TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne, konferencje/seminaria/wykłady
W niedzielę rozpoczął się 60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W programie pięciodniowej konferencji są m.in. wykłady światowej sławy ekspertów. Jednym z gości zjazdu jest prof. Mieczysław Mąkosza – odkrywca reakcji zastępczego podstawienia nukleofilowego
Prof. Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk podczas poniedziałkowego wystąpienia na Politechnice Wrocławskiej szczegółowo omówił przebieg nukleofilowego podstawienia aromatycznego.
Jest to reakcja, która dotyczy ważnej grupy związków, mających ogromne znaczenie w życiu codziennym, np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronice czy w produkcji środków ochrony roślin.
Przez wiele lat przeważał pogląd, że reakcji substytucji nukleofilowej mogą ulegać jedynie chlorki oraz inne grupy nukleofugowe. Naukowiec udowodnił jednak, że w określonych warunkach reakcja ta może zachodzić jako podstawienie atomu wodoru. Okazało się, że jest to proces szybszy, a jego metoda stała się kanonem w syntezie organicznej i jest obecnie wykorzystywana w wytwarzaniu wielu różnych związków chemicznych, takich jak leki, środki ochrony roślin czy barwniki. Nazywa się ją „reakcją Mąkoszy”. Profesor jest wymieniany jako kandydat do otrzymania Nagrody Nobla.
Sesje i wykłady na Politechnice Wrocławskiej potrwają do środy. Wśród prelegentów są goście z Polski, ale też Włoch, Francji, USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, m.in. prof. Guy Salvesen (Sanford Burnham Medical Research Institute), z którym blisko współpracuje prof. Marcin Drąg i dr Paulina Kasperkiewicz z Wydziału Chemicznego PWr, m.in. prof. Ivan Huc (Uniwersytet w Bordeaux), prof. Norbert Sewald (Uniwersytet w Bielefeld), prof. Stefan Kaskel (Politechnika w Dreźnie), prof. Reinhard Miller (Instytut Maxa Plancka w Poczdamie), prof. Alberto Marra (Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Montpellier), ale także prof. Elżbieta Frąckowiak (Politechnika Poznańska), prof. Zdzisław Latajka (Uniwersytet Wrocławski).
Tradycyjnie podczas zjazdu wręczane są medale Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W gronie tegorocznych laureatów znalazł się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, który otrzymał medal im. Jana Zawadzkiego.
60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego przebiega pod hasłem „Chemia w mieście spotkań”. Konferencje z udziałem ponad 850 uczestników przygotowały wydziały chemiczne Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Naukowe dyskusje potrwają do 21 września. Szczegółowy program zjazdu dostępny jest na stronie internetowej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »