TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Scorpio najlepszy w Turcji! Nasi studenci powrócili z trzecią wygraną w Anatolian Rover Challenge

Data: 24.07.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

Nocna konkurencja

Reprezentacja Politechniki Wrocławskiej zwyciężyła w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich organizowanych w Ankarze. Studenci i studentki z Projektu Scorpio po raz trzeci z rzędu okazali się najlepsi w zawodach Anatolian Rover Challenge.

Tegoroczny konkurs okazał się wyjątkowo trudny dla ekipy łazika Scorpio Infinity, podobnie jak i dla innych zespołów, które przyleciały do Turcji. Większość teamów doświadczyła problemów zdrowotnych, prawdopodobnie ze względu na wirus, który złapała spora część zawodników.

Scorpio w czasie zawodów– Spośród naszej dwunastki aż dziewięć osób poczuło się źle na którymś etapie zawodów. Musieliśmy więc działać w mocno ograniczonym składzie. Fakt, że osiągnęliśmy tak dobry wynik, pokazuje, że jako zespół jesteśmy naprawdę zgrani, potrafimy świetnie się uzupełniać i komunikować oraz przejmować czyjeś zadania i realizować je na bardzo dobrym poziomie – podkreśla Zofia Stypułkowska, prezeska koła naukowego Off-Road (które odpowiada za rozwijanie Projektu Scorpio).

Do konkursu zakwalifikowało się 16 zespołów z Turcji, Indii, Bangladeszu i Polski (oprócz reprezentacji Politechniki Wrocławskiej, także ekipy z Politechnik Rzeszowskiej i Warszawskiej), spośród których do misji podeszło ostatecznie 9.

Ich łaziki musiały zrealizować szereg wymagających zadań – symulujących misje na powierzchni Marsa – w tym zbieranie próbek, prowadzenie ich badań, przenoszenie narzędzi, wykonywanie zdjęć i prowadzenie diagnostyki awarii.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

Jedna z misji rozgrywała się w nocy – łaziki musiały w niej włączyć „ogniwo paliwowe” i zrobić kilka konkretnych zdjęć, m.in. rakiety, w międzyczasie np. pokonując podziemny tunel. Na to wszystko zespół miał zaledwie 15 minut. Scorpio na zawodachWystarczyła zatem niewielka awaria, by stracić sporo punktów.

Kluczem były tu dobra, szybka współpraca w zespole i odpowiednio mocne oświetlenie, by mimo nocnych warunków móc sprawnie wykonywać zadania – zaznacza Zofia.

W tej misji ekipa z Wrocławia zdobyła najwięcej punktów.

Ostatecznie studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej, zwyciężyli w całych zawodach z 40-punktową przewagą nad drugim zespołem – MIST Mongol Barota z Bangladeszu. Była to trzecia z rzędu wygrana w tych zawodach naszej reprezentacji.

Scorpio może się też pochwalić nagrodą w kategorii Science za przeprowadzenie badań „marsjańskiej” próbki.


Scorpio w czasie zawodówKoło Naukowe Off-Road jest jednym ośmiu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Od lat konstruuje łaziki o nazwie Scorpio, zdobywając z nimi nagrody w konkursach na całym świecie.

Obecnie koło tworzy ponad 40 osób z dziesięciu wydziałów PWr. Pracują w pięciu działach: Mechanika, Elektronika, Software, Science i Marketing. 

W tym roku mają w planach także udział w zawodach European Rover Challenge (6-8 września w Krakowie), a za sobą zwycięstwo w organizowanych w marcu Australian Rover Challenge oraz start w czerwcowych zawodach w USA (University Rover Challenge).

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję