TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Chemia w mieście spotkań i na PWr

Data: 08.09.2017 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 850 naukowców z Polski, ale i z zagranicy, przyjedzie do Wrocławia na 60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach, wykładach i sesjach okolicznościowych m.in. na Politechnice Wrocławskiej. Uroczyste otwarcie zaplanowano na niedzielę, 17 września 

zjazd_chemikow.jpgTegoroczna konferencja organizowana jest przez wydziały chemiczne Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy pod hasłem „Chemia w mieście spotkań” i będzie poświęcona najnowszym osiągnięciom w dziedzinie chemii, które tym razem prezentowane będą w 16 sekcjach. Planowane są również trzy sesje specjalne oraz dyskusja panelowa na temat współpracy świata nauki z przemysłem.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 850 osób z Polski, Włoch, Francji, USA, Wielkiej Brytanii czy też Niemiec. W tej grupie znaleźli się prof. Guy Salvesen (Sanford Burnham Medical Research Institute), z którym blisko współpracuje prof. Marcin Drąg i dr Paulina Kasperkiewicz z Wydziału Chemicznego PWr, a także m.in. prof. Ivan Huc (Uniwersytet w Bordeaux), prof. Norbert Sewald (Uniwersytet w Bielefeld), prof. Stefan Kaskel  (Politechnika w Dreźnie), prof. Reinhard Miller (Instytut Maxa Plancka w Poczdamie), prof. Alberto Marra (Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Montpellier), prof. Elżbieta Frąckowiak (Politechnika Poznańska), prof. Zdzisław Latajka (Uniwersytet Wrocławski).

W trakcie zjazdu przewidziano także wydarzenia specjalne, które uhonorują, obchodzoną w tym roku, 150. rocznicę urodzin wielkiej polskiej uczonej – Marii Skłodowskiej-Curie.  

Pięciodniowa konferencja oficjalnie rozpocznie się na Uniwersytecie Przyrodniczym w niedzielę, 17 września o godz. 13. W trakcie uroczystości wykład inauguracyjny pod tytułem „Chemiczne źródła prądu: (+) plusy||minusy (-)” wygłosi Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, a sześciu naukowców zostanie wyróżnionych medalami Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W tym gronie znajdzie się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej. Ubiegłoroczny laureat tzw. Polskiego Nobla otrzyma medal im. Jana Zawidzkiego.

Na zakończenie ceremonii ogłoszone zostaną wyniki specjalnego konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na rzeźbę związaną z życiem i twórczością Marii Skłodowską-Curie. – Zwycięski projekt wybiorą sami uczestnicy zjazdu – tłumaczy dr Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego PWr. - W trakcie rejestracji będą mogli zapoznać się z nadesłanymi pracami i zagłosować na ten, ich zdaniem, najlepszy.

Główne wykłady i sesje zaczną się w poniedziałek i odbywać się będą głównie na terenie Politechniki Wrocławskiej. Wśród prelegentów będzie można usłyszeć m.in. prof. Mieczysława Mąkoszę z Polskiej Akademii Nauk. Naukowiec wygłosi w sali 1.31 Zintegrowanego Centrum Studenckiego PWr (bud. C-13) wykład poświęcony najnowszym odkryciom w przebiegu reakcji nazwanej jego imieniem, która znajduje się w podręcznikach chemii organicznej. Prof. Mąkosza jest wymieniany jako kandydat do otrzymania Nagrody Nobla. 

Organizatorzy przewidzieli również specjalną sesję z udziałem prof. Marka Samocia z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Początek w niedzielę o 16.30 w budynku C-13 (sala 0.31).

Oprócz spotkań naukowych odbędą się także sesje jubileuszowe związane z rocznicami urodzin wybitnych polskich chemików. - Na naszej uczelni będziemy uroczyście obchodzić 80. urodziny prof. Jacka Młochowskiego, pioniera w zakresie chemii selenu – mówi dr Elżbieta Wojaczyńska – Naszemu jubilatowi wręczymy specjalnie przygotowaną księgę pamiątkową. Sesja poświęcona naszemu badaczowi zaplanowana jest na wtorek, 19 września na godz. 14.15 (bud. C-13, sali 1.31). 

Ponadto zaplanowano także spotkanie związane z 80. urodzinami prof. Mariana Mikołajczyka z Polskiej Akademii Nauk, a na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się uroczystość 90-lecia prof. Lucjana Sobczyka.

Zakończenie zjazdu zorganizuje Uniwersytet Przyrodniczy w czwartek, 21 września o godz. 11.30. W trakcie ceremonii przewidziano nagrodzenie najlepszych filmów inspirowanych postacią albo osiągnięciami Marii Skłodowskiej-Curie w ramach ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Więcej informacji o konferencji oraz dokładny program wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie zjazdu.

Polskie Towarzystwo Chemiczne - powstałe w 1919 r. - skupia osoby związane zawodowo z chemią (pracowników wyższych uczelni, nauczycieli, a także studentów i sympatyków tej dziedziny wiedzy). Jego głównym celem jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i szerzenie wiedzy chemicznej wśród społeczeństwa. Coroczny zjazd PTChem to największa konferencja chemiczna organizowana w Polsce. W ostatnich latach uczestniczyło w niej około 1000 osób. Te wyjątkowe spotkania mają długą tradycję – pierwsze cztery zjazdy odbyły się przed II wojną światową, a w 1948 r. to Wrocław gościł pierwszy powojenny Zjazd PTChem. Oddział Wrocławski organizował także zjazdy w latach 1967, 1979, 1998 i 2004. Po 13. latach przerwy po raz szósty będziemy gościć chemików z całej Polski podczas 60. zjazdu – podwójnie jubileuszowego, bo przypadającego w roku 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję