TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.02.2019 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, popularyzacja nauki
Blisko tysiąc uczniów szkół ponadgimnazjalnych rywalizowało w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Elektron. Jego organizatorem był Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami z zakresu elektrotechniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki czy mechatroniki
To była jedenasta edycja konkursu i przebiegała w trzech etapach - pod koniec listopada odbyły się eliminacje szkolne, następnie był etap regionalny, który wyłonił ścisłych finalistów, a wielki finał przeprowadzono 15 lutego na Politechnice Wrocławskiej.
- W eliminacjach wystartowało 955 uczniów ze szkół z terenu całej Polski. Do finału awansowało najlepszych 63 – wyjaśnia dr Tomasz Piasecki, koordynator konkursu. - Silnie reprezentowany był Dolny i Górny Śląsk, Opolskie, Lubuskie i Wielkopolska. W finale mieliśmy też uczniów szkół z Ostrowca Świętokrzyskiego, Krakowa, Jarosławia czy Słupska – dodaje.
Uczestnicy rozwiązywali zadania przygotowywane przez pracowników wydziału, ale także studentów ze Stowarzyszenia Polskich Entuzjastów Nanotechnologii. Dotyczyły one szeroko rozumianej elektroniki, a zakresem niejednokrotnie wybiegały poza szkolny program nauczania. W poprzednich edycjach organizatorzy pytali m.in. o telekomunikacyjne okna transmisyjne w łączu światłowodowym czy o enkoder obrotowy.
Najlepszy w 11. edycji konkursu był ubiegłoroczny zwycięzca – Hubert Kulki ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Drugie miejsce zajął Jakub Dietrich z Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, a miejsce trzecie - Jakub Jendryka z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.
Podczas finału uczestnicy nie tylko rozwiązywali konkursowe zadania, ale też zwiedzili laboratoria naszego kampusu przy ul. Długiej, m.in. laboratorium LTCC, OpenLab oraz CleanRoom.
Elektron po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku. Jego pomysłodawcą i wieloletnim koordynatorem był dr hab. Ryszard Korbutowicz. Od początku konkurs swoim zasięgiem objął całą Polskę.
Więcej o konkursie można poczytać na stronie internetowej Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »