TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

AZON – wiedza na wyciągnięcie ręki

Data: 09.11.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Tysiące materiałów naukowych – książek, czasopism, repozytoria, bazy danych, materiały e-learningowe, nagrania i modele 3D znajdą się w internetowym Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, który powstaje na Politechnice Wrocławskiej. Korzystanie ze zbioru jest bezpłatne

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) to internetowa, powszechnie dostępna platforma informacyjna. Powstaje ona w ramach projektu „Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl” w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Na platformie uwieszane są przede wszystkim wyniki badań i prace naukowe z różnych dziedzin, ale również zdjęcia czy skany 3D zabytków.

azon_-_plakat_promocyjny_projektu.jpg– Naszym celem jest zwiększenie dostępności zasobów nauki, a to właśnie forma cyfrowa pozwala na szersze rozpowszechnianie tego typu informacji. Cyfrowa forma książki ułatwia pracę z tekstem, wykorzystanie zawartych w niej informacji, podanej bibliografii i materiału źródłowego. Daje także możliwość szybkiego przeszukiwania i odnajdywania właściwych informacji – tłumaczyła Marzena Kordys z PWr, kierownik projektu.

Internetową platformę informacyjną tworzą wspólnie: Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

– Nasz zespół stworzył w przestrzeni cyfrowej projekt, dzięki któremu można zobaczyć i poznać dorobek naukowy wrocławskich uczelni. Dostęp do zasobów można uzyskać z każdego miejsca, bez żadnych ograniczeń – mówił dr inż. Jacek Oko, zastępca kanclerza ds. informatyzacji PWr.

Politechnika Wrocławska udostępni do AZON-u m.in. dane badawcze, repozytoria m.in. kodów źródłowych, bazy danych, materiały e-learningowe oraz nagrania i audycje Radia Luz. Do zbioru trafią także eksponaty z uczelnianego muzeum. Są wśród nich np. urządzenia techniczne czy stary sprzęt laboratoryjny. W internetowym Atlasie znajdą się zarówno zdjęcia 360 st., odzwierciedlające teksturę oraz kolory danych przedmiotów, jak i skany 3D będące ich modelami przestrzennymi.

– Środowiska naukowe i biblioteczne już od jakiegoś czasu prowadzą działania, których celem jest cyfryzacja posiadanych zbiorów. Nasz projekt jest czymś więcej. Nie skupiamy się bowiem jedynie na formie 2D i skanowaniu publikacji, lecz także na obiektach trójwymiarowych czy nagraniach, a więc ogromnym obszarze informacji, który może być wykorzystany przez użytkowników – dodała Marzena Kordys.

konferencja_naukowa_azon__platforma_informacyjna_rowniez_dla_niepelnosprawnych_3.jpgProjekt zakłada także dostosowanie części materiałów z kolekcji Politechniki Wrocławskiej i Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej do potrzeb niepełnosprawnych odbiorców. Do różnych materiałów dodawane są napisy, transkrypcja fonetyczna czy lektor języka migowego. Przystosowywaniem zasobów do potrzeb osób niewidomych czy niesłyszących zajmuje się kilkuosobowy zespół z Pracowni Tyfloinformatycznej Politechniki Wrocławskiej. W sumie udostępnionych zostanie ok. 500 tego typu publikacji.

To o tyle ważne, że wedle ostatnich szacunków ok. 14 proc. obywateli naszego kraju to osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, które także potrzebują dostępu do specjalistycznych materiałów wykorzystywanych następnie w nauce i swojej pracy.

– Bez względu na stan zdrowia wszyscy jesteśmy bowiem członkami tego samego społeczeństwa i zależy nam, żebyśmy mogli w równym stopniu korzystać z jego dorobku – podkreślił dr inż. Jacek Oko.

AZON jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Więcej na stronie internetowej projektu.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję