TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekt „Rostanice” ze studencką nagrodą

Projekt „Rostanice” interdyscyplinarnego zespołu studentów PWr z pierwszą nagrodą w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS. Nasi reprezentanci okazali się najlepsi w kategorii Railway. Konkurs organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów.

kokos_2021.jpg

W tegorocznej edycji konkursu o zwycięstwo rywalizowano w siedmiu kategoriach. Studenci Politechniki Wrocławskiej szansę na nagrody mieli w pięciu z nich. Ostatecznie w kategorii Railway pierwsze miejsce przyznano Martynie Majer i Milenie Szymczak z Wydziału Architektury oraz Magdalenie Golinie, Mateuszowi Otto i Agnieszce Strap z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Stworzyli zespół zajmujący się projektem „Rostanice”, czyli koncepcji dworca dla pociągów magnetycznych w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku.

Relację z gali można obejrzeć na Facebooku Niezależnego Stowarzyszenia Studentów.

Jest to kolejne wyróżnienie, które otrzymali studenci PWr za ten pomysł. W 2020 r. zostali wyróżnieni pierwszą nagrodą w konkursie dla Młodych Architektów i Inżynierów Budownictwa magazynu „Builder”, w kategorii „Projekt, który łączy. Łączy nas kolej”.

Futurystyczny dworzec w kopalni złota

Dworzec - wg koncepcji naszych studentów - miałby powstać w nieużywanych tunelach starej kopani, co ograniczyłoby ingerencję w strukturę góry. Obiekt byłby równie nowoczesny jak i pojazdy korzystające z niego: począwszy od peronów – ustawionych nie równolegle, a jeden na drugim – i dostosowujących się do aktualnych potrzeb poprzez rozsuwanie i zsuwanie swoich ścian, po instalacje korzystające m.in. z energii geotermalnej i wodnej (z wodospadu).

Studenci zaplanowali, że najpierw powstałby jeden peron, a później – w miarę wzrostu zainteresowania tym środkiem transportu – kolejne, piętrzące się na nim. Stąd też i nazwa koncepcji: „Rostanice” to synteza dwóch słów, polskiego „rośnie” i czeskiego „stanice”, które oznacza dworzec. Jest to więc „rosnący dworzec”.

rostanice_wizualizacja1.jpg

- Takie etapowanie pozwalałoby na efektywne wykorzystanie przestrzeni i eliminowało powstanie ogromnej kubatury już na początku inwestycji, gdy potrzeby nie są tak duże – tłumaczy Martyna Majer z Wydziału Architektury.

 Punktem wspólnym wszystkich peronów byłaby komunikacja pionowa (schody i windy), a same perony zostałyby obrócone w trzech różnych kierunkach względem tego punktu, stanowiąc trzy szlaki komunikacyjne. Każdemu poziomowi towarzyszyłyby dodatkowe usługi na półpiętrach. Peron pierwszy miałby lokale gastronomiczne i poczekalnię z tarasem widokowym, drugi małe sklepy, a przy trzecim powstałyby pokoje hotelowe.

 Perony „reagowałyby” na aktualną sytuację. Przy większej liczbie pasażerów lub pociągów mogłyby zwiększać swoją długość (nawet o 80 metrów) dzięki ruchomym częściom ukrytym wewnątrz góry i wysuwającym się w miarę zapotrzebowania.

 - Dodatkowo fasada tej wysuniętej części podążałaby za ruchem promieni słonecznych. Latem przy wysokich temperaturach automatycznie zamykałaby się lub częściowo osłaniała, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem, a w chłodniejsze dni otwierała się jak najszerzej, wpuszczając słońce do środka – opowiada Martyna Majer.

Jak podkreślają autorzy projektu „Rostanice”, ich dworzec wykorzystywałby potencjał natury, jednocześnie minimalizując swój wpływ na środowisko.

Pięć nominacji

Ponadto trzecie miejsce w kategorii Smart Robots zdobyli studenci z Projektu Scorpio, czyli konstruktorzy łazika marsjańskiego. W kategorii Ecology nominowany był lekki motocykl elektryczny LEM Photon, projekt Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, a kategorii Vehicle – najnowszy bolid PWR Racing Team. W ostatniej, specjalnej, kategorii – Joker – do ścisłego finału zakwalifikował się projekt Dionizos, czyli automatyczny barman, skontruowany przez zespół Advanced Bartender Solutions z Wydziału Elektroniki.

Konkurs Konstrukcji Studenckich (KOKOS) organizuje od 2014 roku Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizacja wyłania najlepszych konstruktorów spośród polskich studentów do 26. roku życia, którzy podczas gali mają szansę przekonać się, że swoimi pomysłami mogą podbijać świat. Powinni więc opatentować swoje projekty i pomyśleć o ich sprzedaży.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję