TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Umowa ws. kształcenia specjalistów od energetyki jądrowej. PWr wśród sygnatariuszy

Syngatariusze umowy - zdjęcie

Opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa i uruchomienie studiów pierwszego i drugiego stopnia od roku akademickiego 2023/2024 to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez sześciu rektorów uczelni technicznych, Ministra Edukacji i Nauki oraz prezesa PKN Orlen.

Porozumienie zawarto 31 stycznia w Warszawie. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej na terenie naszego kraju powstaną dwie elektrownie jądrowe składające się z trzech reaktorów. Rozpoczęcie budowy pierwszego zaplanowano na rok 2026, uruchomienie na rok 2033, a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 rok.

Dodatkowo Orlen Synthos Green Energy planuje w Polsce budowę kilkudziesięciu małych reaktorów jądrowych, które mają powstać przed końcem 2029 r. Dlatego właśnie kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju technologii jądrowej w Polsce.

obajtek_wojs.jpgUmowa zakłada opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa oraz organizację i uruchomienie studiów I i II stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024 (na Politechnice Wrocławskiej trwa już rekrutacja na studia magisterskie – energetyka jądrowa).

Oprócz prof. Arkadiusza Wójsa, rektora PWr, Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki oraz Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen umowy podpisali także rektorzy pięciu uczelni technicznych:

To właśnie na tych uczelniach kształceni będą nie tylko specjaliści od technik jądrowych, lecz także eksperci odpowiedzialni za infrastrukturę krytyczną, automatykę i robotykę. Dla tej gałęzi przemysłu potrzebni będą także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy oraz służby reagowania kryzysowego.

750x96_v2.png

W trakcie konferencji prasowej Przemysław Czarnek zwrócił także uwagę na konieczność współpracy nauki i biznesu, która jest niezbędna do obustronnego rozwoju. Podkreślił, że energetyka niskoemisyjna jest jednym z kluczowych wyzwań dla gospodarki w Polsce. Dodał, że potrzebne są także pogłębione badania naukowe związane z energetyką jądrową.

– Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową – dodał minister.

Służyć temu będą m.in. granty przekazywane w ramach Akademii Kopernikańskiej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję