TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Warto zobaczyć: Bauhaus w gmachu głównym PWr

Prosto z Muzeum Architektury do gmachu głównego naszej uczelni trafiła wystawa prac plastycznych pracowników i studentów Wydziału Architektury. Łączy je inspiracja Bauhausem i są rodzajem hołdu dla twórców tego nurtu.

bauhaus_wystawa_isz1.jpgGrafiki, kolaże, obrazy i formy przestrzenne można oglądać od poniedziałku na parterze budynku A-1. Wystawa  „Przestrzeń Architektury / Przestrzeń Sztuki” będzie tam otwarta do 10 kwietnia.

Prezentację swoich prac artyści z dawnego Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury przygotowują od dziesięciu lat. Tym razem powstawały z inspiracji Bauhausem jako forma uczczenia setnej rocznicy powstania uczelni artystyczno-rzemieślniczej (otwartej w Weimarze w 1919 r.), która wpłynęła na rozwój architektury i designu. Jako że ważną ideą promowaną przez Bauhaus było budowanie silnych i trwałych relacji między wykładowcą-mistrzem a jego uczniami, pracownicy zakładu zaprosili do wspólnego tworzenia prac swoich studentów.

bauhaus_wystawa_isz2.jpgEfektem są m.in. pomysłowe, dowcipne i zaskakujące kolaże-pocztówki pokazujące Wrocław jako scenerię filmów suberbohaterskich, planetę Małego Księcia, reklamę z katalogu Lego czy… obraz „Myśliwi na śniegu” wprost spod pędzla Pietera Bruegla. Obejrzymy tam także obrazy powstałe w hołdzie dla Lyonela Feiningera – jednego z założycieli Bauhausu, w Polsce artysty mało znanego, czy projekt muralu powstały z inspiracji pracami Joosta Scgmidta. Dzięki prezentowanym tam zdjęciom przyjrzymy się też powstawaniu rzeźby „Mother” dr. inż. arch. Piotra Wesołowskiego wybranej do realizacji w międzynarodowym konkursie w Portugalii. Zobaczymy również fotel dla profesora Zdzisława Jurkiewicza, który jest formą nawiązującą do jego twórczości, ale istniejącą poza płaszczyzną obrazu (to praca przygotowywana na wystawę poświęconą pamięci profesora).

newsletter-promo.png

wystawa_bauhaus_a1_3.jpgNa wystawie prezentowane są prace: Huberta Bujaka, Ewy Górskiej, Karoliny Jaklewicz, Pawła Jaszczuka, Beaty Juchniewicz, Doroty Łuczewskiej, Leszka Malugi, Barbary Siomkajło, Krzysztofa Skwary, Jacka Walczaka, Piotra Wesołowskiego oraz studentek i studentów z W1.

Więcej na temat wystawy tutaj.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję