TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Vivat Academia, vivant Professores!

inauguracja2.jpg

Wzmocnienie Szkoły Doktorskiej, powstanie Collegium Medicum i rozwój technologii medycznych oraz zdobycie pozycji lidera w naukach technicznych to nasze plany na najbliższe lata. Nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej zaczynamy ambitnie i z wielkimi nadziejami.

Prof. Arkadiusz Wójs, dla którego jest to już druga kadencja na stanowisku rektora Politechniki Wrocławskiej, swoje wystąpienie rozpoczął od wrześniowej powodzi. Gdy kulminacyjna fala na Odrze zbliżała się do Wrocławia studenci, pracownicy, absolwenci i przyjaciele uczelni zaangażowali się w zabezpieczenie budynków PWr, przenosząc dokumenty, aparaturę i inne wartościowe rzeczy oraz napełniając kilka tysięcy worków z piaskiem.

– Dzięki naszym politechnicznym ekspertom na bieżąco mieliśmy też informacje o stanie rzek, zbiornikach, tamach, wałach, pomiarach, modelach i możliwych scenariuszach, a także o naszych budynkach i instalacjach. Ci eksperci służą teraz swoją wiedzą w dolnośląskich miejscowościach, w których doszło do prawdziwych katastrof – mówił rektor. – Powódź wyrządziła szkody, a strat doświadczyli także członkowie naszej społeczności lub ich rodziny. Uruchomiliśmy już program wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. Łączymy się też w bólu z osobami, których najbliżsi stracili dobytek lub życie – dodał.

Podsumowanie minionych czterech lat

W dalszej części przemówienia prof. Arkadiusz Wójs podsumował poprzednią kadencję. Jak podkreślił, rozpoczęła się w pandemii, a uczelnia odczuwała już też skutki niepowodzenia w konkursie o status uczelni badawczej, choć nikt nie spodziewał się jeszcze napaści Rosji na Ukrainę i wszystkich jej dotkliwych konsekwencji społecznych i ekonomicznych.

Wśród najważniejszych osiągnięć, które udało się zrealizować w tym trudnym okresie, rektor wymienił m.in. przyjęcie nowego Statutu i Strategii Politechniki Wrocławskiej, wprowadzenie spójnej i różnorodnej palety programów szkoleniowych i nagrodowych dla badaczy i dydaktyków, reorganizację wydziałów i uruchomienie Wydziału Medycznego, dołączenie do europejskiego sojuszu uniwersytetów Unite! oraz utworzenie 10 interdyscyplinarnych centrów badawczych zapewniających realizację nowych priorytetów badawczych uczelni.

– Uzyskaliśmy też najlepszy w historii uczelni wynik ewaluacji badań naukowych, w postaci przyznanych naszym dyscyplinom czterech kategorii A+ i dziewięciu kategorii A, rozszerzając w ten sposób zakres uprawnień akademickich na wszystkie dyscypliny techniczne i plasując się w pierwszej piątce polskich uczelni – zaznaczył rektor. – Na rosnący prestiż naukowy PWr składa się również zdobycie przez naszego badacza pierwszego grantu ERC, coraz częstsze publikacje w Nature i Science, przyjęcie kolejnych naszych profesorów do Polskiej Akademii Nauk i Academia Europaea, a także awans na trzecie miejsce w Polsce w rankingu Stanforda World’s Top 2% Scientists – dodał.

prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcie

Prof. Arkadiusz Wójs zwrócił uwagę na szereg działań, które służyły budowie wspólnoty, a wśród nich m.in. powołanie profesjonalnie działających pełnomocników rektora, utworzenie Zespołu ds. Polityki Równościowej Uczelni oraz Rektorskiej Komisji Antydyskryminacyjnej, wprowadzenie Planu Równości zawierającego Gender Equality Plan, a także przeszkolenie grupy Liderów Dostępności, wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami.

– Istotnie poprawiliśmy też kondycję finansową uczelni, co umożliwiło realizację wyjątkowo wysokich w skali polskich uczelni podwyżek wynagrodzeń. W szczególności znacznie ponad inflację wzrosły przychody z projektów i zleceń. Zdobyliśmy też rekordowe środki na przyszłe inwestycje – przede wszystkim w dużą infrastrukturę badawczą – podkreślił rektor. – Podsumowując, pomimo, delikatnie mówiąc, niesprzyjających nam czasów, dzięki ogromnemu wysiłkowi naszej społeczności, we wszystkich kluczowych obszarach funkcjonowania Politechnika Wrocławska jest dziś w znacznie lepszej kondycji niż cztery lata temu, gotowa na nowe wyzwania i nowe kierunki rozwoju – zapewnił.

Cele na nową kadencję

Wśród największych wyzwań stojących przed uczelnią prof. Arkadiusz Wójs wymienił m.in. osiągnięcie pozycji wiodącej uczelni technicznej w kraju i renomowanej uczelni europejskiej we wszystkich podstawowych obszarach działalności, troskę o kulturę i organizacje pracy oraz studiów, realizację koncepcji uczelni przedsiębiorczej. W planach jest także dynamiczny rozwój Szkoły Doktorskiej PWr.

– Tu zakładam co najmniej dwukrotny wzrost liczby doktorantów, do 2 000, tak aby dorównać do poziomu europejskiego pod względem liczby studentów w skali wielkości miasta. Docelowo udział doktorantów we wspólnocie akademickiej PWr oraz udział badań naukowych prowadzonych na uczelni z udziałem doktorantów powinny dążyć do standardów znanych z wiodących politechnik europejskich i amerykańskich – mówił rektor.

Zdjęcie władz uczelni podczas inauguracji roku

Prof. Arkadiusz Wójs zapowiedział również powstanie Collegium Medicum oraz rozwój technologii medycznych, uzyskanie uprawnień akademickich w naukach medycznych, a w dalszej przyszłości także w innych pokrewnych dyscyplinach. Dodatkowo nasza uczelnia ma także silniej rozwijać nauki społeczne.

– W tym zakresie stawiam naszej uczelni za cel rozwój kadry badawczej, utworzenie nowych dyscyplin naukowych i nowych kierunków studiów, integrację z wydziałami technicznymi i ścisłymi, wsparcie dla rozwoju wybranych obszarów humanistyki oraz głębokie zaangażowanie w holistyczne kształcenie inżynierów – zapowiedział rektor.

Wśród największych zagrożeń dla realizacji planów prof. Arkadiusz Wójs wskazał przede wszystkim trwałe niedofinansowanie, zwracając uwagę, że polska nauka od dekad zmaga się z ignorowaniem faktu, że środki przeznaczane na badania naukowe, zarówno stosowane, jak i najbardziej podstawowe, nie są kosztem, który można ograniczyć w trudnych czasach, lecz zwracającą się inwestycją.

– Mimo, że obecna kondycja finansowa Politechniki Wrocławskiej jest względnie dobra, spodziewane ograniczenie finansowania nauki w najbliższych latach może łatwo uczynić karierę akademicką nieatrakcyjną, zwłaszcza z perspektywy potencjalnego doktoranta lub młodego badacza, i w ten sposób utrudnić lub spowolnić wszelkie działania rozwojowe uczelni – przyznał rektor. – Z drugiej strony, wewnątrz uczelni wszelkim wizjom rozwoju zagraża przede wszystkim populizm, żerujący na słabnięciu tradycji i wartości akademickich. Mocno wierzę, że nasza uczelnia nigdy nie odwróci się od poszanowania uniwersalnych wartości ani aspiracji do akademickiej wielkości. Mając świadomość zagrożeń, mocno jednak wierzę w akademicką mądrość, zdolność do namysłu i działanie dla dobra wspólnoty. Jest to tym ważniejsze, im stawiane sobie cele wybiegają dalej naprzód i wymagają więcej konsekwencji – zakończył prof. Wójs.

mk1_3572.jpeg

Po wystąpieniu rektora głos zabrał Paweł Gancarz, marszałek woj. dolnośląskiego.

– Politechnika Wrocławska sławi nasz region nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Dolny Śląsk w wielu obszarach rozwija się bardzo dynamicznie i efekty tych działań bardzo często są kojarzone właśnie z Politechniką Wrocławską, bo to tutaj powstają nowe pomysły na biznes. Młodym ludziom życzę spokojnego roku akademickiego, bez takich wydarzeń, jakich doświadczyliśmy ostatnio. Żebyście mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie, rozwijać swoje pasje, realizować cele i ambitne plany. Jako marszałek deklaruję pełne wsparcie i pomoc z naszej strony. Udanego roku akademickiego 2024/25 – powiedział Paweł Gancarz.

Odczytano również list okolicznościowy od Dariusza Wieczorka, ministra nauki i list gratulacyjny od Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia.

Powitanie nowych studentów

Zdjęcie studentów podczas immatrykulacji na auli PWr

Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie ponad 6,2 tys. osób, w tym 400 obcokrajowców. W ich imieniu ślubowanie składali przedstawiciele każdego z wydziałów uczelni i Szkoły Doktorskiej PWr. Obecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje niemal 21 tys. osób.

– Immatrykulacja to pokłosie rekrutacji, którą zakończyliśmy też na naszym najmłodszym wydziale, czyli Wydziale Medyczny. Łącznie na pierwszy rok studiów przyjęliśmy ok. 6 tys. osób, a 200 osób rozpoczyna studia w Szkole Doktorskiej. Dodam jeszcze, że kierunek lekarski, podobnie jak rok temu, cieszył się największą popularnością. O jedno miejsce starało się tam prawie 16 osób – mówił prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia.

Piotr Gabrysch, przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów podkreślił, że Politechnika Wrocławska jest uczelnią, która nieustannie się rozwija, inspiruje i otwiera przed studentami nowe możliwości.

Zdjęcie przemawiającego w auli przewodniczącego Samorządu Studenckiego

– Inauguracja nowego roku akademickiego to nie tylko symboliczny moment otwarcia drzwi do nowego roku nauki, ale też moment refleksji nad tym, co chcemy osiągnąć. Politechnika Wrocławska to miejsce, gdzie wiedza łączy się z pasją, a nauka z innowacją, tu budujemy fundamenty pod naszą przyszłość i relacje oraz tworzymy wyzwania, które będą nas inspirować przez całe życie. Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w życiu akademickim, nie tylko w salach wykładowych, ale też w kołach naukowych, stowarzyszeniach i projektach. Niech ten rok będzie pełen sukcesów i satysfakcji z pracy nad własnym rozwojem – mówi Piotr Gabrysch.

Zdjęcie absolwentów Wydziału Chemicznego ze sztandarem

Obecnie na Politechnice Wrocławskiej trwa zjazd absolwentów Wydziału Chemicznego, świętujących 60-lecie ukończenia studiów. Delegacja absolwentów przekazała sztandar rocznika rektorowi uczelni.

W trakcie uroczystości przyznano Medale za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Otrzymali je prof. Cezary Madryas, rektor PWr w kadencji 2016-2020, prof. Jurij Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej oraz  Sławomir Piechota, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Tradycyjnie wręczono także Medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrody Docendo Discimus.

Prof. Fariba Karimi - zdjęcie

Wykład inauguracyjny „Inequalities and fairness in complex social networks” wygłosiła prof. Fariba Karimi z TU Graz, liderka grupy badawczej w prestiżowym interdyscyplinarnym ośrodku Complexity Science Hub w Wiedniu.

Uroczystość uświetnił Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości Samorząd Studencki PWr zaprosił wszystkich studentów do udziału w wydarzeniu „I love PWr 2024 – Witajcie w PWrLandii”, które jest nie tylko świetną okazją do integracji, ale też szansą na odkrycie swoich pasji i aktywne spędzenie czasu.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję