Unite! we Wrocławiu. Pierwsze takie spotkanie

Data: 14.09.2023 Kategoria: unite, współpraca międzynarodowa

udw_slide.jpg

Od wtorku, 19 września, Politechnika Wrocławska będzie gościć uczestników konferencji Unite! Dialogue. W trakcie trzydniowego wydarzenia we Wrocławiu spotkają się przedstawiciele wszystkich uczelni zrzeszonych w sojuszu Uniwersytetów Europejskich Unite!.

Czym jest Dialogue?

Unite! Dialogue to kluczowa, cykliczna i otwarta dla wszystkich członków sieci konferencja organizowana przez poszczególne uczelnie należące do Unite!. Spotkania służą zwiększeniu rozpoznawalności Unite!, jej wizji i wartości wśród społeczności uczelni członkowskich.

Prof. Arkadiusz WójsW lutym 30-osobowa delegacja z PWr uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez francuski Uniwersytet w Grenoble. Teraz – po raz pierwszy w historii – przyszedł czas na PWr. Nasza uczelnia organizuje w terminie 19-21 września 8. edycję konferencji Unite! Dialoge pod hasłem „Unite!Ecosystems”.

– Do sojuszu Unite! dołączyliśmy we wrześniu ubiegłego roku, a już za chwilę będziemy mieli zaszczyt powitać we Wrocławiu naszych kolegów i koleżanki ze wszystkich uczelni partnerskich – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – To będzie czas pełen wydarzeń, w trakcie których zaangażujemy się w dyskusje na temat kształtu europejskich ekosystemów uniwersyteckich, zwłaszcza w zakresie zwiększenia naszej synergii w dziedzinie badań naukowych. Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy tych trzech dni, pełnych merytorycznych dyskusji, wspólnych przedsięwzięć i nowych znajomości – dodaje.

Witamy w Polsce

W sumie we Wrocławiu pojawi się ponad 300 wykładowców, pracowników i studentów ze wszystkich dziewięciu uczelni zrzeszonych w sieci Unite!.

– Wydarzenie ma podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów – mówi dr hab. inż. Piotr Rutkowski, pełnomocnik rektora ds. sieci Unite!. – Wszystko po to, by jeszcze mocniej stymulować innowacje, produktywność i zrównoważony rozwój.

Jednym z głównych celów konferencji jest stworzenie dynamicznej platformy dla różnych interesariuszy. Posłuży ona nawiązywaniu kontaktów, wymianie pomysłów i wspólnym kształtowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego.

Aktywności na wielu obszarach

W programie znalazły się sesje przekrojowe i plenarne oraz spotkania w kilku grupach roboczych. Będą one poświęcone m.in. społeczności E+ czy też pakietom roboczym H2020. – Wszystko po to, by wymieniać się pomysłami i zachęcać do rozwoju innowacyjnych inicjatyw w ramach systemu Unite! – opowiada prof. Piotr Rutkowski.

Podczas wrocławskiego wydarzenia spotkają się też reprezentacji kluczowych organów zarządzających w ramach Unite!.

Część uczestników swoją wizytę w Polsce zacznie już 16 września. Wtedy właśnie w Karpaczu wystartuje specjalny warsztat poświęcony możliwej współpracy między poszczególnymi partnerami w projektach Horyzont Europa. Podczas trzydniowego wydarzenia powołane zostaną trzy społeczności: w zakresie transformacji energetycznej, zielonej transformacji oraz klimatu, co ma zapoczątkować współpracę w tych obszarach.

O Unite!

Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej. Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich.

Początkowo należało do niej siedem czołowych europejskich uczelni: Uniwersytet w Grenoble (Francja), Uniwersytet w Lizbonie (Portugalia), Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), Aalto University (Finlandia), Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy), Politechnika w Turynie (Włochy) oraz Uniwersytet Techniczny Katalonii - Barcelona Tech (Hiszpania). W zeszłym roku do sieci dołączyła Politechnika Wrocławska oraz austriacki Uniwersytet Techniczny w Graz.

unite_umowa_plaskie-1.jpg

Łącznie na tych uczelniach studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób.

Członkowie sieci – m.in. poprzez wspólne programy nauczania i elastyczną ścieżkę studiów –wypracowują nowy model europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Pozwoli to m.in. na uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Co ważne, kształcąc studentów członkowie sieci starają się łączyć nauki ścisłe i przyrodnicze z obszarami humanistycznymi – tak, by ich absolwenci byli w stanie odnaleźć kontekst społeczny swojej pracy.

Jednym z kluczowych celów uczelni zrzeszonych w Unite! jest doskonałość dydaktyczna. Nauczyciele akademiccy stale sięgają po innowacyjne metody nauczania, korzystają z nowych narzędzi i podnoszą swoje kompetencje w tym zakresie.  Już teraz w ramach sieci działa m.in. metakampus, czyli wirtualna, multimedialna platforma wzmacniająca cyfrową mobilność i udostępniająca wirtualne przestrzenie dla studentów i naukowców.