TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

We Wrocławiu prezentowane są najnowsze osiągnięcia z chemii

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W niedzielę rozpoczął się 60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W programie pięciodniowej konferencji są m.in. wykłady światowej sławy ekspertów. Jednym z gości zjazdu jest prof. Mieczysław Mąkosza – odkrywca reakcji zastępczego podstawienia nukleofilowego

znptch_prof_makosza.jpgProf. Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk podczas poniedziałkowego wystąpienia na Politechnice Wrocławskiej szczegółowo omówił przebieg nukleofilowego podstawienia aromatycznego.

Jest to reakcja, która dotyczy ważnej grupy związków, mających ogromne znaczenie w życiu codziennym, np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronice czy w produkcji środków ochrony roślin.

Przez wiele lat przeważał pogląd, że reakcji substytucji nukleofilowej mogą ulegać jedynie chlorki oraz inne grupy nukleofugowe. Naukowiec udowodnił jednak, że w określonych warunkach reakcja ta może zachodzić jako podstawienie atomu wodoru. Okazało się, że jest to proces szybszy, a jego metoda stała się kanonem w syntezie organicznej i jest obecnie wykorzystywana w wytwarzaniu wielu różnych związków chemicznych, takich jak leki, środki ochrony roślin czy barwniki. Nazywa się ją „reakcją Mąkoszy”. Profesor jest wymieniany jako kandydat do otrzymania Nagrody Nobla.

Sesje i wykłady na Politechnice Wrocławskiej potrwają do środy. Wśród prelegentów są goście z Polski, ale też Włoch, Francji, USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, m.in. prof. Guy Salvesen (Sanford Burnham Medical Research Institute), z którym blisko współpracuje prof. Marcin Drąg i dr Paulina Kasperkiewicz z Wydziału Chemicznego PWr, m.in. prof. Ivan Huc (Uniwersytet w Bordeaux), prof. Norbert Sewald (Uniwersytet w Bielefeld), prof. Stefan Kaskel  (Politechnika w Dreźnie), prof. Reinhard Miller (Instytut Maxa Plancka w Poczdamie), prof. Alberto Marra (Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Montpellier), ale także prof. Elżbieta Frąckowiak (Politechnika Poznańska), prof. Zdzisław Latajka (Uniwersytet Wrocławski).

znptch_prof_makosza2.jpgTradycyjnie podczas zjazdu wręczane są medale Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W gronie tegorocznych laureatów znalazł się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, który otrzymał medal im. Jana Zawadzkiego.

60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego przebiega pod hasłem „Chemia w mieście spotkań”. Konferencje z udziałem ponad 850 uczestników przygotowały wydziały chemiczne Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Naukowe dyskusje potrwają do 21 września. Szczegółowy program zjazdu dostępny jest na stronie internetowej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję