TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Energetyka jądrowa. Nowe studia magisterskie na PWr

Data: 19.01.2023 Kategoria: rekrutacja, studia, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Framatome

Elektrownia jądrowa firmy Framatome, z którą w 2021 r. podpisaliśmy umowę o współpracę (fot. Framatome)

Znamy już dostawców technologii dla pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Przygotowania do tak wielkich inwestycji, a potem ich uruchomienie, będą wiązały się z zapotrzebowaniem na specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Dlatego – w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki – na PWr trwa rekrutacja na nowe studia magisterskie.

Pracownia na Wydziale Mechaniczno-EnergetycznymKierunek jest świeży, ale sama tematyka nie jest nowością na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Już w latach 70. studenci mieli tam zajęcia związane z elektrowniami jądrowymi, a kolejne kursy wprowadzano w ramach nowych specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Wielu absolwentów pracuje obecnie w sektorze jądrowym m.in. w Kanadzie, USA czy Korei Południowej. Wydział od lat prowadzi także studia podyplomowe z energetyki jądrowej.

Praca w Polsce

W obecnej rekrutacji na kandydatów czeka 30 miejsc na studiach magisterskich w całości poświęconych energetyce jądrowej. Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni z Zespołu Energetyki Jądrowej w Katedrze Techniki Cieplnej podkreśla, że nie są to studia wyłącznie dla inżynierów-energetyków.

Makieta elektrowni jądrowej– Zachęcamy do zainteresowania się nimi także absolwentów kierunków mechanicznych, chemicznych, górniczych, elektrycznych i związanych z automatyką – zaznacza.

Wtóruje mu dr inż. Wojciech Zacharczuk, koordynator ds. energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym:

– Szacuje się, że przy eksploatacji jednego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej pracę może znaleźć od 500 do 700 osób o różnych kompetencjach ze względu na szeroki zakres zagadnień. Kolejne tysiące miejsc pracy będą u kooperantów, czyli przedsiębiorstw i podmiotów administracji publicznej współpracujących z elektrowniami jądrowymi np. przy serwisowaniu maszyn i urządzeń, aparatury pomiarowej, przy produkcji paliwa do reaktorów, przetwarzaniu i składowaniu odpadów radioaktywnych czy zapewnieniu dozoru i bezpieczeństwa jądrowego.

Specjaliści z różnych dziedzin

Zwiedzanie elektrowni jądrowej na SłowacjiObaj naukowcy zaznaczają też, że miejsca pracy w powstającym właśnie polskim sektorze energetyki jądrowej nie są kwestią odległej przyszłości.

– Znamy już dostawców technologii do obu planowanych w Polsce elektrowni jądrowych – w ramach projektu rządowego będzie to amerykański reaktor AP1000 firmy Westinghouse Electric Company, natomiast równolegle do niego będzie realizowany projekt biznesowy z udziałem południowokoreańskiej spółki Korea Hydro & Nuclear Power (reaktor APR1400). Pamiętajmy również o planach budowy reaktorów SMR (małe reaktory modułowe) sygnalizowanych np. przez koncern miedziowy – wyjaśnia prof. Tatarek. – Już na tym etapie będą potrzebni pracownicy posiadający wiedzę z zakresu budowy,  eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni. W pierwszej kolejności poszukiwani będą specjaliści, którzy pomogą w tłumaczeniu dokumentacji technicznej i przygotowaniu założeń tych inwestycji.

Zajęcia z naukowcami z kilku wydziałów

Pracownia izotopowaMinisterstwo Edukacji i Nauki wskazało Politechnikę Wrocławską jako jedną z wiodących uczelni mających kształcić specjalistów na potrzeby realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Efektem tego jest uruchomienie kierunku energetyka jądrowa. Na studentów czekają interdyscyplinarne wykłady i zajęcia laboratoryjne – prowadzone przez wykładowców z Wydziałów: Mechaniczno-Energetycznego, Chemicznego, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Inżynierii Środowiska oraz Mechanicznego.

W programie studiów znalazły się kursy m.in. z zakresu budowy nowoczesnych reaktorów jądrowych, mechatroniki i systemów sterowania, przepływów i wymiany ciepła w reaktorach jądrowych, a także jądrowego cyklu paliwowego, zasad ochrony radiologicznej oraz eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

Cały program studiów poniżej:

Program studiów

Staż w USA albo zajęcia w Korei Południowej?

Aby jak najlepej przygotowywać studentów do pracy w sektorze energetyki jądrowej, Wydział Mechaniczno-Energetyczny rozwija współpracę z wiodącymi firmami z tej branży – Framatome, EDF i Westinghouse, a także z koreańską uczelnią KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School). Obecnie trwają też rozmowy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku na temat przeprowadzenia części zajęć dla studentów w laboratoriach naukowych instytutu oraz reaktorze badawczym MARIA.

Kandydaci, którzy zdecydują się na studia magisterskie z energetyki jądrowej na PWr, mogą również liczyć na cykliczne wykłady z udziałem specjalistów z zagranicznych instytucji i przedsiębiorstw sektora nuklearnego, a także na udział w zagranicznych stażach i programach wymiany studenckiej.

– Takie możliwości są już oferowane studentom naszego wydziału od kilku lat – dodaje prof. Tatarek. 

Anna Ćwikłowska w USAAnna Ćwikłowska, studentka pierwszego roku energetyki w j. angielskim na studiach magisterskich, wakacje w 2022 r. spędziła na stażu w siedzibie firmy Westinghouse Electric w stanie Pensylwania w USA.

– Do programu stażowego zostało zakwalifikowanych troje studentów z WME, a łącznie 15 osób z całej Polski. Każdy został przydzielony do innego departamentu i w związku z tym nasze zadania się różniły. W departamencie EMEA New Plants Project Engineering, do którego trafiłam, zajmowałam się dokumentacją dotyczącą nowych projektów jądrowych na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu – opowiada.

Jak wspomina, jej zadania były bardzo zróżnicowane – raz przygotowywała dokumentację dotyczącą pasywnych systemów chłodzenia, a innym razem skupiała się na paliwie do reaktora.

– W związku z tym nauczyłam się bardzo dużo na temat budowy i zasady działania elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000 – podkreśla. – Oprócz pracy samej w sobie mieliśmy też dużo szkoleń oraz spotkań z pracownikami z różnych działów, w tym także z tymi na najwyższych stanowiskach. Miałam okazję poznać Patricka Fragmana, prezesa Westinghouse i Ritę Baranwal, obecnie Chief Technology Officer w Westinghouse, a dawniej Assistant Secretary w Biurze Energetyki Jądrowej w Departamencie ds. Energetyki USA. Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy związanych z moim stażem była wycieczka na teren budowy dwóch bloków jądrowych Vogtle 3 i 4 z reaktorami AP1000 w stanie Georgia. Mogliśmy tam zobaczyć, jak elektrownia jądrowa wygląda od środka, i z pewnością zapamiętam to do końca życia.

Westinghouse

Dorota Wałęcka, studentka drugiego roku studiów magisterskich na energetyce, spędziła natomiast semestr studiów w KINGS – uczelni, która powstała z inicjatywy kilku kluczowych firm odpowiedzialnych za koreańską infrastrukturę jądrową i kształcącej specjalistów w tej dziedzinie.

– Kampus jest w pewnym sensie częścią elektrowni. Gdy wychodzi się z budynku, ma się widok na jej bloki jądrowe – opowiada. – Zajęcia prowadzą tam osoby z wieloletnim doświadczeniem w sektorze jądrowym, w tym m.in. emerytowany prezes firmy Korea Electric Power Corporation. Oprócz wykładów zaoferowano nam również inne bardziej praktyczne formy zajęć. Najbardziej w pamięć zapadną mi na pewno ćwiczenia w symulatorze elektrowni. Jako grupa mieliśmy za zadanie wcielić się w rolę operatorów bloku jądrowego i zażegnać niebezpieczeństwa – zgodnie z procedurami – w czasie symulowanej awarii. Niesamowite przeżycie.

Zdjęcie Szymona PawliczkaSzymon Pawliczek, który studiuje energetykę na pierwszym roku studiów magisterskich, do KINGS pojechał w wakacje w ramach szkoły letniej. Także dla niego wizyta w symulatorze, na którym szkoleni są przyszli operatorzy elektrowni jądrowych, była jednym z ciekawszych doświadczeń.

– Myślę, że najbardziej w pamięci pozostanie mi zwiedzenie „Main Control Room” w pracującej elektrowni jądrowej – dodaje. – Tym bardziej, że w przyszłości sam chciałbym zostać operatorem w elektrowni jądrowej – podkreśla.

Szymon podkreśla, że wyjazd na dwutygodniową szkołę letnią był świetną decyzją. Na miejscu uczestniczył w wykładach poświęconych nie tylko koreańskiej technologii jądrowej ale także historii i kultury tego kraju, wycieczkach edukacyjnych do najważniejszych koreańskich firm sektora jądrowego (m.in. do Seul NPP, Doosan, KORAD, KHNP, KNF, KFE i KAREI) i krajoznawczych m.in. do lokalnych muzeów i ośrodków kultury.

–  Takie wyjazdy bardzo rozwijają język techniczny – podkreśla student. – A to ważne, bo wiele źródeł literaturowych w tematyce energetyki jądrowej jest w języku angielskim. Udział w szkole letniej zmotywował mnie też do tego, by włożyć więcej pracy w rozwijanie tej dziedziny w moim życiu. I dlatego właśnie złożyłem podanie o staż w firmie Westinghouse.

Dla Szymona Lecha, także studenta energetyki, którzy uczestniczył w tym samym wyjeździe, największą wartością szkoły letniej była możliwość spotkania się z ekspertami, którzy na co dzień pracują w sektorze jądrowym. – Mieliśmy np. wykłady techniczne ze specjalistą, który uzgadniał warunki budowy elektrowni na poziomie rządowym. Pozwala to spojrzeć na takie inwestycje z perspektywy osób odpowiedzialnych za ich realizacje.

Szkoła letnia w KINGS

Rekrutacja – co, gdzie, kiedy?

Zainteresowani rekrutacją na energetykę jądrową na Politechnice Wrocławskiej mają czas do 9 lutego na złożenie dokumentów. Szczegóły znajdą na stronie Działu Rekrutacji naszej uczelni. Listy przyjętych na poszczególne kierunki ogłosimy 14 lutego.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję