TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.08.2022 Kategoria: popularyzacja nauki, Wydział Matematyki, życie uczelni
25-osobowa reprezentacja Polski weźmie udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych, które w piątek startują w szwajcarskiej Lozannie. W składzie znalazła się m.in. studentka PWr Natalia Klepacka. Czy Polacy znajdą się wśród medalistów, dowiemy się w sobotę wieczorem.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią reprezentacja Polski znowu wystartuje w nieoficjalnych matematycznych mistrzostwach świata, w których uczestniczy z sukcesami od 1992 roku. Ostatni start naszej kadry to rok 2019. Wtedy, jeszcze w Paryżu, na Paris Diderot University, udało się zdobyć osiem medali, w tym cztery złote. Jak będzie tym razem w Lozannie?
– Kadra składa się zarówno z osób wyjeżdżających na międzynarodowy finał po raz pierwszy, jak i z doświadczonych w międzynarodowej rywalizacji uczestników - mówi Anna Krystek z Komitetu Organizacyjnego mistrzostw Polski. - Każdy z nich będzie się starał wypaść jak najlepiej, a my oczywiście liczymy na powtórzenie sukcesów sprzed pandemii. Trzymajcie kciuki za naszą reprezentację!
Skład reprezentacji Polski wyłoniły majowe finały Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, które rozegrano na PWr.
By się do nich zakwalifikować należało zmierzyć się z łamigłówkami, równaniami i trudnymi pytaniami. W sumie próbę tę podjęło ponad 270 osób z całego kraju, w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik miał niecałe osiem lat, najstarszy – 68.
Wszyscy przeszli najpierw dwuetapowe eliminacje, a ci, którzy poradzili sobie w nich najlepiej, spotkali się na Politechnice Wrocławskiej. Po dwudniowej rozgrywce poznaliśmy zwycięzców w ośmiu kategoriach. To właśnie oni reprezentują Polskę na zawodach w Lozannie.
W tym gronie znalazła się Natalia Klepacka, studentka Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, która zajęła drugie miejsce w kategorii L2, w której rywalizują studenci pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych.
Kategoria CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych)
Kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych)
Kategoria C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych)
Kategoria C2 (uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich)
Kategoria L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich)
Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)
Kategoria GP (dorośli niewystępujący w kategoriach L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów)
Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką)
W środę wieczorem autobus z reprezentacją Polski odjedzie sprzed budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej. Początek rywalizacji już w piątek. Medalistów poznamy w sobotę wieczorem.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych organizuje Wydział Matematyki PWr, który także powołuje i następnie opiekuję się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów.
Dla chętnych publikujemy cztery zadania, z którym mierzyli się finaliści tegorocznych mistrzostw Polski:
„Mathilde kupiła dużą prostokątną pizzę o wymiarach 24 na 40 centymetrów. Chciałaby ją podzielić na osiem identycznych prostokątnych kawałków, dla siebie i siedmiorga swoich przyjaciół. Na ile różnych sposobów może to zrobić?”
Sposoby uważamy za różne, jeśli prostokątów nie da się na siebie dokładnie nałożyć.
„W Ludwikowie walutą jest ludwik. Każda transakcja kupna jest realizowana wyłącznie monetami o nominale dwudziestu dziewięciu ludwików, i wszystkie ceny można opłacić bez reszty tymi monetami. Ludwik kupił grę, za którą zapłacił mniej niż 450 ludwików. Wszystkie cyfry ceny tej gry były parzyste. Ile monet musiał wydać Ludwik, aby grę kupić?”
Dla przypomnienia, cyfry parzyste to 0,2,4,6 i 8.
„W maju 2021 roku Matylda, urodzona w bieżącym wieku, ukończyła tyle lat, ile jest równa suma cyfr jej roku urodzenia. W którym roku urodziła się Matylda?”
„Opłata za wysłanie listu ekonomicznego wynosi 4 zł. Joanna ma dużo znaczków, ale tylko o nominałach 20 oraz 15 groszy. Na ile różnych sposobów uda jej się skompletować znaczki potrzebne do wysłania listu?”
Prawidłowe odpowiedzi podajemy w opisie zdjęcia w naszej galerii.
Wszystkie zadania z mistrzostw, wraz z odpowiedziami, znajdują się na stronie wydarzenia.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »