TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.05.2022 Kategoria: Wydział Matematyki, życie uczelni
Po weekendzie pełnym matematycznych wyzwań poznaliśmy najlepszych w poszczególnych kategoriach Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Teraz czeka ich światowy finał w Lozannie.
Z łamigłówkami, równaniami i trudnymi pytaniami zmierzyło się ponad 270 osób z całej Polski i w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik miał niecałe osiem lat, najstarszy – 68. Wszyscy przeszli najpierw dwuetapowe eliminacje, a ci, którzy poradzili sobie w nich najlepiej, w sobotę i niedzielę spotkali się na Politechnice Wrocławskiej.
Niektórzy przyjeżdżali z całymi rodzinami – jak ośmioletni Krzyś Piątkowski ze szkoły podstawowej nr 1 w Gostyninie, który do Wrocławia wybrał się z rodzicami. – To już mój trzeci konkurs. Biorę w nim udział dla sprawdzenia siebie, czy dam radę – opowiadał. – Najbardziej lubię tabelki i mnożenie oraz sudoku – mówi i dodaje: - W przyszłości chciałbym zostać inżynierem.
Dla dziewięcioletniego Jasia Fronczyka z Warszawy tegoroczne mistrzostwa były pierwszymi. – Bardzo lubię matematykę, a najbardziej to dodawanie w słupku! Uwielbiam też potęgi i pierwiastki. Nie miałem tego jeszcze w szkole, ale tata i brat mi pokazali, o co chodzi – opowiadał.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych wróciły na naszą uczelnię po dwuletniej przerwie. Tegoroczny finał konkursu był już 17. Najlepsi w poszczególnych kategoriach tworzą później matematyczną reprezentację Polski na międzynarodowy finał.
Nasi przedstawiciele od 1992 roku z sukcesami startują na tych zawodach, które nazywane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata, i zwyczajowo były organizowane w Paryżu. Od teraz jednak lokalizacja finału będzie ruchoma, a w tym roku gospodarzem będzie szwajcarska Lozanna – 26 i 27 sierpnia.
W niedzielę popołudniu poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii konkursowych.
W grupie CE, czyli dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych, najlepszy wynik uzyskał Karol Kulczycki z Wrocławia, a kolejne miejsca zajęli Jan Fronczyk z Warszawy i Arina Ivanova z Gdyni.
W grupie CM (uczniowie klas czwartych i piątych SP) najlepsza była Alicja Dzedzej z Gdańska. Drugie miejsce zajął Jakub Młyńczak z Wrocławia, a trzecie Katarzyna Ignaciuk z Warszawy.
W kategorii C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych SP) na pierwsze miejsce zapracowała Maria Janyska ze Zgierza, a kolejne zajęli Tymoteusz Czapkowski z Białych Błot koło Bydgoszczy i Daria Dziedzic z Wrocławia.
C2 to grupa, w której rywalizowali uczniowie klas ósmych SP i pierwszej klasy szkół średnich. Tu najlepsi okazali się Paulina Żeleźnik z Wrocławia, Marcin Horodecki z Gdyni i Miłosz Płatek z Krakowa.
W grupie L1 – dla uczniów wyższych klas szkół średnich – pierwsze miejsce zdobył Maciej Ignaciuk z Warszawy, a kolejne Robert Soboński, także z Warszawy i Cyprian Ziółkowski z Wrocławia.
W kategorii L2, gromadzącej studentów studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, najlepszy był Łukasz Kalinowski z Warszawy, a kolejne wyniki mieli Natalia Klepacka z Wrocławia (studentka Politechniki Wrocławskiej) i Daniel Soboński z Wrocławia.
Do kategorii HC należą osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, a w szczególności pracownicy naukowi szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych, nauczyciele matematyki i informatyki, programiści, itd. oraz - studenci studiów drugiego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, osoby, które startowały w kategorii L2 i już do niej nie należą, w ciągu dwóch lat od startu, niezależnie od dalszych studiów czy zawodu, a także finaliści etapu międzynarodowego w kategorii GP (w ciągu dwóch lat od tego finału). Tu najlepszy był Szymon Meyer ze Strzelec Opolskich, a kolejne miejsca zajęli Beniamin Stecuła z Gliwic i Anna Szymańska z Warszawy.
Z kolei kategoria GP grupuje dorosłych niewystępujących w kategorii L2 oraz HC, w tym uczniów szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów. Zwyciężył w niej Gabriel Listowski z Zabrza, na drugim miejscu był Paweł Rachel z Warszawy, a na trzecim Jacek Kwiendacz z Rybnika.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych organizuje Wydział Matematyki PWr.
kc, ach, lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »