TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Uczelnie Wrocławia i Opola razem dla zielonej energii

Syngatariusze umowy - zdjęcie

Uczelnie Dolnego Śląska i Opolszczyzny chcą eliminować ślad węglowy, wytwarzać zieloną energię, podnosić efektywność energetyczną. W planach jest także m.in. farma fotowoltaiczna.

Z inicjatywy dwóch największych uczelni regionu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, 10 listopada rektorzy uczelni regionu podpisali list intencyjny powołujący Międzyuczelnianą Grupę Zielona Energia. Grupa będzie wspólnie aplikować o środki unijne związane z energią odnawialną tak, by z konsumenta stać się producentem zielonej energii.

Wśród uczelni- sygnatariuszy są:

  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
  • Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Opolski,
  • Politechnika Opolska.

Podpisywanie umowy - zdjęcie- Życzę nam wszystkim, by ten projekt udało się zrealizować tak, jak planujemy, byśmy z perspektywy wielu lat wspominali tę chwilę jako moment o doniosłym znaczeniu dla wszystkich naszych uczelni - powiedział podczas spotkania przewodniczący Kolegium Rektorów Uniwersytetów Wrocławia i Opola, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Damian Mroczyński, dyrektor ds. Rozwoju i Utrzymania Majątku na Uniwersytecie Wrocławskim, jeden z pomysłodawców inicjatywy dodał, że uczelnie powinny być nie tylko konsumentem energii, ale stać się jej producentem.

- Wraz z Politechniką Wrocławską pomyśleliśmy o stworzeniu grupy produkującym zieloną energię. Dziś powstała pierwsza w Polsce, a może nawet w Europie tak duża grupa uczelni o tak potężnym wolumenie energetycznym, która będzie produkować energię z własnych farm fotowoltaicznych czy siłowni wiatrowych, a także dążyć do zeroemisyjności - podkreślił.

Katarzyna Lach, dyrektor administracyjna PWr, inicjatorka projektu ze strony Politechniki Wrocławskiej zaznaczyła, że od momentu podpisania listu intencyjnego wszystkie uczelnie moga już zacząć oficjalnie działać.

- Teraz chcemy ukonstytuować byt prawny grupy, określić, w jakiej formie będziemy działać i pozyskiwać finansowanie z Unii Europejskiej. Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny sprawiły, że ruszyły są ogromne unijne programy, z których będzie można pozyskać finansowanie. Te programy będą też wymuszać także na uczelniach różnego rodzaju zielone inicjatywy, m.in. dotyczące energii odnawialnej - wyjaśniła.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję