TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozpoczynamy współpracę z Politechniką Zaporoską

Podpisanie umowy - zdjęcie

Prowadzenie badań i publikowanie ich wyników, wymiana naukowców i studentów to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską i Zaporoskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym

Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr i prof. Viktor Greshta, rektor ukraińskiej uczelni. 

dsc00371.jpg– Jestem przekonany, że jesteśmy dla siebie bardzo wartościowymi partnerami i liczę, że po podpisaniu dokumentu pojawią się pierwsze, realne działania. Dziedzin, w których moglibyśmy współpracować, jest bardzo wiele, począwszy od materiałoznawstwa aż po sztuczną inteligencję – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs. 

Umowa zakłada rozwijanie współpracy w dziedzinie nauki i edukacji, m.in. poprzez wymianę kadry dydaktycznej, studentów i doktorantów, wspólne badania i publikacje naukowe. Obie strony zakładają również organizację wspólnych konferencji naukowych i seminariów. Umowa została podpisana na pięć lat.  

– Zaporoże jest jednym z największych ośrodków przemysłowych w Ukrainie, w którym rozwija się m.in. zaawansowana inżynieria mechaniczna, metalurgia żelaza i metali nieżelaznych, a także przemysł chemiczny. Na naszej uczelni studiuje 12 tys. młodych ludzi i chociaż linia frontu przebiega tylko 45 km od miasta, to zajęcia odbywają się normalnie – mówił prof. Viktor Greshta. – Jednym z naszych priorytetów jest internacjonalizacja, dlatego cieszę się, że dziś rozpoczynamy współprace z Politechniką Wrocławską – dodał.  

Wizyta na W12 - zdjęcieW trakcie dwudniowej wizyty na Politechnice Wrocławskiej delegacja z Ukrainy spotkała się także z pracownikami Wydziałów Informatyki i Telekomunikacji, Mechanicznego oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. W ich trakcie prezentowano wyposażenie laboratoriów oraz rozmawiano o potencjalnych możliwościach współpracy.  

– Wspólnych obszarów badawczych mamy bardzo wiele. Obecnie na naszej uczelni rozwijamy m.in. technologie rozpoznawania obrazu, systemy sztucznej inteligencji, a także rozminowywania. Ruszył u nas również program kształcenia pilotów śmigłowców, co rozszerza również naszą dziedzinę badań lotniczych – wyjaśnił prof. Viktor Greshta. 

Rektor Politechniki Zaporoskiej zaprosił także naukowców z PWr do udziału w międzynarodowych konferencjach związanych z materiałoznawstwem oraz metalurgią, które będą organizowane przez tę uczelnię. 

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję