TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Unite! we Wrocławiu. Pierwsze takie spotkanie

Data: 14.09.2023 Kategoria: unite, współpraca międzynarodowa

udw_slide.jpg

Od wtorku, 19 września, Politechnika Wrocławska będzie gościć uczestników konferencji Unite! Dialogue. W trakcie trzydniowego wydarzenia we Wrocławiu spotkają się przedstawiciele wszystkich uczelni zrzeszonych w sojuszu Uniwersytetów Europejskich Unite!.

Czym jest Dialogue?

Unite! Dialogue to kluczowa, cykliczna i otwarta dla wszystkich członków sieci konferencja organizowana przez poszczególne uczelnie należące do Unite!. Spotkania służą zwiększeniu rozpoznawalności Unite!, jej wizji i wartości wśród społeczności uczelni członkowskich.

Prof. Arkadiusz WójsW lutym 30-osobowa delegacja z PWr uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez francuski Uniwersytet w Grenoble. Teraz – po raz pierwszy w historii – przyszedł czas na PWr. Nasza uczelnia organizuje w terminie 19-21 września 8. edycję konferencji Unite! Dialoge pod hasłem „Unite!Ecosystems”.

– Do sojuszu Unite! dołączyliśmy we wrześniu ubiegłego roku, a już za chwilę będziemy mieli zaszczyt powitać we Wrocławiu naszych kolegów i koleżanki ze wszystkich uczelni partnerskich – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – To będzie czas pełen wydarzeń, w trakcie których zaangażujemy się w dyskusje na temat kształtu europejskich ekosystemów uniwersyteckich, zwłaszcza w zakresie zwiększenia naszej synergii w dziedzinie badań naukowych. Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy tych trzech dni, pełnych merytorycznych dyskusji, wspólnych przedsięwzięć i nowych znajomości – dodaje.

Witamy w Polsce

W sumie we Wrocławiu pojawi się ponad 300 wykładowców, pracowników i studentów ze wszystkich dziewięciu uczelni zrzeszonych w sieci Unite!.

– Wydarzenie ma podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów – mówi dr hab. inż. Piotr Rutkowski, pełnomocnik rektora ds. sieci Unite!. – Wszystko po to, by jeszcze mocniej stymulować innowacje, produktywność i zrównoważony rozwój.

Jednym z głównych celów konferencji jest stworzenie dynamicznej platformy dla różnych interesariuszy. Posłuży ona nawiązywaniu kontaktów, wymianie pomysłów i wspólnym kształtowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego.

Aktywności na wielu obszarach

W programie znalazły się sesje przekrojowe i plenarne oraz spotkania w kilku grupach roboczych. Będą one poświęcone m.in. społeczności E+ czy też pakietom roboczym H2020. – Wszystko po to, by wymieniać się pomysłami i zachęcać do rozwoju innowacyjnych inicjatyw w ramach systemu Unite! – opowiada prof. Piotr Rutkowski.

Podczas wrocławskiego wydarzenia spotkają się też reprezentacji kluczowych organów zarządzających w ramach Unite!.

Część uczestników swoją wizytę w Polsce zacznie już 16 września. Wtedy właśnie w Karpaczu wystartuje specjalny warsztat poświęcony możliwej współpracy między poszczególnymi partnerami w projektach Horyzont Europa. Podczas trzydniowego wydarzenia powołane zostaną trzy społeczności: w zakresie transformacji energetycznej, zielonej transformacji oraz klimatu, co ma zapoczątkować współpracę w tych obszarach. 

O Unite!

Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej. Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich.

Początkowo należało do niej siedem czołowych europejskich uczelni: Uniwersytet w Grenoble (Francja), Uniwersytet w Lizbonie (Portugalia), Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), Aalto University (Finlandia), Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy), Politechnika w Turynie (Włochy) oraz Uniwersytet Techniczny Katalonii - Barcelona Tech (Hiszpania). W zeszłym roku do sieci dołączyła Politechnika Wrocławska oraz austriacki Uniwersytet Techniczny w Graz.

unite_umowa_plaskie-1.jpg

Łącznie na tych uczelniach studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób.

Członkowie sieci – m.in. poprzez wspólne programy nauczania i elastyczną ścieżkę studiów –wypracowują nowy model europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Pozwoli to m.in. na uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Co ważne, kształcąc studentów członkowie sieci starają się łączyć nauki ścisłe i przyrodnicze z obszarami humanistycznymi – tak, by ich absolwenci byli w stanie odnaleźć kontekst społeczny swojej pracy.

Jednym z kluczowych celów uczelni zrzeszonych w Unite! jest doskonałość dydaktyczna. Nauczyciele akademiccy stale sięgają po innowacyjne metody nauczania, korzystają z nowych narzędzi i podnoszą swoje kompetencje w tym zakresie.  Już teraz w ramach sieci działa m.in. metakampus, czyli wirtualna, multimedialna platforma wzmacniająca cyfrową mobilność i udostępniająca wirtualne przestrzenie dla studentów i naukowców.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję