TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

StRuNa 2020: główna nagroda dla koła naukowego z W1

Działające na W1 Koło Naukowe Humanizacji Środowiska Miejskiego otrzymało główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie StRuNa. Studentów doceniono za najlepszy projekt proekologiczny w roku akademickim 2019/2020, czyli pawilon z tektury i papieru.

Prezentacja pawilonu Arch/BoxStRuNa to program promocji osiągnięć ruchu naukowego studentów i doktorantów, realizowany przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Sam konkurs już od dziesięciu lat podsumowuje aktywność naukową kół i innych organizacji studenckich w trakcie minionego roku akademickiego.

W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznano aż w 11 kategoriach, a KN Humanizacji Środowiska Miejskiego zwyciężyło w kategorii StRuNa-Eko 2020 za realizację projektu „Arch/Box”, eksperymentalnego, tymczasowego pawilonu, który powstał z materiałów proekologicznych, takich jak tektura i papier.

W październiku 2019 r. pawilon stanął przed Muzeum Architektury we Wrocławiu, a jego forma, reinterpretująca styl gotycki, stanowi nawiązanie do krużganków muzeum mieszczącego się w dawnym klasztorze bernardynów. Za realizację projektu odpowiedzialny był dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr, który do współpracy zaprosił studentów z koła naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego.

– Instalacja jest niejako szkieletem wyciągniętym ze środka tego budynku i przetworzonym przy użyciu innowacyjnych i proekologicznych materiałów – tłumaczy dr Jerzy Łątka. – Dzięki zastosowaniu tulei papierowych, które zostały odkształcone w procesie produkcji tak, by uzyskać odpowiednią krzywiznę, możliwe było stworzenie ostrołukowych form przypominających żebra łuków gotyckich. Taka struktura jest pewnego rodzaju zaprzeczeniem długowieczności, z którą kojarzą nam się budowle gotyckie.

Obiekt ma z jednej strony przypominać ruiny gotyckich świątyń, a z drugiej – jego eleganckie proporcje i domknięta forma wykonana z nowych materiałów mają kojarzyć się z prefabrykowanym produktem, który właśnie opuścił fabrykę i jest gotowy do komercyjnego zastosowania.

„Arch/Box” jest tymczasową instalacją, która z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych, ulegnie zniszczeniu. Obiekt powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję