TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rusza AZON 2.0, czyli platforma z bezpłatnymi zasobami naukowymi

Data: 16.07.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Platforma zasobynauki.pl, prowadzona przez PWr, w ciągu dwóch lat wzbogaci się o dodatkowe ponad 22 tys. nowych materiałów naukowych, modeli 3D, nagrań, zdjęć mikroskopowych i EKG, zbiory muzealne medycyny sądowej czy raporty i rozprawy doktorskie.

azon_monitor.jpgRuszył projekt Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0. PWr kontynuuje prace nad udostępnianiem zasobów naukowych na platformie internetowej. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu i Instytutem Badań Systemowych PAN w Warszawie. AZON 2.0 to kontynuacja projektu AZON realizowanego w latach 2016-2019.

Z przydatnych studentom, doktorantom oraz naukowcom zasobów można korzystać bezpłatnie. Do tej pory udało się zgromadzić na platformie ponad 40 tys. zasobów z niemal wszystkich wrocławskich uczelni oraz Instytutu Badań Systemowych PAN w Warszawie.

Z materiałów, które znajdują się na platformie zasobynauki.pl, już teraz mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Do najpopularniejszych należą: serie zdjęć z mikroskopu elektronowego, fotografie preparatów histologicznych czy kolekcje zbiorów zielnikowych.

Ponad 22 tys. nowych materiałów

azon_skaner.jpgDo 2022 r., na platformie zasobynauki.pl zostanie umieszczonych ponad 22 tys. nowych materiałów, w tym 9 tys. przygotowanych przez pracowników PWr. Projekt zakłada cyfrowe udostępnienie zasobów mających znaczenie dla nauki i gospodarki, w tym: zbiory i bazy danych, publikacje, skrypty, wykłady, modele 3D, nagrania audio i wideo, zdjęcia, pliki wejściowe i wyjściowe programów komputerowych. Obecnie na platformie można korzystać z ponad 40 tys. zasobów.

– O sukcesie projektu świadczy fakt, że w ciągu ostatniego roku ponad 3 mln razy pobrano materiały zdeponowane na stronie zasobynauki.pl. Obecnie planujemy unowocześnić platformę i zdeponować kolejne zasoby w postaci cyfrowej – mówi Marzena Kordys, kierownik AZON 2.0 z PWr. Dodaje, że praca i nauka on-line w związku z koronawirusem przyczyniła się do dużej popularności platformy i podniosła rangę cyfrowych zasobów, z których możemy korzystać nie tylko bezpłatnie, ale i z dowolnego miejsca na świecie.

5G, IoT i fotowoltaika

azon_reader.jpg- Wśród danych źródłowych, planowanych do udostępnienia przez PWr, znajdują się m.in. dane z systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu budynku PWr przy skwerze im. Kazimierza ldaszewskiego 13. Gromadzi je Centrum Monitorowania i Akwizycji Danych – opowiada Wojciech Drzewiński, kierownik odpowiedzialny za przygotowanie i udostępnienie zasobów PWr.

Uczelnia planuje też udostępnić dane z zakresu Internet of Things (internet rzeczy), które pozyskuje z wrocławskich mobilnych stacji monitorujących warunki otoczenia. Będą to m.in.: lokalizacja, temperatura, wilgotność, ciśnienie, zanieczyszczenie powietrza, natężenie sygnałów WiFi, GSM, 3G, 4G. Wszystkie dane będą stanowić bazę do dalszych badań.

Echokardiogramy, narzędzia zbrodni i unikalne raporty badawcze

azon_skany.jpgUniwersytet Przyrodniczy chce udostępnić dane źródłowe i dotąd niepublikowane bazy zdjęć echokardiograficznych i zapisów EKG, zdjęć mikroskopowych preparatów histopatologicznych czy histologicznych. Uzupełnieniem baz będzie szczegółowy opis morfologii i ultrastruktury komórek oraz wykonane opisy przebiegu chorób nowotworowych – wymienia dr Przemysław Tymków, kierujący AZON 2.0 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Uniwersytet Medyczny planuje udostępnić surowe dane badawcze obejmujące zdigitalizowane obrazy preparatów histologicznych komórek ludzkiego organizmu. Procesowi digitalizacji zostaną poddane także niecodzienne i unikatowe kolekcje preparatów medycznych znajdujące się w Muzeum Medycyny Sądowej UM we Wrocławiu. Wśród dużej kolekcji eksponatów znajdują się narzędzia zbrodni, broń samodziałowa, dawne narzędzia sekcyjne, pętle wisielcze, ale także kości czy dokonane podczas ekshumacji odkrycia z okresu drugiej wojny światowej.

O unikalne w skali regionu i kraju raporty badawcze i rozprawy doktorskie planuje uzupełnić platformę AZON Instytut Badań Systemowych PAN. - Są to prace dotyczące wykorzystania nauk ścisłych w różnych kontekstach, spośród których część w zaskakujący sposób dotyczy życia codziennego i rzeczy, które nas otaczają – opowiada Bartłomiej Solarz-Niesłuchowski z IBS PAN.

newsletter-promo.png

Projekt AZON 2.0 jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Na jego realizację PWr wraz z partnerami pozyskała ponad 17 mln zł. Platforma jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję