TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Krzysztof Walkowiak wybrany Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2024!

Zdjęcie ilustracyjne statuetek

Prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej PWr został laureatem konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2024” organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Nasz naukowiec zwyciężył w kategorii Teaching Star.

Zdjęcie prof. Krzysztofa WalkowiakaW konkursie co roku nagradzane są osoby o wybitnych osiągnięciach w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. W skład kapituły, która wybiera laureatów, wchodzą reprezentanci wszystkich polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia. Pracami kapituły kieruje prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej. 

Nagrody przyznano w tym roku w dziewięciu kategoriach, a laureaci i laureatki zostaną nagrodzeni podczas organizowanej na Politechnice Poznańskiej konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2024”.

W gronie zwycięzców znalazł się prof. Krzysztof Walkowiak z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, dziekan Szkoły Doktorskiej PWr. W kategorii Teaching Star doceniono go m.in. za prowadzenie wyróżniających się jakością zajęć dydaktycznych dla studentów obcokrajowców oraz tworzenie nowych form i inicjatyw w zakresie kształcenia międzynarodowego. 

Poniżej zamieszczamy wybrane fragmenty materiału o prof. Krzysztofie Walkowiaku, który przygotowali organizatorzy konkursu. Pełną treść można przeczytać na stronie gwiazdyinternacjonalizacji.pl.

Bez umiędzynarodowienia praca naukowa byłaby nudniejsza

– Moim zdaniem doktoranci to najważniejsza grupa na uczelni. Przecież to z nich w większości rekrutują się późniejsi pracownicy akademiccy, którzy właśnie w szkole doktorskiej nabywają kompetencje do pracy badawczej. Troska o jak najlepsze kształcenie doktorantów, to troska o jakość nauki – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej PWr, który doświadczenia w obszarze kształcenia doktorantów gromadzi już od ponad dziesięciu lat.

Zdjęcie grupowe z wizyty na Uniwersytecie w Barcelonie

Każdy wyjazd zagraniczny traktuje jako sposób na to, by przyjrzeć się różnym modelom kształcenia doktorantów. – Niezależnie od tego, co jest głównym celem takiego wyjazdu, zawsze staram się przyglądać kształceniu doktorskiemu i rozmawiać na ten temat nie tylko z promotorami prac doktorskich, ale też z samymi doktorantami – opowiada prof. Walkowiak. – Pozwoliło mi to zebrać doświadczenia potrzebne do coraz lepszego funkcjonowania kształcenia doktorantów na PWr.

Jedną ze zmian szczególnie sprzyjających umiędzynarodowieniu Szkoły Doktorskiej była decyzja prof. Krzysztofa Walkowiaka o wprowadzeniu w 2022 r. kształcenia w języku angielskim. – Pierwsze przymiarki do wprowadzenia języka angielskiego na zajęciach pojawiały się jeszcze przed powołaniem szkoły doktorskiej, jednak zajęcia po angielsku wtedy jeszcze były nieobligatoryjne – wyjaśnia laureat nagrody Teaching Star i z dumą podkreśla, że ta decyzja miała kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju Szkoły Doktorskiej PWr.

Sport zespołowy

Pytany o przepis na internacjonalizację polskich uczelni prof. Walkowiak podkreśla, że to długotrwały proces, a jego powodzenie zależy od dobrej współpracy wielu osób.

– Umiędzynarodowienie to sport zespołowy. – mówi dziekan. – I to zarówno w kontekście współpracy promotora z doktorantem, czyli dzielenia się kontaktami zagranicznymi, włączania do prac międzynarodowych zespołów badawczych, wskazywania konferencji czy czasopism, w których warto zaistnieć, jak i pracy wewnątrz Szkoły Doktorskiej oraz wreszcie wysiłku całej uczelni – współdziałania z różnymi jednostkami, które są naszymi partnerami i wspierają nas w zwiększaniu umiędzynarodowienia – wyjaśnia profesor Walkowiak.

Zdjęcie władz Szkoły Doktorskiej

Według niego o sukcesie decyduje rzetelna i systematyczna praca u podstaw. – Najpierw zbieranie doświadczeń i szukanie wzorców, potem opracowanie klarownych i precyzyjnych zasad funkcjonowania, wreszcie sumienna i terminowa realizacja postawionych sobie celów i podejmowanie wyzwań – wylicza naukowiec z W4.

Sam na swój sukces zawodowy patrzy właśnie przez pryzmat różnorodnych zadań, jakich się podejmuje i wyzwań, jakim stawia czoła. To zarówno praca naukowa, która niemal od początku realizowana jest w zasadzie wyłącznie w kontekście międzynarodowym, jak i praca dydaktyczna oraz podjęcie wyzwań administracyjnych.

***

Prof. Krzysztof Walkowiak jest absolwentem dawnego Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Kolejne stopnie naukowe w dyscyplinie informatyka oraz tytuł profesora nauk technicznych uzyskał na tym samym wydziale. Obecnie pracuje na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, a od 2020 r. pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej PWr.

Specjalizuje się w optymalizacji sieci komputerowych i zastosowaniach metod sztucznej inteligencji. Wyniki swoich badań naukowych opublikował w ponad 320 pracach, w tym 75 artykułach w czasopismach z listy JCR.

Jest promotorem dziesięciu zakończonych przewodów doktorskich. Był kierownikiem oraz głównym wykonawcą 13 projektów naukowych Unii Europejskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W latach 2021-2023 kierował projektem NAWA Ster InterDocSchool dotyczącym umiędzynarodowienia Szkoły Doktorskiej PWr. Kieruje też projektem dotyczącym opracowania programu kształcenia dla Unite! Doctoral School.

***

W 2023 r. „Gwiazdą Umiędzynarodowienia” w kategorii „Rising Star” została Anna Maria Jarosławska, szefowa Działu Współpracy Międzynarodowej PWr. 

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję