TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekt naszych architektek wyróżniony w Lizbonie

st_gobain_plaskie.jpg

Koncepcja „Yellow” przygotowana przez studentki architektury Magdalenę Kazulak i Konstancję Staniecką, pod opieką dr hab. inż. arch. Anny Bać, prof. uczelni i dr inż. arch. Lei Kazaneckiej-Olejnik, otrzymała wyróżnienie podczas finału Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023 w Lizbonie. 

Nasze reprezentantki do finału rywalizacji zakwalifikowały się w kwietniu, wygrywając etap ogólnopolski. Podczas specjalnej gali w stolicy Lizbony projekt z PWr został uhonorowany wyróżnieniem #StudentPrize, które przyznają uczestnicy konkursu. 

Konkursowe zadanie polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki na terenie Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie. Obecnie należy ona do urzędu miasta i jest wykorzystywana jako siedziba służb miejskich, z przeznaczeniem na cele publiczne i kulturalne.  

Założeniem było przekształcenie obszaru leżącego w dzielnicy Bairro Alto w lokalne centrum kultury. Projekt musiał być zgodny z wytycznymi miejskiego planu urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy. Do tego powinien wyróżniać się innowacyjnym i zrównoważonym charakterem, być racjonalnym z ekonomicznego punktu widzenia, zawierać pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego oraz spełniać techniczne wytyczne opracowane przez organizatora konkursu, Grupę Saint-Gobain. 

yellow11.jpg

W projekcie „Yellow” Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka, wspólnie ze swoimi opiekunkami z Wydziału Architektury, dr hab. inż. arch. Anną Bać, prof. uczelni i dr inż. arch. Leą Kazanecką-Olejnik,  skupiły się na tym, by przyciągnąć użytkowników i prowadzić ich przez zieleń – której tak brakuje w miastach – do kultury, czyli lizbońskiego centrum audiowizualnego. 

Stworzyły więc koncepcję siedmiokondygnacyjnego budynku z lokalami ustawionymi skosem względem linii zabudowy. W obiekcie oprócz mieszkań zaplanowały m.in. warsztatownię, restaurację, kawiarnię i galerię. W całym założeniu powstałoby też miejsce dla startupów i przestrzeń wystawowa. 

Zgodnie z nadaną nazwą w koncepcji reprezentantek PWr dominuje kolor żółty.  – Inspirując się zrewaloryzowanymi ulicami Lizbony, czyli Pink Street i Blue Street, zaprojektowałyśmy Yellow Street. Żółty to barwa mocno z Lizboną związana. Ze względu na słońce, żółte tramwaje i pokrywane żółtym pigmentem budynki, a do tego słynny Plac Comércio otoczony jest zabudową w tym słonecznym kolorze – podkreśla Konstancja Staniecka. 

Więcej o nagrodzonym projekcie tutaj

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję