Drużyna z W6 zwyciężyła w Akademickich Mistrzostwach Geoinformatycznych

Data: 15.05.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Małgorzata Dancewicz, Jakub Łuczak i Monika Stępnowska – studenci Politechniki Wrocławskiej na specjalności geoinformatyka kierunku górnictwo i geologia – zdobyli pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Geoinformatycznych – GIS Challenge 2017. Zawody zorganizowano w Lublinie

akademickie_mistrzostwa_gis2.jpgMistrzostwa rozegrano po raz pierwszy. Ich organizatorem był Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współorganizatorami były również ośrodki akademickie, stowarzyszenia, organizacje i firmy, których przedstawiciele uczestniczyli w przygotowaniu zadań i brali udział w zawodach w roli sędziów i obserwatorów.

W GIS Challenge mogły wziąć udział dwu- i trzyosobowe drużyny złożone ze  studentów studiów licencjackich i magisterskich na kierunkach geoinformatycznych, geodezyjnych, geograficznych i pokrewnych. Czekały na nich wymagające zadania analityczne oraz problemy związane z wykorzystywaniem oprogramowania GIS i przetwarzaniem danych przestrzennych. Na ich rozwiązanie uczestnicy rywalizacji mieli sześć godzin. Zadania były oceniane na bieżąco prze sędziów. Rozwiązanie pierwszego uprawniało do rozpoczęcia rozwiązywania kolejnego.

akademickie_mistrzostwa_gis1-1.jpgJeszcze przed zawodami organizatorzy podali kilka przykładowych zadań. Jednym z tych poleceń było opracowanie metody/procedury/modelu/skryptu, który pozwoli wyznaczyć najdłuższą oś/długość obiektu poligonowego (korzystając z wektorowej warstwy poligonowej).

W mistrzostwach rywalizowało 38 zespołów reprezentujących 17 uczelni z całego kraju. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Politechniki Wrocławskiej pod opieką dr. Jana Blachowskiego z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Tworzyli ją Małgorzata Dancewicz, Jakub Łuczak i Monika Stępnowska – studenci Politechniki Wrocławskiej na specjalności geoinformatyka kierunku górnictwo i geologia, a jednocześnie członkowie Koła Naukowo-Badawczego GIS. Kolejne miejsca na podium zajęły natomiast reprezentacje Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

AMG GIS Challenge mają stać się imprezą cykliczną, organizowaną w Lublinie każdego roku w pierwszej połowie maja.

lucy
Na zdjęciach zwycięska drużyna - od lewej: Małgorzata Dancewicz, Jakub Łuczak i Monika Stępnowska (fot. materiały koła naukowego)