TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sukces reprezentantek W6 na Akademickich Mistrzostwach Geoinformatycznych

Data: 03.06.2019 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr wrócili z Krakowa z pierwszym, drugim i czwartym miejscem wywalczonym w mistrzostwach GIS Challenge 2019. W zawodach rywalizowało 20 zespołów.

gischallenge2019_5.jpgMistrzostwa rozegrano po raz trzeci. Tym razem gospodarzem i organizatorem był Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawody współorganizowały Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Sędzią głównym zawodów był dr Łukasz Chabudziński z UMCS.

W rywalizacji uczestniczyło 20 zespołów trzyosobowych – w sumie 60 studentów z AGH, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Liczyły się poprawność i szybkość

Akademickie Mistrzostwa Geoinformatyczne GIS Challenge 2019 trwały trzy dni. Pierwszego studenci uczestniczyli w warsztatach, drugi był czasem rozwiązywania niepunktowanych zadań treningowych – właściwa rywalizacja nastąpiła ostatniego dnia. Zespoły zmierzyły się z dziesięcioma zadaniami w eliminacjach, a najlepsze z kolejnymi dziesięcioma w finale. Dostawały punkty wyłącznie za poprawnie rozwiązane zadanie. Ważny był także czas, jaki temu poświęciły, bo w przypadku równej liczby punktów zgromadzonych przez drużyny, lepsza była ta, która radziła sobie z zadaniami szybciej.

Za każde zadanie odpowiedzialny był jeden sędzia z komisji sędziowskiej. Zespoły zgłaszały rozwiązanie problemu, a sędzia podchodził i dawał informację czy jest poprawne. Jeżeli nie było, drużyna mogła przedstawić inną wersję rozwiązania, ale wiązało się to z karą – dodaniem 20 minut do łącznego czasu, jaki zespół poświęcił na rozwiązanie wszystkich zadań.

Nasi reprezentanci najlepsi

gischallenge2019_1.jpgNajwięcej punktów zgromadziła grupa studentek z Politechniki Wrocławskiej tworzona przez Agatę Gattner, Dominikę Nowak i Katarzynę Aleksandrowicz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Drugie miejsce także zdobyły reprezentantki W6 PWr - Gabriela Kuczyńska, Agata Kapusta i Justyna Lewandowska. Na trzecim uplasowali się studenci z AGH, a za nimi kolejny zespół z naszej uczelni w składzie: Paweł Trybała, Nikola Derdacka oraz Monika Chojwa. Wszyscy reprezentanci PWr na Akademickich Mistrzostwach Geoinformatycznych są studentami drugiego stopnia geodezji i kartografii na W6. Większość z nich to także członkowie Koła Naukowo-Badawczego GIS.

Tegoroczne zwycięstwo reprezentantek PWr jest drugim złotym medalem naszej uczelni w tych zawodach. W 2017 r. drużyna z W6 także wywalczyła pierwsze miejsce w GIS Challenge. Szczegóły tutaj

Zobacz zadania, z jakimi mierzyli się studenci na GIS Challenge:

Zadanie 6 – za trzy punkty

„Wykorzystując załączony podział administracyjny Polski (Gminy2010.shp) znajdź sąsiadujące ze sobą gminy, których nazwy różnią się od siebie tylko jednym znakiem (nie ma znaczenia wielkość znaków oraz różnica jest rozumiana, jako dostawianie/usunięcie/zamiana znaku).

Jako odpowiedź podaj znalezione nazwy”.

Zadanie 8 – za cztery punkty

„W lidze NBA każdy mecz odbywa się w hali jednej z drużyn (tzw. gospodarz – ang. home team). Drużyna w czasie sezonu podróżuje z każdego meczu bezpośrednio na kolejny mecz (upraszczamy, że to zawsze linia prosta – bezpośrednio z hali do hali).

Jeżeli swój pierwszy mecz sezonu drużyna gra na wyjeździe (jest tzw. gościem – ang. away team), to musi tam dolecieć ze swojej hali. Jeżeli swój ostatni mecz sezonu drużyna gra na wyjeździe, to musi po nim wrócić do swojej hali.

W pliku schedule.csv znajduje się harmonogram całego sezonu NBA 2018/19. W pliku teams.csv znajdują się nazwy drużyn wraz z nazwami ich hal. Plik arenas.shp określa położenie wszystkich hal.

Jako odpowiedź podaj drużynę, która przebyła w trakcie sezonu 2018/19 najkrótszą drogę oraz drużynę, która przebyła najdłuższą drogę. Dla tych  drużyn podaj nazwę oraz przebytą drogę (zaokrągloną do pełnych kilometrów)”.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję