„Ulopolis” – nowoczesne technologie pomogą pszczołom

Pszczoły na wylotce - zdjęcie

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska pracują nad przyrządami pomiarowymi i urządzeniami, które pomogą w opiece nad pszczelimi rodzinami. Na dachu jednego z budynków w kampusie głównym PWr powstało „Ulopolis”, czyli politechniczna pasieka.

Znaczenie pszczół dla człowieka i środowiska przyrodniczego trudno jest przecenić. Niestety, od pewnego czasu obserwuje się systematyczne zmniejszanie populacji tych pożytecznych owadów. Zjawisko to ze szczególną intensywnością występuje w Europie i USA.

Tradycyjne metody walki z masowym wymieraniem pszczoły miodnej są tylko w ograniczonym stopniu pomocne. Stąd, w wielu ośrodkach badawczych, podejmowane są różnego rodzaju prace nad nowymi strategiami pozwalającymi uratować ten gatunek owadów. W te działałania wpisuje się również Politechnika Wrocławska, a szczególnie Wydział Inżynierii Środowiska.

Zaczęło się od pewnego projektu

Ule na budynku C-6 - zdjęcieW 2017 r. Wydział Inżynierii Środowiska i Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe przystąpiły do realizacji projektu finansowanego ze środków NCBiR, w ramach programu badawczego BIOSTRATEG. Jego celem było opracowanie innowacyjnych, inteligentnych narządzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego (amerykańskiego) oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor w rodzinach pszczoły miodnej.

Projekt zakończył się pomyślnie w 2021 roku, a jego efektem były prototypy detektorów tych dwóch bardzo niebezpiecznych chorób pszczoły miodnej.

– Częste rozmowy z pszczelarzami utwierdziły nas w przekonaniu, że współczesne pszczelarstwo bardzo potrzebuje nowoczesnego sprzętu technicznego, który usprawniłby gospodarkę pasieczną – mówi dr hab. Andrzej Szczurek, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Szczególne zainteresowanie naukowców z PWr zwrócił brak przyrządów pomiarowych pozwalających w sposób prosty i tani pozyskiwać informacje o kondycji rodzin pszczelich, a także o warunkach panujących wewnątrz uli.

Wspólne przedsięwzięcie

Ramka z pszczołami - zdjęcieNasi badacze rozpoczęli współpracę z fundacją „Ambasada Pszczół”, która aktywnie uczestniczy w różnego typu akcjach edukacyjnych związanych z ochroną i ratowaniem owadów zapylających. Po podpisaniu umowy, stowarzyszenie przekazało uczelni trzy ule wraz z pszczelimi rodzinami. „Ambasada Pszczół” zobowiązała się też do zapewnienia profesjonalnej opieki nad nimi.

– Przekazane ule zasiedliliśmy pszczołami i powstała pasieka, którą nazwaliśmy Ulopolis – wyjaśnia dr hab. inż. Monika Maciejewska, prof. uczelni z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza. – Było to możliwe dzięki życzliwości i bezinteresownej pomocy wielu osób, szczególnie pracowników W7 i administracji uczelni – dodaje.

Ule umieszczono na dachu budynku C-6. Taka lokalizacja zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, studentom, a także pszczołom. Specjalnie zaprojektowany podest wraz z systemem mocowań gwarantuje ulom ochronę i stabilność podczas silnych wiatrów, a rosnące w pobliżu rośliny zapewniają owadom pożytek.

Pasieka jedyna w swoim rodzaju

Pszczelarz - zdjęcieZakładanie pasiek pszczelich w miastach nie należy do nadzwyczajnych przedsięwzięć. O wyjątkowości Ulopolis świadczy natomiast jej charakter i przeznaczenie. Pasieka posiada bowiem rozbudowaną infrastrukturę pomiarową i obserwacyjną. Środki na opracowanie i zakup sprzętu pochodzą w całości z budżetu Wydziału Inżynierii Środowiska.

Zamontowane czujniki temperatury, wilgotności i gazów pozwalają monitorować warunki panujące wewnątrz uli. Znajdująca się w pobliżu stacja meteorologiczna dostarcza dane o aktualnej sytuacji pogodowej. Posadowienie uli na specjalnie skonstruowanych wagach umożliwia z kolei ciągły pomiar ich masy. Natomiast system kamer pozwala obserwować zarówno wylotki, jak i wnętrze uli.

– Przyglądanie się życiu pszczół w warunkach naturalnych jest niezwykle wciągające, jednak decyzja o monitoringu wnętrza uli rodziła początkowo liczne obawy. Dotyczyły one przede wszystkim reakcji pszczół na zainstalowane urządzenia, które są obcym elementem w ich naturalnym środowisku – dodaje prof. Monika Maciejewska. – Ponad miesięczne obserwacje pasieki, dowodzą jednak, że zarówno czujniki, jak i kamery nie przeszkadzają owadom i są przez nie akceptowane. Utwierdza nas to w przekonaniu, że ciągły monitoring rodzin pszczelich i ich otoczenia jest w praktyce możliwy – zaznacza.

I jak zapewnia prof. Andrzej Szczurek, będzie on rozwijany, a otrzymane wyniki prezentowane online. Dzięki zaangażowaniu Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, dane pochodzące z monitoringu pasieki są transmitowane, zabezpieczane i archiwizowane na serwerach.

WCSS odpowiada również za aspekty techniczne związane z przygotowaniem i utrzymaniem strony internetowej pasieki. Udostępniamy na niej m.in. streaming obrazu ze wszystkich kamer.

Ciągle coś nowego

Pszczoły na wylotce - zdjęcieJak podkreślają inicjatorzy pasieki, Ulopolis nie jest przeznaczone do produkcji miodu, jak również do badania biologii pszczoły miodnej. Pasieka jest stanowiskiem badawczym służącym do testowania – w warunkach terenowych – różnego rodzaju rozwiązań technicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w pszczelarstwie.

Projekt Ulopolis, który obejmuje nie tylko pasiekę, jest ciągle rozwijany. W najbliższym czasie w sąsiedztwie budynku C-6 planowane jest założenie rabaty kwiatów, która zapewni pszczołom pożywienie.

Warto podkreślić, że Ulopolis może pełnić ważną rolę w podnoszeniu świadomości ekologicznej, a także w popularyzacji idei pszczelarstwa miejskiego.

– Ważne jest umacnianie przekonania, szczególnie wśród kandydatów na wyższe uczelnie, że studia na PWr mogą mieć charakter interdyscyplinarny –  zaznacza prof. Andrzej Szczurek.

mic