Różycki z Wydziału Chemicznego. Na dwunastu planszach zaprezentowano (również w języku angielskim) biografię, osiągnięcia oraz wpływ słynnego polskiego uczonego na rozwój nauki.
W trakcie festiwalu na Politechnice Wrocławskiej oprócz wykładów, warszatów i spotkań zorganizowano również Centrum Festiwalowe. W budynku C-13 można było m.in. zobaczyć pokaz łazika marsjańskiego i wziąć udział w wydarzeniu „To nie czarna magia! To fizyka!”, na którym zaprezentowano widowiskowe eksperymenty. Chętni mogli się także dowiedzieć, jak tworzyć i zrozumieć arkana fizycznych sztuk tajemnych.
Tradycyjnie nasza uczelnia zorganizowała także jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna – w tym roku naszymi gośćmi byli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie.
Tym razem licealiści spierali się w temacie „Nauka pod kluczem: czy potrzebna jest ingerencja w badania naukowe?”. Ostatecznie Rada Mędrców, w skład której weszli przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury, ogłosiła zwycięstwo uczniów z Wrocławia.
– „Nauka porusza!” to hasło, które można rozumieć w sensie dosłownym. Od wynalazku koła poczynając aż po loty kosmiczne, coraz szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się w przestrzeni jest możliwe dzięki odkryciom naukowym. Nauka napędza rozwój technologii, sprawia, że nie stoimy w miejscu, ale zmieniamy świat wokół nas. Czy zawsze na lepsze? O to można się spierać, właśnie tak, jak spierali się uczniowie podczas debaty oksfordzkiej – mówiła prof. Elżbieta Wojaczyńska.
Stacjonarną edycję Dolnośląski Festiwal Nauki zakończyła w piątek uroczysta gala na Politechnice. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Witold Orłowski, komentator ekonomiczny i felietonista. Podczas uroczystości statuetkę „Spiritus movens” otrzymała prof. Maria Wesołowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za zaangażowanie w stworzenie pierwszego miasteczka naukowego. Wręczono również nagrody uczestnikom Dyktanda Wrocławskiego.
– Dziękuję wszystkim, których energia, wiedza, kultura osobista i zaangażowanie umożliwiają przeprowadzenie setek interesujących spotkań i wydarzeń. Dziękuję też wszystkim uczestnikom festiwalu, których obecność nadaje sens naszej pracy – podkreśliła prof. Elżbieta Wojaczyńska.
Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »