TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.09.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny
25 zespołów z całego świata zmierzyło się w rozgrywanych w Krakowie zawodach European Rover Challenge. Reprezentanci i reprezentantki Politechniki Wrocławskiej wraz ze swoim łazikiem Scorpio Infinity zajęli piąte miejsce.
W eliminacjach do konkursu uczestniczyło blisko 70 zespołów. Ostatecznie w Krakowie, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej, rywalizowało 25 drużyn z 11 krajów, m.in. Danii, Szwajcarii, Serbii czy Wielkiej Brytanii.
Zadania, z którymi mierzyli się studenci i studentki, wiernie odtwarzały prawdziwe misje na Marsie i Księżycu realizowane przez agencje kosmiczne takie jak NASA czy ESA. Studenckie łaziki poruszały się po Marsyardzie, czyli arenie zmagań odzwierciedlającej powierzchnię Czerwonej Planety. Powstał tam nawet kanion inspirowany marsjańskim Valles Marineris, największym kanionem w Układzie Słonecznym.
– To zawody wyjątkowe pod wieloma względami – opowiada Zofia Stypułkowska, liderka zespołu Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Projekt Scorpio). – Od innych konkursów także rozgrywanych w ramach prestiżowej Rover Challenge Series różnią się częścią zadań dla zespołów. Np. tym, w którym konieczne jest wykorzystanie drona* czy zadaniem z wydobyciem próbki głębinowej z 30 cm pod powierzchnią. Mieliśmy też konkurencję, w której ścigaliśmy się z innymi zespołami, kto najszybciej zbierze trzy konkretne przedmioty z powierzchni Marsyardu.
Ostatecznie Scorpio zajął piąte miejsce na zawodach. Pierwszą pozycję wywalczyła drużyna z FHNW Rover Team ze Szwajcarii, a dalej uplasowały się AGH Space Systems z Krakowa i ITU Rover Team z Turcji.
– Jesteśmy zadowoleni z wyniku – komentuje Zofia. – Był to nasz pierwszy udział w finale tych zawodów od kilku lat, a konkurencja była bardzo mocna. Przygotowując się do konkursu, udało nam się wykonać kilka ciekawych modyfikacji, a największym powodem do dumy są dla nas wiertło zdolne do poboru próbki z głębokości ponad 30 cm oraz współpraca między naszymi operatorami, którzy rozumieli się wręcz bez słów.
Zespół nie zdradza jeszcze, w których zawodach planuje wziąć udział w kolejnym sezonie, ale przygotowania już trwają. – Piszemy pierwsze dokumentacje, refaktoryzujemy kody i budujemy nowe ramię robotyczne – podkreśla Zofia.
KN Off-Road jest kołem strategicznym Politechniki Wrocławskiej. W tym roku tworzący je studenci i studentki mogą pochwalić się zwycięstwami w zawodach Australian Rover Challenge oraz tureckich Anatolian Rover Challenge.
*W konkurencji z dronem Scorpio skorzystało ze wsparcia Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »