TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Święto PWr 75 lat po pierwszym polskim wykładzie we Wrocławiu

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich rozpoczęły się w piątek uroczystości Święta Politechniki Wrocławskiej. Głównym punktem było wręczenie nagród, stypendiów i odznaczeń naukowcom i pracownikom uczelni.

swieto_nauki_2019_3.jpgObchody rozpoczęły się od mszy świętej w akademickim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdujący się na Skwerze prof. Idaszewskiego.

– Dwa razy w roku spotykamy się w tym miejscu, by uczcić pamięć pomordowanych profesorów. Zginęli bo byli Polakami i nieśli kaganek oświaty. Na pomniku widnieje napis „Nasz los przestrogą” i ilekroć tu jestem, zastanawiam się, czemu ten napis nie skutkuje, dlaczego na świecie jest tak dużo przemocy. Dlaczego ten napis nie oddziałuje na Wrocław? Proszę sobie przypomnieć, co się działo na ulicach kilka dni temu podczas Święta Niepodległości. Ja tego nie rozumiem i chyba już nie zrozumiem. Musimy się spotykać, rozmawiać, przypominać i być może ta nienawiść kiedyś zginie – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych, miasta, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej, rektorzy wrocławskich uczelni oraz korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej. Hołd pomordowanym oddały także delegacje szkół, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, a także studentów.  Uroczystości odbywały się w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

swieto_nauki_2019_2.jpgNastępnie na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r. odsłonięto nazwiska naukowców z nominacjami profesorskimi otrzymanymi z rąk prezydenta RP.

– Profesorowie stanowią o sile nauki i to, że nowe osoby otrzymują ten tytuł to powód do dumy i dowód na to, że uczelnia nadal będzie się rozwijała – podkreślił prof. Cezary Madryas.

Na tablicy pojawiły się następujące nazwiska:

  • prof. Wojciech Brzezowski (Wydział Architektury);
  • prof. Jerzy Grobelny (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • prof. Małgorzata Kotulska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • prof. Zbigniew Leonowicz (Wydział Elektryczny);
  • prof. Herbert Wirth (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii).

W ostatnim miesiącu nominacje otrzymali także prof. Ewa Żymańczyk-Duda z Wydziału Chemicznego i prof. Wojciech Lorenc z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Ich pojawią się na tablicy wkrótce.

Przed nami pracowity rok

swieto_pwr30.jpgGłówne uroczystości związane ze świętem tradycyjnie odbyły się w auli gmachu głównego. W swoim wystąpieniu rektor PWr powiedział, że mijający rok minął na dostosowaniu uczelni do wymogów nowej ustawy 2.0 i próbie pogodzenia jej zapisów z dotychczasową organizacją Politechniki. Zapowiedział równocześnie, że ten proces zakończy się w dużej mierze z początkiem nowego roku.

Prof. Madryas odniósł się także do wyników konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawczy”, w którym PWr znalazła się w zestawieniu 20 najlepszych uczelni, ale nie trafiła do pierwszej dziesiątki beneficjentów konkursu.

– Tydzień temu kierownictwo uczelni spotkało się ze społecznością politechniki. Podjęliśmy próbę wyjaśnienia przyczyn i wątpliwości oraz odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że wypadliśmy gorzej od innych, skoro według wszelkich dotychczasowych ocen nie znajdujemy się poza pierwszą dziesiątką polskich uczelni. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób, z których większość to młodzi pracownicy. Stawiane pytania i wypowiedzi świadczą o autentycznym zaangażowaniu w sprawy naszej uczelni, za co bardzo dziękuję – mówił prof. Madryas.

swieto_pwr36.jpgRektor podkreślił, że chociaż nie otrzymaliśmy tytułu uczelni badawczej, to wysoką pozycję uczelni potwierdzają zarówno miejsca w międzynarodowych rankingach, jak i liczne osiągnięcia zespołów badawczych, indywidualne nagrody oraz uzyskane granty.

– Na Politechnice Wrocławskiej w obszarze nauki dzieje się bardzo dużo dobrego. Dlatego mamy podstawy, aby ze statusem uczelni badawczej czy bez niego konsekwentnie działać i tworzyć perspektywiczne i konkurencyjne warunki rozwoju naszej Alma Mater – zaznaczył prof. Madryas.

Wśród najważniejszych wyzwań, z którymi PWr będzie się musiała zmierzyć w przyszłym roku rektor wymienił przygotowanie się do ewaluacji, gdyż po raz pierwszy  uczelnia będzie oceniana jako całość oraz opracowanie nowej strategii.

– Należy zaznaczyć, że dla opracowania efektywnej strategii konieczne będą wewnętrzne i zewnętrzne konsultacje. Natomiast do jej wdrożenia, wypracowanie mechanizmów motywacyjnych dla efektywnej pracy badawczej, intensyfikacji kontaktów i współpracy z podmiotami zewnętrznymi oraz aktywizacji w kierunku rzeczywistego umiędzynarodowienia Politechniki – dodał rektor.

Prof. Cezary Madryas zwrócił się również do senatu uczelni o ogłoszenie najbliższego roku „Rokiem 75-lecia Politechniki Wrocławskiej”.

– Wchodzimy w ten rok ranni i z poczuciem niedocenienia, ale apeluję, żeby nie szukać już winnych. Jako rektor biorę całą winę na siebie. Chciałbym przeprosić wszystkich pracowników oraz symbolicznie Politechnikę Wrocławską. Wkrótce przedstawimy nowy statut, który wprowadzi uczelnię w nową rzeczywistość. Jestem pewien, że na jego bazie odbudujemy prestiż, a uczelnia będzie się dalej rozwijać – zakończył rektor.

Stypendia i nagrody rektora

swieto_pwr49.jpgW trakcie obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej wręczono stypendia rektora PWr, które przyznano wyróżniającym się pracownikom w kategorii naukowej i badawczej. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej otrzymali:

  • dr hab. inż. arch. Joanna Jabłońska (Wydział Architektury);
  • dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni (Wydział Chemiczny);
  • dr hab. inż. Grzegorz Soboń (Wydział Elektroniki);
  • dr hab. inż. Paweł Żyłka, prof. uczelni (Wydział Elektryczny);
  • dr hab. inż. Daoud Robert Iskander, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr hab. inż. Krzysztof M. Czajka, prof. uczelni (Wydział Mechaniczno-Energetyczny);
  • dr hab. inż. Michał Mazur, prof. uczelni (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki).

Za wybitne osiągnięcia w kategorii badawczej nagrody otrzymali:

  • dr inż. arch. Magdalena Baborska-Narożny (Wydział Architektury);
  • dr  inż. Anna Dzimitrowicz (Wydział Chemiczny);
  • dr hab. Marta Kopaczyńska, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr inż. Wojciech Wodo (Wydział Podstawowych Problemów Techniki).

nagrodyuczonych.jpgWręczono również Nagrodę Naukową Rektora im. Dionizego Smoleńskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, które są przyznawane pracownikom będącym młodymi naukowcami. W tym roku za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych uhonorowano dr hab. inż. Joannę Jadczak (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) oraz dr. hab. inż. Łukasza Płociniczaka, prof. uczelni (Wydział Matematyki).

Specjalne Nagrody Naukowe Rektora PWr prof. Cezary Madryas przyznał prof. Tadeuszowi Kulczyckiemu z Wydziału Matematyki (Nagroda Naukowa im. Hugo Steinhausa) i prof. Michałowi Woźniakowi z Wydziału Elektroniki (Nagroda Naukowa im. Mariana Suskiego).

W konkursie na „Najlepszy dyplom roku” organizowanym przez Urząd Marszałkowski laureatem spośród absolwentów studiów pierwszego stopnia został Tomasz Weron z Wydziału Matematyki, a wśród absolwentów studiów drugiego stopnia – Bartosz Uniejewski również z Wydziału Matematyki.

Lwy Politechniki Wrocławskiej

lwypwr.jpgOd 2011 r. obecny i byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wręczają Lwy Politechniki Wrocławskiej. To wyraz szczególnego wyróżnienia dla pracowników uczelni, niezależnie od zajmowanych przez nich stanowisk, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami rozsławiają uczelnię i podnoszą jej prestiż w środowisku akademickim. Statuetka nawiązuje do symbolu Lwowa i podkreśla intelektualne korzenie PWr. Do tej pory statuetki trafiły do 27 osób.

Tym razem otrzymali je:

  • dr Joanna Feder-Kubis z Wydziału Chemicznego za promowanie uczelni na licznych międzynarodowych targach wynalazczości;
  • Anna Komperda z Centrum Wiedzy i Innowacji Naukowo-Technicznej za wieloletnią pracę na rzecz uczelni, zaangażowanie oraz zasługi we wspieraniu działalności naukowo-badawczej Politechniki Wrocławskiej;
  • dr hab. inż. Zbigniew Sroka, prof. uczelni z Wydziału Mechanicznego za całokształt działalności na rzecz rozwoju uczelni, w szczególności za pozytywną energię, życzliwość, dzięki którym buduje nie tylko zaplecze naukowe i socjalne, ale przede wszystkim fundamenty, mury i sklepienia społeczności Politechniki Wrocławskiej.

Wyróżnienie za wybitne działania na rzecz rozwoju PWr

W trakcie uroczystości Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej z Brylantem otrzymał prof. Lech Gładysiewicz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Wyróżnienie jest przyznawane zarówno pracownikom uczelni, jak i osobom spoza niej, które swoją działalnością wybitnie przyczyniły się do rozwoju Politechniki Wrocławskiej oraz przysporzyły jej dobrego imienia i chwały.

Pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia wygłosił 15 listopada 1945 r. na Politechnice Wrocławksiej prof. Kazimierz Idaszewski. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.

Nagroda KRUWiO dla Jerzego Borowca

kruwio_1.jpgPo południu w Oratorium Marianum rozpoczęło się otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

W jego trakcie nagrodę im. Profesora Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego otrzymał prof. Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Z kolei Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora PWr ds. osób z niepełnosprawnością odebrał nagrodę za szczególne działania w środowisku akademickim.

- Kiedy w 2005 r. prof. Tadeusz Luty mianował mnie pełnomocnikiem, nie miałem żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, ale podszedłem do tego jak inżynier. A dzięki pomocy wspaniałych ludzi, których los postawił na mojej drodze, udało się nam zrobić wspólnie coś niesamowitego - mówił Jerzy Borowiec. - Sprawiliśmy, że uczelnia otworzyła się na osoby z niepełnosprawnością, a ich liczba na Politechnice systematycznie rośnie.

W trakcie uroczystości Jerzy Borowiec poinformował, że nasza uczelnia właśnie otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu „Uczelnia dostępna”. Łączna kwota dofinansowania to prawie 15 milionów złotych.

Treść laudacji, którą na cześć laureata wygłosił prof. Andrzej Kucharski, prorektor ds. współpracy z gospodarką.

kruwio2.jpgWręczone zostały także dyplomy laureatom Studenckiego Programu Stypendialnego – Stypendium dla doktorantów za wybitne osiągnięcia. Laureatami konkursu zostało troje młodych badaczy z PWr:

  • Artur Rutkowski z Wydziału Matematyki – Stypendium im. H. Steinhausa w zakresie nauk matematycznych; 
  • Dominik Drabik z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki– Stypendium im. J. Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych;
  • Anna Więch z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej – Stypendium im. L. Hirszfelda w zakresie nauk biologicznych i medycznych.

Kapituła przyznała także naszym doktorantom specjalne wyróżnienia:

  • Piotr Kruczek z Wydziału Matematyki – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. H. Steinhausa w zakresie nauk matematycznych;
  • Jolanta Gąsiorek z Wydziału Mechanicznego – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. J. Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych; 
  • Karolina Kordek z Wydziału Chemicznego, Maria Pawliszewska z Wydziału Elektroniki i Mateusz Szatkowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. M. Borna w zakresie nauk fizycznych i chemicznych.

Stypendium (2 tys. zł miesięcznie) może być udzielone doktorantowi jeden raz w ciągu studiów, na okres dziewięciu miesięcy. 

Listy gratulacyjne z okazji Święta Politechniki Wrocławskiej przysłali:

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Rektor Politechniki Białostockiej

Rektor - Komendant Wojskowej Akademii Technicznej

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję